اولین ماه‌نورد بریتانیا با طراحی شبیه به عنکبوت امسال روانه قمر زمین می‌شود

یک کمپانی بریتانیایی به نام «اسپیس بیت» اعلام کرده یک سطح‌نورد را در سال جاری میلادی روی ماه قرار می‌دهد. اولین ماه‌نورد بریتانیا طراحی شبیه به عنکبوت دارد و روی ماه راه می‌رود.

تا به امروز سطح‌نوردهای زیادی روانه فضا شده‌اند که تمام آن‌ها برای حرکت روی سطح دارای چرخ بودند. با این حال شرکت اسپیس بیت برای ماه‌نورد بریتانیا از یک طراحی متفاوت استفاده می‌کند و بجای چرخ، دارای چندین پا مشابه عنکبوت است.

این ماه‌نورد که نام رسمی «Asagumo» را یدک می‌کشد، روی سطح ماه راه می‌رود و از یک فریم «CubeSat» ساخته شده که اغلب برای ماهواره‌های کوچک مورد استفاده قرار می‌گیرند. این سطح‌نورد وزنی نزدیک به ۱.۳ کیلوگرم دارد و انرژی آن توسط خورشید تامین می‌شود.

این سبک طراحی باعث شده با یک سطح‌نورد ارزان‌قیمت روبه‌رو شویم. این سطح‌نورد توسط اولین ماموریت «ULA Vulcan» در سه ماهه سوم ۲۰۲۱ روانه فضا می‌شود. این سطح‌نورد به همراه فرودگر ماه به نام «Peregrine» روی سطح قمر زمین قرار می‌گیرد.

این ماه‌نورد بریتانیایی ۱۰ متر از فرودگر فاصله می‌گیرد و ویدیوهای فول اچ دی به زمین مخابره می‌کند. این ماه‌نورد همچنین به وسیله سنسورهای خود، داده‌های سه بعدی LiDAR را در اختیار دانشمندان قرار می‌هد.

ماه‌نورد بریتانیا

مدیرعامل اسپیس بیت به نام «پاولو تاناسیوک» به این موضوع اشاره کرده که با توجه به ماموریت‌ها برای بازگشت انسان به ماه، فضانوردان نیاز به مکانی برای زندگی دارند. یکی از گزینه‌ها، بستن ورودی یک دالان گدازه برای استفاده از آن به عنوان پناهگاه است که به اعتقاد اسپیس بیت، ماه‌نورد آن می‌تواند چنین موضوعی را بررسی کند.

از آنجایی که این سطح‌نورد روی سطح ماه راه می‌رود، می‌تواند به مناطق بی‌شماری سر بزند و در این زمینه از ماه‌نوردهای دارای چرخ قابلیت‌های بیشتری دارد. این احتمال وجود دارد که ماموریت‌های آینده اسپیس بیت شامل سطح‌نوردهای مجهز به چرخ و پا باشد تا به توانایی‌های مختلفی دست پیدا کند.

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟