سیگیت از عرضه هارددیسک ۱۰۰ ترابایتی تا سال ۲۰۳۰ خبر می‌دهد

کمپانی سیگیت از برنامه‌های خود برای عرضه هارددیسک در ظرفیت‌های ۵۰ و ۱۰۰ ترابایت به ترتیب در ۲۰۲۶ و ۲۰۳۰ با فناوری ضبط مغناطیسی جدید خبر می‌دهد.

سیگیت (Seagate) با وجود محبوبیت بالای SSDها، همچنان به تولید هارد دیسک‌های پرظرفیت ادامه خواهد داد. این درایوهای مغناطیسی با وجود سرعت کمتر نسبت به SSDها، گزینه‌ای ارزان قیمت برای افزایش فضای ذخیره‌سازی کامپیوترها یا دیتاسنترها به شمار می‌روند.

سیگیت پیش‌بینی می‌کند که تا سال ۲۰۲۶ و ۲۰۳۰ قادر به عرضه هارد در ظرفیت‌های به ترتیب ۵۰ و ۱۰۰ ترابایت خواهد بود. ساخت هارد با ظرفیت بیشتر از ۱۰۰ ترابایت نیز در دستور کار قرار دارد و احتمالاً اوایل دهه آینده میلادی از راه خواهد رسید.

سیگیت برای عرضه هارد با چنین ظرفیت‌های فوق‌العاده‌ای، به فناوری ذخیره‌سازی مغناطیسی جدید نیاز دارد. این شرکت به همین منظور سرگرم بروزرسانی تکنولوژی Multi-Actuator است که می‌خواهد عملکرد هارددیسک‌های آینده را دو برابر بهتر کرده و طی سال‌های آینده احتمالا در برخی مدل‌ها به یک استاندارد تبدیل خواهد شد.

سیگیت اخیراً تولید هارد با حداکثر ظرفیت ۲۰ ترابایت در فرم فکتور سنتی ۳.۵ اینچ و با تکنولوژی ضبط مغناطیسی به کمک گرما یا Heat Assisted Magnetic Recording را آغاز کرده است. این فناوری با حرارت دادن موقتی مواد دیسک با لیزر حین نوشتن، ظرفیت ذخیره‌سازی را بالا می‌برد.

این سازنده برای عرضه هارد در ظرفیت‌های ۵۰ و ۱۰۰ ترابایت، به افزایش چگالی پلتر مغناطیسی نیاز دارد. برای مثال برای دستیابی به ظرفیت ۴۰ ترابایت، سیگیت باید چگالی را به حدود ۲۶۰۰ گیگابیت بر اینچ مربع (Gb/in2) افزایش دهد. برای رسیدن به ظرفیت ۱۰۵ ترابایت، چگالی باید بین ۵ تا ۷ هزار گیگابیت بر اینچ مربع افزایش یابد.

فناوری Dual Actuator Mach.2 سیگیت در حال حاضر در هاردهای آزمایشی مبتنی بر تکنولوژی نسبتاً قدیمی ضبط مغناطیسی عمودی یا به اختصار PMR به کار رفته و در دسترس تعداد محدودی از مشتریان قرار گرفته‌اند.

با اینکه استفاده از این فناوری‌ها قیمت هارد دیسک را افزایش می‌دهد، سیگیت مطمئن است که محصولات جدید آن قیمت کمتری در مقایسه با SSDها خواهند داشت.

ویجیاتو

نظرات ۱

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟