کپی نسخه کامل فیلم شرک روی فلاپی ۱.۴ مگابایتی [تماشا کنید]

کپی نسخه کامل فیلم شرک روی فلاپی ۱.۴ مگابایتی [تماشا کنید]

یکی از کاربران با استفاده از یک نرم‌افزار فشرده‌سازی ویدیو توانست نسخه کامل فیلم شرک را درون یک فلاپی دیسک کپی کرده و آن را با استفاده از کامپیوتر رزبری پای پخش کند.

یکی از کاربران سایت ردیت یک کدک x256 سفارشی برای فشرده‌سازی ویدیو ساخته که کیفیت فیلم را تا رزولوشن ۱۲۰x۹۶ پیکسل و نرخ ۴ فریم بر ثانیه کاهش می‌دهد. او به کمک این کدک توانست حجم فیلم ۹۰ دقیقه‌ای شرک را به ۱.۳۷ مگابایت رسانده و آن درون فلاپی دیسک با ظرفیت ۱.۴۴ مگابایت یا در حدود ۰.۳ درصد ظرفیت یک DVD معمولی با حجم ۴.۷ گیگابایت کپی کند.

کاربر یاد شده با استفاده فلاپی درایو و کامپیوتر رزبری پای یک دستگاه پخش کننده ویدیوی خانگی ساخته که حین بوت شدن مثل کنسول های بازی لوگوی اختصاصی را نمایش می‌دهد. پس از قرار دادن فلاپی درون دستگاه پخش فیلم مثل پخش کننده‌های VHS قدیمی به شکل خودکار آغاز می‌شود.

همانطور که مشاهده کردید به خاطر فشرده‌سازی بیش از حد، کیفیت صدا و تصویر به شدت افت کرده و حس تماشای یک فایل gif بی‌کیفیت به کاربر دست می‌دهد، اما خلاقیت کاربر مذکور در جای دادن یک فیلم کامل در فلاپی که تکنولوژی آن به دهه ۷۰ میلادی برمی‌گردد، تحسین برانگیز بوده و پیشرفت فوق العاده بشر در تولید لوازم ذخیره‌سازی و رسیدن از تنها ۱.۴۴ مگابایت به هاردهای اکسترنال در ظرفیت‌های چند میلیون مگابایتی را نشان می‌دهد.

تا همین چند سال پیش سی دی‌ها با حجم ۷۰۰ مگابایت انقلابی در زمینه ذخیره‌سازی به شمار می‌رفتند، بعد DVD معمولی با حجم ۴.۷ گیگابایت و DVD دو لایه با حجم تقریبی ۱۰ گیگابایت کار ما در ذخیره‌سازی داده‌ها را آسان‌تر کردند و حالا دیسک‌های بلو-ری آمده‌اند که مدل یک لایه و دو لایه آنها به ترتیب ۲۵ و ۵۰ گیگابایت گنجایش دارند.

نظرات ۵
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato