ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

تکنولوژی

درگاه ملی قوه قضاییه رونمایی شد؛ صدور گواهی عدم سوء پیشینه در کمتر از ۲۴ ساعت

درگاه ملی قوه قضاییه در راستای عملیاتی شدن «قوه قضاییه هوشمند» رونمایی شد. با استفاده از کارتابل یکپارچه خدمات قضایی و سامانه هدایت الکترونیک قضایی (سها) می‌توان بسیاری از امور قضایی از جمله ثبت نام ...

آرش پارساپور
نوشته شده توسط آرش پارساپور | ۱۶ آذر ۱۳۹۹ | ۱۸:۴۵

درگاه ملی قوه قضاییه در راستای عملیاتی شدن «قوه قضاییه هوشمند» رونمایی شد. با استفاده از کارتابل یکپارچه خدمات قضایی و سامانه هدایت الکترونیک قضایی (سها) می‌توان بسیاری از امور قضایی از جمله ثبت نام در ثنا، صدور گواهی عدم سوء پیشینه و دیگر موارد را به صورت تمام الکترونیک انجام داد.

رئیس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه، «عیسی زارع پور» در مراسم رونمایی از این درگاه ملی تاکید داشت دستیابی به قوه قضاییه هوشمند یکی از محورهای تحولی دستگاه قضا است و یک برنامه چهار ساله است. زارع پور فعال سازی سامانه ها و خدمات الکترونیک را در پیشگیری از وقوع جرم موثر دانست و گفت: «راستای تسهیل دسترسی مردم به خدمات قضایی، تا پایان آبان بیش از ٢٠ اقدام صورت گرفت که یکی از آن‌ها، سامانه اقدامات وکلا در قوه قضاییه است که این سامانه امکان ارتباط شبانه روزی و غیرحضوری را برای وکلا فراهم می کند.»

زارع‌پور تاکید داشته که آنها می‌خواهند در زمینه استعلامات الکترونیکی همه دستگاه‌ها را پای کار بیاورند و هدف گذاری‌شان وجود بیش از ٢٠٠ نوع استعلام در این سامانه است: «دو هفته قبل، ١۴٠٠ اتاق دادرسی الکترونیکی ایجاد و بیش از ٣٠ هزار پرونده به شکل آنلاین رسیدگی شده است. در بسیاری از استان‌ها اعزام بدرقه زندانی به صفر رسیده و تا پایان سال همه زندان‌ها را مجهز می‌کنیم تا اعزام و بدرقه زندانی به صفر برسد و در استان البرز تقریبا به صفر رسیده است.»

رئیس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه  قضاییه درباره درگاه ملی قوه قضاییه گفت: «در این درگاه ساختار قضایی، ستاد، واحدهای تابعه، آدرس و مشخصات واحدهای قضایی، همه خدمات الکترونیک قضایی و  تمام آرایی که قابلیت انتشار عمومی دارند در اختیار مردم قرار می‌گیرد.»

آنطور که راع‌پور گزارش داده همه اقداماتی که به شکل الکترونیکی امکان انجام آن وجود دارد، با یکبار ورود به این کارتابل در اختیار افراد قرار می‌گیرد.

صدور گواهی عدم سوء پیشینه در کمتر از ۲۴ ساعت 

رئیس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه درباره صدور گواهی عدم سوء پیشینه اظهار داشت: «مردم می توانند از طریق سامانه ثنا در کمتر از ۲۴ ساعت گواهی عدم سوء پیشینه درخواست کنند و هزینه این خدمت ۲۰ هزار تومان و تقریبا یک سوم روش های پیشین است.»

به گفته زارع پور نسخه تلفن همراه خدمات قوه قضاییه در هفته آینده رونمایی خواهد شد و طی هفته‌های آتی احراز هویت از راه دور راه اندازی خواهد شد تا کسانی که اکانت ثنا ندارند هم بتوانند از خدمات قوه قضاییه استفاده کنند.

زارع پور با اشاره به برگزاری بیش از ۳۰ هزار جلسه در راستای توسعه دادرسی‌های الکترونیکی گفت: «در فروردین ماه سال جاری بیش از ۵٠ جلسه در این خصوص برگزار و این اقدام در ١٢ استان به شکل پایلوت انجام شده است و بنا داریم تا پایان سال این زیرساخت را به سراسر کشور توسعه دهیم تا مردم بتوانند از محل کار یا منزل در جلسات رسیدگی حضور داشته باشند.»

لازم به ذکر است درگاه ملی قوه قضائیه به آدرس https://eadl.ir در دسترس است.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی