بریتانیا تحقیقات را درباره سیاست‌های ضد رقابتی اپ‌استور شروع می‌کند

اپل در مورد سیاست‌های اپ‌استور برای توسعه دهندگان، با فشار بیشتری در اروپا روبرو شده و حالا نوبت به بریتانیا رسیده که تحقیقات خود را درباره اتهام رفتار ضد رقابتی اپل شروع کند.

به گفته سازمان رقابت و بازارها (CMA) این اقدام پس از ثبت چندین شکایت رسمی از سوی توسعه‌دهندگان مبنی بر ناعادلانه بودن شرایط و ضوابط اپل انجام شده است. حالا این سازمان قوانین اپ‌استور را بررسی خواهد کرد که اپلیکیشن‌ها و توسعه‌دهندگان را به استفاده از سیستم‌های پرداخت و خرید درون برنامه‌ای این فروشگاه مجبور می‌کند.

«آندره کوسچلی» مدیر اجرایی CMA در این رابطه عنوان می‌کند: «به صورت روزانه، میلیون‌ها نفر از اپلیکیشن‌ها برای بررسی آب‌وهوا، انجام بازی یا سفارش غذا استفاده می‌کنند. بنابراین این دسته از شکایت‌ها که ادعا می‌کنند اپل از موقعیت خود برای تعیین شرایطی غیرمنصفانه استفاده می‌کند یا اینکه ممکن است رقابت و انتخاب را محدود کند، نیاز به بررسی دقیق دارد.»

در مقابل، اپل ادعا می‌کند که ضمن همکاری با CMA توضیح خواهد داد که دستورالعمل‌های مربوط به حفظ حریم خصوصی، امنیت و محتوای آن‌ها، به چه صورت اپ‌استور را به یک فروشگاه قابل اعتماد برای مصرف‌کنندگان و توسعه‌دهندگان تبدیل کرده است. آن‌ها در ادامه به این نکته اشاره کردند که قوانین‌ آن‌ها به طور گسترده برای تمام توسعه‌دهندگان اعمال می‌شود و با استفاده از این قوانین قصد دارند از مصرف‌کنندگان خود در برابر بدافزارها و برنامه‌هایی که بدون رضایت داده‌های کاربران را جمع‌آوری می‌کند، محافظت کنند.

با این وجود شکایت‌های اخیری که منجر به انجام تحقیقات ضد انحصاری کمیسیون اروپا در مورد اپ‌استور شده، فشار نظارتی اروپا روی اپل را افزایش داده است. در سمت دیگر، اپل برای مقابله با این مشکل و کاهش فشار‌ها، اخیرا هزینه‌های اپ‌استور را برای توسعه‌دهندگانی که سالانه کمتر از ۱ میلیون دلار درآمد دارند نصف کرده اما هنوز از توسعه‌دهندگان بزرگتر ۳۰ درصد کارمزد دریافت می‌کند.

در کنار این موانع نظارتی، اپل از سویی دیگر با واکنش رو به رشد صنعت فناوری نسبت به پرداخت داخل فروشگاه خود روبرو شده است. استودیو «اپیک گیمز» سازنده بازی محبوب «فورتنایت» به دلیل نظارت اپل بر خرید‌های درون برنامه‌ای شکایات زیادی از این کمپانی به نهادهای نظارتی جهانی ارائه کرده است.

در ادامه این شکایات یک قاضی آمریکایی از «کریگ فدریگی» نایب رئیس ارشد بخش مهندسی نرم‌افزار شرکت اپل و «تیم کوک» مدیرعامل این کمپانی درخواست کرده است تا به عنوان بخشی از دادخواست این استودیوی بازی سازی علیه اپل، شهادت دهند.

همچنین نام‌های دیگری از جمله فیسبوک در لیست شرکت‌هایی که علیه سیاست اپل شکایت کرده‌اند، دیده می‌شود.

نظرات ۱

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟