ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

تکنولوژی

نبرد فیسبوک و اپل بر سر حریم خصوصی کاربران به انتشار تبلیغ در نشریات کشید

مدتی است اپل و فیسبوک یکدیگر را به نقض حریم خصوصی متهم می‌کنند. فیسبوک با انتشار متنی یک صفحه‌ای علیه اپل در نشریات مطرح از جمله نیویورک تایمز، واشنگتن پست و وال استریت ژورنال اعلام ...

تینا پورشاهید
نوشته شده توسط تینا پورشاهید | ۲۷ آذر ۱۳۹۹ | ۱۸:۳۰

مدتی است اپل و فیسبوک یکدیگر را به نقض حریم خصوصی متهم می‌کنند. فیسبوک با انتشار متنی یک صفحه‌ای علیه اپل در نشریات مطرح از جمله نیویورک تایمز، واشنگتن پست و وال استریت ژورنال اعلام کرد از کسب و کارهای کوچک حمایت می‌کند و بار دیگر عملکرد کوپرتینونشین‌ها را زیر سوال برد.

اپل مدتی قبل با پیاده‌سازی تغییراتی جمع‌آوری داده‌های کاربران را محدود کرد؛ تغییری که به  مذاق فیسبوک خوش نیامده چرا که کسب و کار این شرکت اساسا بر رهگیری کاربر و نمایش تبلیغات هدفمند متکی است. فیسبوک در روزهای اخیر تبلیغاتی تمام صفحه را در نشریات معتبر و سرشناس منتشر کرده و ادعا می‌کند اپل با تغییرات جدید سیستم عامل خود نگران حریم خصوصی کاربران نیست بلکه  از موقعیتی که در بازار دارد، برای جمع آوری داده‌ها به نفع خودش استفاده کرده و بهره‌گیری رقبا را از این اطلاعات تقریبا غیرممکن کرده است.

فیسبوک ادعا می‌‌کند که کوپرتینویی‌ها از این وضعیت به عنوان پوششی برای سلطه در دنیای تبلیغات استفاده می‌کنند. فیسبوک در بخشی از این متن یک صفحه‌ای خود علیه اپل می‌گوید: «به نفع کسب و کارهای کوچک در مقابل اپل ایستاده‌ایم.»

بعد از اینکه توسعه‌دهندگان و کسب و کارها از عدم آمادگی خود برای محدودیت‌های امنیتی جدید اپل خبر دادند، کوپرتینویی‌ها اعمال محدودیت‌های حریم خصوصی را تا سال آینده میلادی به تعویق انداختند. ظاهرا این اقدام اپل باعث کاهش چندین میلیارد دلاری درآمد شرکت‌های فعال در حوزه تبلیغات می‌شود.

فیسبوک ادعا می‌کند چنین تغییراتی که اپل در پیش گرفته صدمه جدی به کسب و کارهای کوچک که فروش‌شان متکی به شبکه تبلیغاتی است، وارد می‌کند. در متن مطلب منتشر شده فیسبوک با اشاره به این موضوع گفت:

« کسب و کارهای کوچک سزاوار دیده شدن هستند. ما از نگرانی آنها اطلاع داریم، صدایشان را می‌شنویم و در کنارشان هستیم.»

فیسبوک در تبلیغ دیگری که امروز در رسانه‌ها منتشر شد با تاکید دوباره روی ضرر اینکار برای کسب وکارهای کوچک مدعی شد اپل با اینکار اینترنت را به سوی مقصدی نافرجام سوق می دهد.  اپل اما مصر است سیاست‌های حفظ حریم خصوصی iOS 14 را اوایل سال 2021 اجرا کند و در واکنش به فیسبوک گفت که این شرکت‌ها هنوز هم امکان رهگیری کاربر را دارند، منوط به اینکه خود کاربر چنین اجازه‌ای را به آنها بدهد.

البته اپل هم سکوت نکرده و اوایل آذرماه طی نامه‌ای به گروه‌های دیدبان حقوق بشر به آنها اطمینان داده که iOS 14 با محدودیت‌های جدیدی در زمینه حفظ حریم خصوصی مجهز می‌شود و تایید کرده که اطلاعات کاربران را به شرکت‌ها نمی‌فروشد. کوپرتینویی‌ها در این نامه اتفاقا ادعا کردند که فیسبوک با نادیده گرفتن حریم خصوصی کاربران، در حال جمع‌آوری اطلاعات آن‌ها است.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی