استفاده دانشگاه ترکیه‌ای از ۱۱ هزار آینه برای جلوگیری از تقلب در امتحانات از راه دور

یک دانشگاه در آنکارا ترکیه به نام «بیلکنت» برای تمام دانشجویان خود که ۱۱ هزار نفر هستند، آینه با سایز متوسط ارسال کرده تا در هنگام امتحانات آنلاین در پشت خود قرار دهند. با این کار دانشجویان نمی‌توانند در امتحانات تقلب کنند.

هدف از ارسال آینه‌ها و قرارگیری آن‌ها در کنار دانشجویان، اطمینان از عدم وجود مواردی روی مانیتور یا اطراف داوطلبان برای کمک به آن‌ها در امتحانات است. در حالی که این اقدام برای جلوگیری از تقلب صورت می‌گیرد، این دانشگاه نظر دیگری دارد.

یکی از مسئولین دانشگاه بیلکنت به نام «عبدالله آتالار» اعلام کرده:

«ما با این روش می‌خواهیم از قرارگیری سوالات و نه موارد دیگر روی نمایشگر اطمینان حاصل کنیم و همه دانشجویان به امتحانات آنلاین به درستی دسترسی داشته باشند. ارسال آینه‌ها به این دلیل نیست که فکر می‌کنیم دانشجویان ما تقلب می‌کنند.

این کار تنها یک اقدام احتیاطی است. ما دستان دانشجویانی که کیبورد یا ماوس را لمس نمی‌کنند، می‌بینیم. آن‌ها جواب سوالات را روی کاغذ می‌نویسند، آن‌ را اسکن می‌کنند و برای ما ارسال می‌کنند. با این روش اساتید به آن‌ها نمره می‌دهند.»

آینه

طبق گفته آتالار، گوگل در مصاحبه‌های خود از این روش استفاده می‌کند. این تکنیک کارآمد است و هزینه بسیار پایینی دارد. هزینه هر آینه تنها به ۳ یا ۴ دلار می‌رسد.

این دانشگاه یک تعهدنامه صادر کرده که باید تمام دانشجویان آن برای امتحانات امضا کنند. در تعهد دانشگاه بیلکنت نوشته شده:

«به شرافت خود متعهد می‌شوم که تمام سوالات را خودم پاسخ می‌دهم. من هیچ کمک غیرمجازی از منابع دریافت نخواهم کرد و از آن‎ها استفاده نمی‌کنم، علاوه بر این به دیگران هم کمک نمی‌کنم. این موضوع که هرگونه اشتباه از طرف من منجر به رسیدگی و مجازات‌های شدید می‌شود را درک می‌کنم و می‌پذیرم.»

آتالار در مصاحبه خود چندین بار اعلام کرده که این دانشگاه، دانشجویان را به چشم متقلب نمی‌بیند. بجای اینکار، با استفاده از این تکنیک کارفرمایان برای استخدام دانشجویان این دانشگاه از صحت نمرات آن‌ها مطمئن می‌شوند.

ویجیاتو

نظرات ۵

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟