ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

کسب و کار

الکامپ ۹۹ لغو شد اما الکام استارز برگزار می‌شود: آغاز ثبت نام استارتاپ‌ها

«محمدباقر اثنی عشری» رئیس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور و «امیر ناظمی» معاون وزیر ارتباطات امروز در یک نشست خبری جزییات برگزاری رویداد آنلاین الکام استارز را تشریح کردند. امسال صرفاً بخش‌های رقابتی، مشاوره و جذب ...

تحریریه دیجیاتو
نوشته شده توسط تحریریه دیجیاتو | ۲۹ آذر ۱۳۹۹ | ۱۷:۵۰

«محمدباقر اثنی عشری» رئیس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور و «امیر ناظمی» معاون وزیر ارتباطات امروز در یک نشست خبری جزییات برگزاری رویداد آنلاین الکام استارز را تشریح کردند. امسال صرفاً بخش‌های رقابتی، مشاوره و جذب سرمایه الکام‌استارز به صورت آنلاین برگزار می‌شود.

لغو الکامپ بیست و ششم

رئیس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور در این نشست خبری اعلام کرد که رویداد الکامپ پس از چندبار جابه‌جایی تاریخ آن، نهایتاً لغو می‌شود. با این حال او اشاره کرد که سال قبل، الکامپ رکوردهای نمایشگاهی را جابه‌جا کرد: «الکامپ به بزرگترین نمایشگاه کشور با حضور بالای ۱۰۰ هزار بازدید‌کننده و تعداد زیادی شرکت تبدیل شد.»

اثنی‌عشری در توضیح تاخیر برگزاری الکامپ بیست‌وششم گفت: «قرار بود نمایشگاه اواخر تیرماه برگزار شود. در این زمینه پیش‌ ثبت‌نام هم شروع شد و به صورت خارق‌العاده‌ای عدد ثبت‌نام بالا بود. پارسال ۳۲ هزار مترمربع فضای مفید داشتیم، در پیش ثبت‌نام اولیه ۳۵ هزار مترمربع ثبت‌نام داشتیم و احساس می‌کردیم عدد بالاتر هم خواهد رفت. با این حال تصمیم گرفته شد به دلیل شرایط خاص کشور به خاطر شیوع ویروس کرونا تاریخ را مجدد تغییر دهیم. در تاریخ دوم پیشنهادی که اواخر شهریور ماه بود باز شروع به کار کردیم، ولی در آخر شهریور ماه هم به این نتیجه رسیدیم که با توجه به موج‌های کرونا به خطر انداختن جان بازدید‌کنندگان، غرفه‌داران و ستاد خودمان، برگزاری نمایشگاه کار درست و اخلاقی نیست. با مذاکره نمایشگاه تصمیم گرفتیم که این تاریخ را هم لغو کنیم.»

اثنی‌عشری در این نشست خبری اعلام کرد که در نهایت امسال قطعا الکامپی به شکل حضوری و نمایشگاهی نخواهیم داشت. اما وی تاکید کرد که برای سال بعد قطعا الکامپ متفاوت و بی‌نظیری برگزار خواهد شد.

الکام‌استارز: آنلاین

اثنی‌عشری با اعلام اینکه الکام استارز به شکل آنلاین برگزار می‌شود، دلیل این موضوع را مکاتبات و درخواست‌های بالای بسیاری از شرکت‌های استارتاپی عنوان کرد که به گفته او، باعث شده تا آنها تصمیم به برگزاری آنلاین رویداد الکام‌استارز بگیرند. رئیس نصر کشور با اشاره به حمایت‌هایی انجام شده از این رویداد اعلام کرد که الکام استارز از حمایت سازمان فناوری اطلاعات و معاونت علمی ریاست جمهوری برخوردار است.

از ۱ تا ۱۲ دی ماه زمان ثبت‌نام برای شرکت در الکام‌پیچ، پاویون شتاب و آوردگاه سرمایه در نظر گرفته شده و از ۱۳ تا ۱۶ دی ماه نیز بررسی مدارک و تکمیل اطلاعات صورت خواهد گرفت. ۱۷ تا ۱۹ دی ماه هم زمان‌بندی ارائه پیچ و جلسات مشاوره و سرمایه‌گذاری است ، از ۲۳ تا ۲۶ دی ماه نیز زمان آمادگی و برنامه ریزی آنلاین الکام استارز است و در نهایت ۲۹ دی ماه تا 2 بهمن زمان برگزاری و اعلام نتایج منتخبین ششمین دوره الکام استارز است.

همچنین اعلام شد که مجموع جوایز نقدی برای بخش الکام‌پیچ یا بخش مسابقه ۱۵۰ میلیون تومان است که در مجموع ۱۰ تیم منتخب الکام‌پیچ و دو تیم منتخب برای شرایط همه‌گیری کرونا اختصاص پیدا خواهد کرد. جوایز ویژه‌ای هم برای ۴ حوزه هوش مصنوعی، اینترنت اشیاء، واقعیت مجازی و واقعیت افزوده در نظر گرفته شده که این بخش از بخش‌های مورد حمایت معاونت علمی ریاست جمهوری هستند.

حمایت‌های سازمان فناوری از ستاره‌های الکام استارز

امیر ناظمی، رئیس سازمان فناوری اطلاعات به عنوان یکی از حامیان برگزاری ششمین دوره از الکام استارز در مورد جایزه سرمایه‌گذاری توضیحاتی ارائه داد و گفت:

«جایزه تیم اولی که توسط هیات داوران انتخاب می‌شود، یک میلیارد تومان وام سرمایه‌گذاری خطرپذیری است. یعنی اگر یک سرمایه‌گذاری روی تیمی حتی تا سقف ۱ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری کند، ما همان مقدار سرمایه را به او وام ارزان قیمت می‌دهیم. این وام ارزان قیمت هم به این صورت است که یک سال تنفس دارد و ۴ سال بازپرداخت دارد و سود بانکی مورد محاسبه هم ۹ درصد است. به تیم‌های دوم و سوم ۷۵۰ میلیون تومان و تیم‌های چهارم و پنجم و ششم ۵۰۰ میلیون تومان وام سرمایه به سرمایه‌گذاری که روی آنها سرمایه‌گذاری کند پرداخت می‌شود.»

ناظمی در ادامه به حمایت از برندگان الکام استارز از طریق طرح «بوم‌واره» اعلام کرد: «مورد بعدی طرح بوم‌واره است که سازمان فناوری اطلاعات از ابتدای امسال این طرح را آغاز کرده و امروز که با هم صحبت می‌کنیم ۲ هزار و ۹۰۰ خدمت در این طرح به صورت رایگان توسط استارتاپ‌ها استفاده می‌شود. طرح به این صورت است که هر استارتاپی، چه تیم باشد چه شرکت، یک بسته اعتباری ۱۰۰ میلیون تومانی برایش در نظر گرفته می‌شود. این ۱۰۰ میلیون خود را به صورت رایگان از بخش‌های مختلفی که برایش در نظر گرفته شده می‌توانند استفاده کنند. برای مثال ۱۰ میلیون تومان آن را می‌تواند از خدمات میزبانی که شرکت‌هایی مانند آسیاتک و ابرآروان در اختیار تیم‌ها می‌گذارند استفاده کند، ۱۰ میلیون تومان می‌تواند از بسته تبلیغات استفاده کند.»

او با اشاره به امتیازاتی که از طرح بوم‌واره برای شرکت‌کنندگان الکام استارز در نظر گرفته شده گفت: «در الکام استارز تمام ۱۲ تیم اول (غیر از جوایز اعلام شده) یک بسته اعتباری ۲۰۰ میلیون تومانی خواهند داشت. یعنی بسته ۱۰۰ میلیون تومانی آنها ضربدر ۲ می‌شود. به عبارتی اگر ۱۰ میلیون تومان از خدمات ابری و میزبانی می‌توانستند رایگان استفاده کنند، الان هر کدام ۲۰۰ میلیون تومان می‌توانند به صورت رایگان استفاده کنند.» او تاکید می‌کند که بسته کمک ۲۰۰ میلیون تومانی از طرح بوم‌واره به تیم‌های اول تا دوازدهم این دور از الکام‌استارز که توسط هیات داوران انتخاب شده‌اند، تعلق خواهد گرفت.

او با اشاره به طرح «بوم سرمایه» نیز اعلام کرد که این طرح در واقع در رویداد آنلاین الکام استارز رونمایی و به کار گرفته خواهد شد. ناظمی در این مورد گفت: «در این طرح تمامی استارتاپ‌هایی که در طرح ایران نوآفرین ثبت‌نام کرده‌اند، در صورتی که نیازمند جذب سرمایه‌ باشند، بیزینس پلن خودشان را به اضافه برآوردهایی که براساس مطالعات امکان سنجی‌شان انجام شده، روی سایت نوآفرین و در بخش بوم سرمایه بارگذاری می‌کنند. اگر سرمایه‌گذار را از لیست شرکت‌های VC  انتخاب کرده باشند، مستقیم طرحشان برای آنها ارسال می‌شود و اگر انتخاب نکرده باشند وارد تالار سرمایه می‌شوند و سرمایه‌گذاران مختلف می‌توانند طرح آنها را ببینند و در صورت تمایل روی آنها سرمایه‌گذاری کنند.»

به گفته ناظمی در خود سایت الکام‌استارز هم لینک‌هایی مربوط به این طرح‌ها وجود دارد که استارتاپ‌ها با کمک آن به جزییات این طرح دسترسی خواهند داشت.

ناظمی در پایان اعلام کرد که الکام استارز علی رغم عمر کوتاهی که دارد در برگیرنده خیلی از شرکت‌هایی است که ۶ سال پیش به آنها می‌گفتند که رویاهایشان دیوانگی است؛ اما امروز این شرکت‌ها بخش عمده‌ای از نیازهای مردم را به خصوص در دوران کرونا پوشش می‌دهند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی