با این سه راهکار،‌ ترس از شکست را به انگیزه تبدیل کنید

اگر ترس از شکست،‌ اضطراب و نگرانی، دیگر انرژی برای حرکت کردن و حل مسایل برایتان باقی نگذاشته،‌ لازم است تا فکری به حال ترس‌های خود کنید. در ادامه سه راهکار ارائه شده که از طریق آنها می‌توانید نیروی مخرب ترس را به انرژی مثبت و انگیزه‌ای برای حرکت در مسیر پیش رو تبدیل کنید.

هر کسی ممکن است در کسب و کار و زندگی شخصی ترس‌های آشکار و پنهانی داشته باشد. ترس از شکست، استرس و اضطراب  می‌تواند عواقب جبران ناپذیری به همراه داشته باشد، چون نوع نگرش و احساسات ما، تعیین کننده میزان موفقیت و شکست‌مان در زندگی است.

وقتی از شرایطی می‌ترسیم، انرژی که باید صرف انجام دادن آن کار یا حل کردن مشکل اصلی صرف کنیم، به بیهودگی صرف ترسیدن و اضطراب می‌شود. با مهار ترس و تبدیل انرژی آن به نیروی برای حرکت در مسیر حل مسایل، می‌توانیم روزهای بهتری را برای خود رقم بزنیم.

در این مقاله سه راهکار برای تبدیل ترس از شکست به انگیزه پیشنهاد شده است که می‌تواند راهگشای افرادی باشد که با موقعیت‌هایی پرتنش و استرس زا درگیر هستند و می‌خواهند ترس از شکست را به انگیزه‌ای برای موفقیت تبدیل کنند:

1- وضعیت کلی را ارزیابی کنید

اگر نگران شرایطی هستید و ترس وجودتان را فراگرفته است، ‌ابتدا آن ترس را بپذیرید. با شرایط زندگی، برخوردی واقعی داشته باشید،‌ اما نگذارید ترس بر شما چیره شود. یکی از دلایل ترس آن است که شناخت کاملی از شرایط ندارید.

شناخت خود را نسبت به شرایطی که از آن می‌ترسید بالاتر ببرید. وضعیت کلی امور را ارزیابی و بررسی کنید. سعی کنید ترس را از واقعیت جدا کنید. آیا چیزی که از آن می‌ترسید واقعا جای نگرانی دارد یا بخشی از داستانی است که در آن قرار دارید؟

2- در مورد کارهایی که می‌خواهید انجام دهید، درست تصمیم‌گیری کنید

ببینید آیا ترس شما از شکست با واقعه‌ای قریب الوقوع ارتباط دارد؟ آیا ممکن است به زودی با شرایطی خاص روبرو شوید؟ اگر این طور است در اولویت کارهای خود رسیدگی به آن موضوع را قرار دهید و برای حل آن برنامه‌ای عملی داشته باشید.

داشتن برنامه‌ای غیر عملی کاری از پیش نمی‌برد. باید بتوانید با هدف‌گذاری درست، ‌برنامه‌ای قابل اجرا برای خود مشخص کنید. در این صورت انگیزه‌های جدیدی نیز در شما شکل می‌گیرد. برنامه‌های مبهم و سردرگم باعث آشفتگی بیشتر شما می‌شود. هدف‌های ملموس را تعیین کنید، برای آن برنامه ریزی کرده و به سمت اجرا پیش بروید

3- فردی متعهد و مسئول باشید

افرادی که با تعهد و مسئولیت کارهای مختلف را انجام می‌دهند، عموما اقتدار بیشتری را در زندگی خود تجربه می‌کنند. تصور کنید می‌خواهید در ماراتن شرکت کنید ولی نگران این هستید که نتوانید کار را تا انتها پیش ببرید، شاید لازم باشد آموزش ببینید و برای آنکه تبدیل به فردی قوی در آن حوزه شوید، هزینه کنید.

در این صورت به جای ترسیدن از شکست، قدمی مثبت برای موفقیت برداشته‌اید و انگیزه بیشتری نیز در شما برای رسیدن به اهدافتان ایجاد خواهد شد. به جای آنکه انرژی خود را با ترسیدن از دست بدهید، آن را صرف انجام مسئولیت‌ها و تعهدات خود کنید.

در این صورت با تعیین استراتژی‌های درست می‌تواند بهتر و متمرکزتر پیش بروید. با برنامه ریزی و عملکرد مسئولانه و مرحله به مرحله می‌توانید در هر مرحله انگیزه بیشتری برای ادامه داشته باشید.

ویجیاتو

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟