انفجار راکت استارشیپ SN8 اسپیس ایکس حین فرود [تماشا کنید]

نمونه اولیه راکت استارشیپ با موفقیت تا ارتفاع ۱۲.۵ کیلومتری اوج گرفت اما حین فرود روی زمین دچار مشکل شده و منفجر شد.

اسپیس ایکس از مدت‌ها قبل سرگرم انجام آزمایش‌های مختلف روی نمونه‌های اولیه راکت استارشیپ است. این پروتوتایپ مدتی قبل به صورت آزمایشی تا ارتفاع ۱۵۰ متری پرتاب شده بود و اینبار اسپیس ایکس قصد داشت آنرا تا ارتفاع بسیار بالاتری پرتاب کند. این آزمایش که روز گذشته در ثانیه آخر لغو شد، اینبار هم موفقیت آمیز نبود و به انفجار ختم شد.

راکت استارشیپ SN8 ساعت ۲:۱۵ بامداد چهارشنبه به وقت تهران از پایگاه «بوکاچیکا» تگزاس پرتاب شد. این راکت با کمک پیشرانه‌ای شامل ۳ موتور اصلی برای اولین بار تا ارتفاع ۱۲.۵ کیلومتری زمین اوج گرفت. حین صعود ابتدا دو واحد از سه موتور و در ادامه همه آنها غیرفعال شدند تا مانور شیرجه انجام شود. در حالی که موشک به صور افقی به سمت زمین نزدیک می‌شد موتورها دوباره روشن شدند اما سرعت راکت بیش از حد زیاد بود و پس از برخورد به زمین منفجر شد.

این تست تا کنون بلندپروازانه‌ترین آزمایش استارشیپ بوده که قرار است به عنوان فضاپیما، فرودگر و راکتی یکپارچه سفر انسان و محموله‌ها به اعماق فضا را ممکن کند. وظیفه پرتاب استارشیپ به فضا بر عهده راکت غول پیکر دیگری به نام سوپر هوی قرار دارد و از موتور خود آن برای فرود روی مریخ  و ماه استفاده می‌شود.

علی رغم این انفجار اسپیس ایکس در جریان استریم زنده آزمایش را برای خود یک موفقیت تلقی کرد و ایلان ماسک هم در توییتر  مدعی شد که شانس موفقیت را تنها یک سوم در نظر گرفته‌اند و تا همینجا هم کارشان خوب بوده است.

اسپیس ایکس تا کنون مدل‌های مختلفی از نمونه اولیه استارشیپ را طراحی کرده که اغلب آنها از آزمایش‌ها جان سالم به در نبرده‌اند. نمونه آزمایشی شب گذشته هشتمین نسل پروتوتایپ‌ها است و مثل دیگر مدل‌ها فاقد دماغه مخروطی و کوچکتر از طرح نهایی استارشیپ بود.

نظرات ۶

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟