ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

تکنولوژی

گمرک: رجیستری موبایل باید به صورت غیرحضوری انجام شود

معاون فنی گمرک ایران طی مکاتبه ای با ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز ضمن اعلام تبعات ناشی از تجمع در شرایط کرونایی و همچنین سوءاستقاده سودجویان در خرید و فروش حق رجیستری، خواستار ...

آرش پارساپور
نوشته شده توسط آرش پارساپور | ۱۹ آذر ۱۳۹۹ | ۱۸:۱۵

معاون فنی گمرک ایران طی مکاتبه ای با ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز ضمن اعلام تبعات ناشی از تجمع در شرایط کرونایی و همچنین سوءاستقاده سودجویان در خرید و فروش حق رجیستری، خواستار شده که اجرای طرح رجیستری گوشی به صورت غیر حضوری و پس از انجام استعلامات سیستمی از واحد گذرنامه و در مکانی به غیر از مبادی ورودی گمرک انجام شود.

اوایل مهرماه بود که گمرکات اجرایی اعلام کردند که هرگونه ثبت غیرحضوری تلفن‌همراه و بعد از خروج از گمرکات اجرایی (مبادی ورودی) توسط مسافرین ممنوع است، براین اساس باید اظهار و ثبت تلفن همراه مسافران فقط در محل مبادی ورودی و پس از احراز هویت دقیق و تشخیص غیرتجاری بودن و طی تشریفات گمرکی در لحظه ورود به کشور انجام شود. این اتفاق باعث حذف گوشی مسافری از بازار شد اما از آن سو بسیاری از مسافران نسبت به شکل‌گیری صف‌های طولانی و معطل شدن چند ساعته در مبادی گمرکی کشور اعتراض داشتند. برخی نیز در همین مبادی دست به خرید و فروش حق رجیستری می‌زدند. بر همین اساس معاون فنی گمرک خواستار این شده تا این روند اصلاح شود.

اخبار ضد و نقیضی درباره تغییر این رویه در روزهای اخیر به گوش می‌رسید که هیچ‌کدام از سوی مراجع رسمی تایید نمی‌شد اما نامه معاون فنی گمرک اولین قدم رسمی به سمت تغییر این روش است که دو ماهی از اجرایی شدن آن می‌گذرد؛ روشی که تقریبا توانسته با واردات گوشی مسافری مقابله کند اما از آن سو معضلی همچون «فروش حق رجیستری» در فرودگاه‌ها را به بار آورده است.

«مهرداد جمال ارونقی»، معاون فنی گمرک ایران طی نامه‌ای که به ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز ارسال کرده ذکر کرده گمرک با وجود مشکلات متعدد در اجرای طرح اعم از کمبود نیرو، امکانات و فضا خود را ملزم به اجرای دقیق قانون جدید رجیستری دانسته است.

ارونقی همچنین اشاره ای به گزارش های دریافتی در اجرای طرح رجیستری حضوری در مبادی ورودی داشته و اعلام کرده که وضعیت تجمع و ازدحام مسافرین ورودی در فرودگاه ها و مرزهای ورودی جهت انجام رجیستری گوشی تلفن همراه، نشان می دهد که فاصله گذاری اجتماعی مورد نظر به هیچ عنوان رعایت نشده و علیرغم تاکید بر رعایت الزامات سلامت محیط و کار در اماکن گمرکی به منظور جلوگیری از شیوع بیماری کووید-۱۹، قطع زنجیره انتقال و همچنین صیانت از سلامت مسافران و کارکنان گمرک مستقر در مبادی ورودی، امکان الزام به رعایت این موارد نیست و اگر پیش آید به سختی امکان پذیر است.

عدم امکان رجیستری غیر حضوری در سامانه

در ادامه این نامه، به عدم امکان رجیستری گوشی تلفن همراه از طریق سامانه غیر حضوری بنابر نظر دفتر فناوری اطلاعات و ارتباطات گمرک ایران و پیامدهای این موضوع اشاره و تصریح شده که بر این اساس باید کارشناس گمرک از طریق سامانه «مرچنت» و به صورت حضوری نسبت به انجام فرایند اقدام کند.

اما به نظر می‌رسد این موضوع در شرایط کنونی و به جهت تنوع پروازهای خارجی با کشورهای مختلف و وجود مخاطرات فراوان انتقال بیماری، موجب نگرانی از عدم رعایت پروتکل های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی شده و این در حالی است که گزارش گمرکات اجرایی نشان می دهد که خیل عظیمی از مسافران جهت انتظار رجیستری گوشی در سالن های مسافری بوده و علیرغم تمهیدات لازم، متاسفانه از حجم و تجمع مسافران کاسته نشده است.

ارونقی در این نامه با اشاره به ماجرای فروش حق رجیستری اعلام داشته در برخی مبادی عده‌ای سودجو جهت کسب منفعت شخصی و دریافت امتیاز رجیستری گوشی اقدام به ورود و خروج افراد از کشور کرده‌اند که خود موجب مشکلات بسیار از جمله تشکیل صف های مسافران روزانه و به عبارتی ورود و خروج مسافر در یک روز و همچنین عدم فاصله گذاری اجتماعی شده است.

برخی نمی دانند گوشی به اسم آنها رجیستر شده است

این مقام مسئول در گمرک ایران گفته که خرید و فروش حق رجیستری گوشی با ارقام مختلف و حاشیه سود مناسب موجب ایجاد انگیزه بیشتر سودجویان و دلالان برای ادامه این عمل در برخی مبادی کشور شده و حتی برخی سودجویان، اقدام به درج آگهی های مختلف در فضای مجازی و در سطح شهر مرزی و استان ها جهت خرید و فروش حق رجیستری می کنند. این در حالی است که اطلاعات دریافتی گمرک نشان می دهد اکثر افرادی که مورد سوءاستفاده قرار گرفته اند از ثبت رجیستری گوشی به نام خود خبر نداشته یا امکان بازگشت به مرز و شکایت و شناسایی شخص سوءاستفاده کننده را ندارند.

معاون فنی گمرک ایران در نهایت از ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز خواسته تا با توجه به گزارش ارائه شده و جهت جلوگیری از شیوع بیماری کرونا و همچنین در دراستای رضایتمندی مسافران ورودی و نظام مند کردن فرایند رجیستری، اجرای طرح رجیستری گوشی به صورت غیرحضوری و پس از انجام استعلامات سیستمی از واحد گذرنامه و در مکانی غیر از مبادی ورودی گمرک انجام شود تا ضمن جلوگیری از سوءاستفاده های احتمالی از اجرای طرح، از تجمع و شیوع بیماری کووید-۱۹ با قطع زنجیره شیوع ویروس کرونا جلوگیری شود.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (9 مورد)
 • alim1369
  alim1369 | ۱۵ دی ۱۳۹۹

  چرا موبایلی که 179 یورو هست یعنی 5.5 میلیون را مردم باید 10 میلیون بخرن؟ حقوق مردم یک دهم دنیاست چرا باید موبایل را دو برابر قیمت بخرن؟

  اگه بحث گمرکه چه فرقی داره من پرداخت کنم یا یه وارد کننده؟

  چرا انحصار رجیستری ایجاد کردید؟

  گوشی مورد ادعا poco x3

نمایش سایر نظرات و دیدگاه‌ها
مطالب پیشنهادی