همه چیز درباره آیفون 13
تولید بنزین E10 با هدف کاهش انتشار دی اکسید کربن توسط محققان انگلیسی

تولید بنزین E10 با هدف کاهش انتشار دی اکسید کربن توسط محققان انگلیسی

بنزینی با کربن پایین که با نام استاندارد E10 خوانده می‌شود قرار است از تاریخ سپتامبر ۲۰۲۱ به عنوان سوخت استاندارد در ایستگاه‌های سوخت کشور انگلستان  عرضه شود. این بنزین مجهز به ۱۰ درصد اتانول است.

استاندارد E10

پس از رایزنی های فراوان در مورد تغییر درجه بنزین از استاندارد E5 (5 درصد بیواتانول) به E10، وزارت حمل و نقل انگلستان مدعی آن است که این کار باعث کاهش متوسط انتشار گاز Co2 به میزان ۲ درصد به نسبت استاندارد رایج فعلی یعنی E5 خواهد شد. در نتیجه این اقدام شاهد کاهش تولید گاز CO2 به میزان ۷۵۰ هزار تن در سال خواهیم بود که معادل ۳۵۰ هزار خودرو سبک است.

دولت انگلستان با هدف رسیدن به وضعیت عاری از کربن تا سال ۲۰۵۰ ممنوعیت فروش خودروهای احتراق داخلی از سال ۲۰۳۰ میلادی را وضع کرده است.

gas station

دبیر حمل و نقل انگلستان آقای گرانت شپس در این باره می‌گوید:

«ما به سرعت به دنبال آن هستیم تا انتشار آلودگی را کاهش دهیم و با سرعت به سمت آینده حمل و نقل عاری از کربن و هوای تمیز حرکت خواهیم کرد. گرچه در حال حاضر تعداد بیشتری از افراد در حال استفاده از وسایل نقلیه برقی هستند اما با این وجود اقدامات کوچکی همچون استفاده از بنزین E10 نیز می‌تواند در کاهش هرچه بیشتر کربن به ما کمک کند.»

در حال حاضر بنزین E10 در کشورهای فرانسه و آلمان به صورت یک استاندارد در حال عرضه است. با این وجود گستردگی لازم را در کشور انگلستان تا بدین لحظه نداشته است.

طبق اعلام دولت انگلستان در حدود ۷۰۰ هزار دستگاه خودرو قابلیت استفاده از این سوخت جدید را ندارند و به همین دلیل دولت تصمیم دارد تا سوخت با اکتان بالاتر موسوم به سوپر را نیز تولید و عرضه کند. سوخت E10 هم به عنوان سوخت استاندارد موسوم به «Premium 95» در جایگاه های سوخت عرضه خواهد شد.

به طور معمول خودروهای ساخته شده از سال ۲۰۱۱ میلادی به بعد امکان استفاده از این نوع سوخت را خواهند داشت با این وجود به مالکان توصیه شده تا امکان استفاده از سوخت E10 را با خودروی خود بررسی کنند.

نظرات ۱
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato