یک کارشناس بورس: بخش زیادی از سهام 640 دلاری تسلا حباب است

یک کارشناس بورس: بخش زیادی از سهام 640 دلاری تسلا حباب است

سهام تسلا در دوازده ماه اخیر رشد خیره‌کننده‌ای داشته و سود سرشاری را نصیب سهامداران کرده است. اگر بخواهیم دقیق‌تر باشیم، باید بگوییم قیمت هر سهم این خودروساز کالیفرنیایی از ابتدای سال ۲۰۲۰ تاکنون، به میزان ۶۵۰ درصد افزایش یافته که رقم چشمگیری محسوب می‌شود.

تا سه‌شنبه گذشته هر سهم تسلا با قیمت ۶۴۰ دلار معامله می‌شد. با چنین قیمتی ارزش بازار این شرکت به بیش از ۶۰۰ میلیارد دلار می‌رسد، بد نیست بدانید این رقم بیشتر از ارزش بازار ۹ خودروساز بزرگ جهان است!

اما به اعتقاد ویتالی کالنسیک (Vitali Kalesnik) مدیر یکی از موسسات تحقیقاتی اروپایی، سهام تسلا دارای حباب بوده و قیمت آن فراتر از ارزش واقعی است. آقای کالنسیک در این رابطه به CNBC گفته: «هر چند تسلا کمپانی خیلی بزرگی است، ولی سهام آن نشانه‌های زیادی از حباب دارد. وقتی ما به انواع مولفه‌هایی که تعیین‌کننده ارزش سهم‌ها هستند، نگاه می‌کنیم، می‌بینیم ارزش فعلی تسلا در محدوده حباب قرار گرفته است.»

آقای کالنسیک در مصاحبه خود به احتمال عرضه خودروی الکتریکی توسط اپل در سال ۲۰۲۴ نیز اشاره کرده است. او در این باره نیز گفته خبرهای مربوطه نگاه‌های خوشبینانه به سهام تسلا را تعدیل نموده و در عین حال قیمت سهام اپل را افزایش داده است. ویتالی کالنسیک افزوده سرمایه‌گذاران قبل از خرید سهام تسلا، باید نیم‌نگاهی به سهام سایر خودروسازان نیز داشته باشند.

«تسلا مسلما در بازار خودروهای برقی دارای مزیت‌هایی است و بسیاری از رقبای آن به این مساله اذعان دارند. با وجود این، ارزش بازار رقبا از فضای بیشتری برای رشد برخوردار است. آنها دست در دست هم داده و میلیاردها دلار برای ورود به بازار خودروهای برقی سرمایه‌گذاری کرده‌اند. شرکتی مثل فولکس واگن از همین الان وارد این بازار شده، تویوتا نیز برنامه‌هایی جدی تدوین کرده و قصد دارد در آینده نه چندان دور با باتری جامد تحولی در عرصه وسایل نقلیه الکتریکی ایجاد کند.» این‌ها بخش دیگری از صحبت‌هایی است که آقای ویتالی کالنسیک در مصاحبه با CNBC بر زبان آورده است.

نظرات ۰
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato