روسیه اولین موارد ابتلای انسانی به گونه H5N8 آنفلوانزای پرندگان جهان را گزارش کرد

ویروس کرونا بزرگترین بحران کنونی جهان محسوب می‌شود و میلیون‌ها نفر را به کام مرگ کشانده، اما شاید دنیا با بیماری دیگری روبه‌رو شود. روسیه اخیرا از شناسایی اولین موارد ابتلای انسانی به گونه H5N8 آنفلوانزای پرندگان خبر داده است.

مقامات روسی اطلاعات مربوط به ۷ مورد ابتلا به این گونه از آنفلوانزای پرندگان را به سازمان بهداشت جهانی ارسال کرده. این افراد در یک مرغداری در جنوب روسیه شناسایی شده‌اند.

رئیس بخش بهداشت عمومی روسیه، «آنا پوپووا» اعلام کرده این بیماری میان انسان‌ها منتقل نمی‌شود، اما شاید جهش‌های آینده با این محدودیت مقابله کنند:

«این بیماری از فردی به فرد دیگر منتقل نمی‌شود، اما تنها گذر زمان مشخص می‌کند که جهش‌های آینده می‌توانند با چنین محدودیتی مقابله کنند یا خیر. شناسایی این گونه به تمام ما، تمام جهان وقت کافی برای آمادگی جهت مقابله با جهش‌های احتمالی را می‌دهد و می‌توانیم سیستم‌های آزمایش و واکسن را توسعه دهیم.»

در ماه دسامبر ۲۰۲۰ این آنفلونزای پرندگان در این منطقه از روسیه شیوع پیدا کرد و طبق گفته پوپووا، این ۷ کارگر تنها علایم خفیف داشته‌اند و اکنون مشکلی ندارند.

آنفلوانزای پرندگان

سازمان بهداشت جهانی هم نسبت به این گزارش واکنش نشان داده و از بدون علائم بودن این بیماری خبر داده:

«این بیماران علائمی نداشته‌اند و هیچ انتقال بیماری میان افراد گزارش نشده. اگر چنین گزارش‌هایی تایید شوند، برای اولین بار گونه H5N8 به انسان‌ها سرایت کرده است.»

به گفته «رینات ماکسیتوف»، مدیر مرکز تحقیقات «Vektor» شناسایی این گونه به معنای شروع کار روی کیت‌های آزمایشی برای تشخیص این بیماری و همچنین توسعه احتمالی واکسن‌ها خواهد بود.

در ماه نوامبر ۲۰۲۰، Vektor در گزارشی اعلام کرد که گونه H5N8 آنفلونزای پرندگان در ۱۵ ناحیه روسیه در میان مرغداری‌ها و پرندگان شیوع پیدا کرده، اما برای انسان‌ها خطری ندارد. اما حالا اولین موارد ابتلای انسانی به این بیماری گزارش شده است.

در حال حاضر نشانه‌ای مبنی بر خطرناک بودن این بیماری برای انسان وجود ندارد، اما شاید جهش‌ها بتوانند تاثیر مخربی روی آن داشته باشند. در صورتی که شاهد انتقال این بیماری میان انسان‌ها باشیم، جهان پس از کرونا احتمالا با یک مشکل جدید مواجه می‌شود که البته شاید اینبار آمادگی بیشتری برای مقابله با آن داشته باشیم.

موبایلت

نظرات ۳

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟