انفجار نمونه آزمایشی فضاپیمای استارشیپ پس از فرود موفق [تماشا کنید]

نمونه آزمایشی فضاپیمای استارشیپ اسپیس ایکس برای نخستین بار توانست پس از پرواز آزمایشی در ارتفاع بالا در تگزاس فرود موفقیت آمیزی را تجربه کند، اما دقایقی بعد منفجر شد.

پرواز آزمایشی فضاپیمای استارشیپ با نام SN10 نسبت به نمونه‌های قبلی SN8 و SN9 عملکرد موفقیت آمیزتری داشته است. یکی از اهداف مهندسان اسپیس ایکس از پرتاب این فضاپیما، آزمایش پرتاب و کنترل حرکت‌های آیرودینامیکی آن برای فرود روی زمین بود.

این فضاپیما در پرواز آزمایشی خود در روز پنجشنبه ۱۳ اسفندماه ساعت ۳ بامداد به وقت تهران توانست تا ارتفاع ۱۰ کیلومتری اوج بگیرد و فرود موفقیت آمیزی را نیز تجربه کرد ولی حدود ۸ دقیقه بعد از فرود روی زمین منفجر شد. این در حالی است که دو پرواز آزمایشی قبلی با مشکلات بیشتری روبرو بودند. در واقع این پرتاب آزمایشی، نخستین پرواز موفق فضاپیمای استارشیپ اسپیس ایکس محسوب می‌شود که SN10 توانست به آرامی روی بالشتک‌ها فرود بیاید.

نخستین آزمایش‌های این فضاپیما در سال ۲۰۱۹ انجام شد. البته تمامی آزمایش‌ها در ارتفاع پایین انجام شده بودند. حال آنکه آخرین پرتاب آزمایشی تا ارتفاع ۱۰ کیلومتری توانست اوج بگیرد که ارتفاعی بیشتر از پروازهای قبلی هم محسوب می‌شود. از سوی دیگر در نمونه‌های آزمایشی قبلی استارشیپ، مخزن های بزرگی تنها با یک موتور تا ارتفاع ۱۵۰ متری از زمین اوج گرفته بودند. حال آنکه پروازهای آزمایشی فضاپیماهای SN8 تا SN10 با سه موتور و باله هایی در قسمت جلو و عقب پرتاب شده بودند که امکان کنترل آیرودینامیکی بهتری را برای این پروازها ایجاد کرده بود.

بی شک طی ماه های آینده شاهد پروازهای آزمایشی بیشتری از فضاپیمای استارشیپ اسپیس ایکس خواهیم بود و باید دید پروازهای آزمایشی بعدی چه موفقیت های جدیدی را برای اسپیس ایکس رقم خواهد زد.

نظرات ۳۱

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟