ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

تکنولوژی

گمرک خبر داد: لغو معافیت ۵۰ دلاری پستی و رجیستر نشدن گوشی اتباع تا یک ماه

معاون فنی گمرک ایران از مصوبات جدید در رابطه با گوشی‌های همراه مسافر خبر داد و اعلام که انجام رجیستری گوشی اتباع تا یک ماه از تاریخ ورود آنها میسر نیست. همچنین به گفته او ...

آرش پارساپور
نوشته شده توسط آرش پارساپور | ۸ دی ۱۳۹۹ | ۱۱:۲۰

معاون فنی گمرک ایران از مصوبات جدید در رابطه با گوشی‌های همراه مسافر خبر داد و اعلام که انجام رجیستری گوشی اتباع تا یک ماه از تاریخ ورود آنها میسر نیست. همچنین به گفته او معافیت و ارز ۴۲۰۰ تومانی گوشی های پستی حذف شده است.

پس از اختلال‌هایی که برای سامانه ثبت گوشی در روزهای گذشته رخ داد، گمرک با بستن سایت و برگزاری جلسه با نهادهای مربوط، مصوبات جدیدی را به تصویب رساند تا بتواند در آینده جلوی رجیستری غیرقانونی گوشی‌های مسافری به صورت انبوه را بگیرد.

«جمال ارونقی» در گفتگو با ایسنا اعلام کرده که رصد ورود گوشی های همراه مسافران ایرانی، اتباع و همچنین از طریق پست بعضا با تشخیص گمرک ایران در رابطه با جریان تجاری آن همراه بوده است که موضوع در دست بررسی قرار داشته و طی هفته جاری در مورد آن تصمیم گیری خواهد شد.

معافیت ۵۰ دلاری و ارز ۴۲۰۰ تومانی گوشی های پستی حذف شد

ارونقی در تشریح اهم مصوبات اخیر، به تصمیمی در مورد ثبت گوشی‌های  پستی در جلسه ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز اشاره کرد: «مقرر شد در صورت تصویب ستاد تنظیم بازار، گمرک ایران نسبت به اعمال نرخ ارز بر اساس سامانه سنا برای محاسبه و عوارض گمرک و حذف ۵۰ دلار معافیت پستی صرفا برای گوشی تلفن همراه که از تاریخ ابلاغ مصوبه مربوطه وارد کشور می‌شود، اقدام کند.»

این در حالی است که تا پیش از این، ترخیص کالاهای پستی به استثنای اقلامی که ورود آن از نظر شرعی یا قانونی ممنوعیت دارد، اگر کالا «جنبه تجاری» پیدا نمی کرد به ارزش حداکثر ۵۰ دلار بدون پرداخت حقوق گمرکی و سود بازرگانی و بدون مطالبه کارت بازرگانی و مجوزهای مقرر بلامانع بود، در عین حال حقوق و عوارض گمرکی با نرخ ارز رسمی (۴۲۰۰ تومان) محاسبه می‌شد.

بر این اساس با مصوبه اخیر معافیت ۵۰ دلاری برای گوشی های همراه مسافر برداشته شد و محاسبه حقوق و عوارض گمرکی با نرخ سامانه سنا انجام می شود.

 گوشی اتباع تا یک ماه رجیستر نمی شود

آنطور که معاون فنی گمرک ایران اعلام کرد دیگر تصمیم اخذ شده مورد توجه  در این جلسه مربوط به گوشی های همراه اتباع خارجی است که مصوب شده ثبت گوشی های تلفن آنها ضمن ورود اطلاعات در هنگام ورود تبعه خارجی به کشور در مبادی ورودی، فقط پس از انقضاء مدت یک ماه از تاریخ ورود به کشور و به صورت «حضوری» انجام شود.

به نظر می‌رسد این اقدام برای این صورت گرفته که در چند روز گذشته سایت ELP امکان رجیستری گوشی برای اتباع را بدون نیاز به پاسپورت باز گذاشته بود، موضوعی که انتقاداتی نیز با خود به همراه داشت.

گفتنی است طی مصوبه خردادماه امسال، قرار بر این شده بود که اتباع خارجی که قصد اقامت بیش از یک ماه را داشتند به هنگام ورود به کشور اعم از مرزهای هوایی، زمینی و دریایی باید نسبت به رجیستر کردن دستگاه گوشی تلفن همراه خود صرفا توسط گیت ورود به کشور گمرک اقدام می کردند.

شرایط جدید زمانی برای مسافران قبلی

مصوبه دیگر در این جلسه به شرایط زمانی برای مسافران قبلی برای ثبت گوشی بر می گردد و معاون فنی گمرک ایران با اشاره به اینکه طی مصوبه آبان ماه گمرک می‌تواند با رعایت ضوابط قانونی آن دسته از مسافرانی که قبل از ۳۰ مهر ماه وارد کشور شده اند و فرصت سه ماهه آنها تمام نشده را شناسایی و حداکثر تا ۱۲ دی ماه برایشان فرصت ثبت اطلاعات تعیین کند، گفت: «اما پیش از این گمرک ایران درخواست تغییر تاریخ ۳۰ مهر به ۳۰ آبان ۱۳۹۹ را مطرح کرده بود که مورد موافقت ستاد قاچاق کالا و ارز قرار گرفت، بر این اساس مسافران ورودی ایرانی از ۱۲ تیر ماه سال جاری تا ۳۰ آذرماه می‌توانند حداکثر تا ۳۰ دی ماه امسال به صورت غیرحضوری نسبت به پرداخت حقوق ورودی متعلقه و ثبت تلفن همراه خود اقدام کنند.»

به گفته وی، مسافران ورودی از اول دی ماه به بعد نیز با ثبت اطلاعات در بدو ورود می‌توانند نسبت به پرداخت حقوق ورودی متعلقه و ثبت تلفن همراه خود اقدام کنند.

تمامی این اقدامات در حالی رخ می‌دهد که در آخر هفته گذشته و طی روزهای چهارشنبه و پنج‌شنبه (سوم و چهارم دی ماه) اختلال‌های زیادی در سامانه رجیستری دیده شده و در گیر و دار همین اختلال‌ها، ناگهان چند هزار گوشی در شبکه ارتباطی کشور ثبت شده است؛ موضوعی که ارونقی نیز به آن پیش‌تر اشاره کرده بود و گفته بود رجیستری بیش از ۳۴۰۰ گوشی معلق خواهد شد. با این وجود این سازمان هنوز آمار دقیق‌تری از تعداد گوشی‌های ثبت شده در این چند روز را منتشر نساخته و برخی از فعالین حوزه خواستار شفافسازی در مورد این موضوع شده‌اند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (1 مورد)
  • fayyaz.saeed
    fayyaz.saeed | ۸ دی ۱۳۹۹

    یک تصمیم درست و سنجیده و چارچوب دار نمیتونن برای این قضیه بگیرن اینهمه مسئول و کارشناس؟ هر روز یکجاش میلنگه و کلی قاچاق اتفاق میوفته. یا شاید عمدیه؟
    ارز ۴۲۰۰ و گوشی پستی تابحال برای کی بوده ک ملت خبر نداشتن؟

مطالب پیشنهادی