وزیر ارتباطات: مسدودسازی سایت‌ها خلاف قانون اساسی است

وزیر ارتباطات تاکید کرده مسدود سازی سایت‌ها خلاف اصل ۲۵ قانون اساسی است. او می‌گوید قانون به قاضی یا کارگروه تعیین مصادیق (کارگروه فیلترینگ) صرفا اجازه پالایش محتوای مجرمانه داده است و نباید سایت‌ها به دستور آنها مسدود شوند.

«محمدجواد آذری جهرمی» در گفتگویی تفصیلی با روزنامه اعتماد با اشاره به احضارش به دادسرای فرهنگ و رسانه اعلام کرده که دلیل اولیه احضار او به دادسرا بحث عدم اجرای دستور قضایی مبنی بر فیلترینگ اینستاگرام بوده که از نظر او «ذاتا ایراد دارد». او در این رابطه توضیح داده: «اشكال حقوقی بر آن وارد است و قابل اجرا نيست، چون بنا بر اصل 25 قانون اساسی، سانسور ممنوع است مگر با حكم قانون. قانون بر كلمه پالايش مصاديق مجرمانه به جای انسداد تاكيد دارد.»

به گفته وی بسیاری از وب‌سايت‌هايی كه در ايران مسدود شده‌اند؛ به صورت غیرقانونی فيلتر هستند: «مسدودسازی وب‌سايت‌ها نه در اختيار قاضی است و نه در شأن كارگروه تعيين مصاديق مجرمانه و جزو حقوق عامه است.»

جهرمی در اینباره بیشتر توضیح داده است: «در همان مقطع ابتدایی كه حكم داديار استان فارس اعلام شد به آن اعتراض كرديم، چون كارگروه تعيين مصاديق مجرمانه به اين نتيجه رسيده كه به جای انسداد كامل به دنبال پالايش هوشمند باشد. اين اتفاق هم افتاده. درخواست دادستانی اين بوده كه چون اين مصداق مجرمانه از بين رفته همان حكم انسداد اجرا شود. پاسخ ما هم روشن بوده. انسداد در شوونات اين قاضی نبوده و بنابراين اجرا نشده است. حالا آقايان می‌گويند كه از دستورات قضایی سرپیچی صورت گرفته است.»

اینستاگرام فیلتر نمی‌شود

در دو انتخابات گذشته ریاست جمهوری، تلگرام مهم‌ترين و اصلی‌ترين پلتفرم تبلیغات انتخاباتی بوده است. آيا در فاصله سه ماه مانده به انتخابات رياست‌جمهوری سال آينده، اين‌بار اينستاگرام قرار است بار شبكه‌های اجتماعی را به دوش بکشد و به همين دليل جريان‌هايی به دنبال فيلتر اين شبكه اجتماعی هستند؟  جهرمی در پاسخ به اين سوال می‌گويد:

«همواره اين موضوع مطرح است كه قبل از انتخابات حركاتي براي محدودسازی شبكه‌های اجتماعی صورت می‌گيرد. در اسفند 91 كميسيون امنيت مركز ملی فضای مجازي مصوبه‌ای را ابلاغ كرد كه طی آن تمام فيلترشكن‌ها بايد مسدود می‌شدند. در انتخابات 94 مباحثی پيرامون وايبر صورت گرفت. در سال 96 فشار زیادی براي فيلترينگ تلگرام صورت گرفت كه موفق نبود. در انتخابات 98 نسخه‌های فارسي تلگرام مسدود شدند و فشار به شبكه‌هاي اجتماعی بی‌ربط به انتخابات نيست. فقط اينستاگرام هم نيست. تمام شبكه‌های اجتماعی در معرض ديدگاه‌های مبارزه‌جويانه‌ای قرار مي‌گيرد. برخي گروه‌هاي سياسی، دستگاه‌هايی كه در حوزه امنيت مسئوليت دارند، اعتقاد دارند كه شبكه‌های اجتماعی مي‌توانند موجب بحران شوند و چون مديريت بحران را مشكل می‌دانند راهكار مسدود‌سازی را پيشنهاد می‌دهند.»

جهرمی در صحبت‌های خود به اعتماد می‌گوید اینستاگرام فیلتر نمی‌شود: «البته من مسئول فيلترينگ نيستم؛ اما تا جايي كه مي‌دانم با توجه به شرایط اقتصادی اينستاگرام فيلتر نمی‌شود.»

نمی‌دانم چرا برخوردی با فروشندگان VPN نمی‌شود

قطع تمامی VPNها

او در پاسخ به این سوال که چرا وی‌پی‌ان‌ها مسدود نمی‌شوند و چه كساني پشت آن هستند؟ می‌گوید: « نمی‌شود VPNها را مسدود كنيم، چون کاربردهای مشروعی هم دارد. امروز بسياری از خدمات اينترنتی براي ip‌های ايرانی بسته شده و چاره‌ای جز استفاده از VPN براي ايرانيان باقی نمانده‌است. VPNها ابزاری برای خنثي‌یسازی تحريم‌ها هستند. بنابراين نمی‌شود اينها را به كلی بست.»

او درباره اینکه چه کسی پشت فروش VPNهاست نیز اظهار بی‌اطلاعی کرده است: «كسي كه VPN می‌فروشد و حساب بانكی روشنی دارد و با گردش مالی چند صد ميلياردي در حال فعاليت است هيچ‌گاه با برخوردی مواجه نمی‌شود؟ من هم نمی‌دانم چرا برخورد نمی‌شود.»

ویجیاتو

نظرات ۴

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟