همه چیز درباره آیفون 13
پورشه تایکان کراس توریسمو معرفی شد؛ یک سوپر استیشن برقی با چاشنی آفرود

پورشه تایکان کراس توریسمو معرفی شد؛ یک سوپر استیشن برقی با چاشنی آفرود

پورشه بالاخره از تایکان کراس توریسمو رونمایی کرد. این خودرو در حقیقت همان نسخه استیشن تایکان است که از نظر فاکتورهایی مثل فضای داخلی، کاربردپذیری و توانمندی‌های حرکتی در مسیرهای غیر آسفالت، ارتقا پیدا کرده و خریداران آن می‌توانند گهگاه به ماجراجویی در جاده‌های خاکی بپردازند.

تازه‌ترین محصول پورشه نسخه تولیدی کانسپت Mission E Cross Turismo محسوب می‎‌شود. از لحاظ طراحی این اتومبیل زیبا تا حد بسیار زیادی به کانسپت مذکور وفادار باقی مانده و تفاوت شاخصی بین این دو دیده نمی‌شود.

کانسپت Mission E Cross Turismo در نمایشگاه ژنو سال ۲۰۱۸ معرفی شده بود
نسخه تولیدی پورشه تایکان کراس توریسمو

تایکان کراس توریسمو فضای داخلی گسترده‌تر و کاربردپذیری بیشتر را به دیگر جذابیت‌های سدان تایکان افزوده است. در کنار این، ارتفاع از سطح زمین به اندازه ۲۰ میلی‌متر نسبت به تایکان استاندارد افزایش یافته تا این استیشن هیجان‌انگیز در عبور از مسیرهای آفرود عملکرد بهتری داشته باشد.

با انتخاب حالت رانندگی Gravel mode ارتفاع خودرو به اندازه ۱۰ میلی‌متر دیگر بالاتر می‌رود.

اگر این میزان افزایش ارتفاع کافی نیست، با سفارش آپشن آفرود دیزاین پکیج (Off Road Design Package) ارتفاع تایکان کراس توریسمو ۲۰ میلی‌متر دیگر بیشتر شده و قطعات محافظ پلاستیکی به قسمت‌هایی مثل دهانه گلگیرها، رکاب‌ها و سپرها اضافه می‌شود.

همانگونه که در بالا نیز اشاره کردیم، برای رانندگی با تایکان کراس توریسمو یک حالت رانندگی اختصاصی به نام Gravel mode تعریف شده که مخصوص رانندگی در جاده‌های خاکی و شنی است.

با انتخاب این حالت ارتفاع خودرو به بالاترین میزان رسیده و تغییراتی در سیستم کنترل پایداری و سیستم مدیریت گشتاور اعمال می‌شود تا چسبندگی همواره در بهینه‌ترین حد ممکن باقی بماند. البته پورشه اذعان کرده این استیشن یک شاسی‌بلند آفرود نیست و نباید انتظاری همانند حالت «خزش در مسیرهای سنگلاخی» را از حالت Gravel mode داشت!

تایکان کراس توریسمو بعد از پانامرا اسپرت توریسمو دومین استیشن پورشه به شمار می‌رود

استیشن برقی ژرمن‌ها فقط با سیستم تعلیق بادی و پیشرانه دو موتوره که هر چهار چرخ را به حرکت وادار می‌کند، راهی بازار خواهد شد. این استیشن جذاب با رینگ‌های ۲۰ و ۲۱ اینچی آلیاژی قابل انتخاب خواهد بود.

نسخه پایه از پورشه تایکان کراس توریسمو نیروی خود را از پیشرانه ۳۷۵ اسب بخاری دریافت می‌کند. این پیشرانه به صورت لحظه‌ای (Overboost) می‌تواند قدرت خود را به ۴۶۹ اسب بخار افزایش دهد. با تکیه بر این پیشرانه ارزان‌ترین نسخه تایکان کراس توریسمو قادر است در عرض ۴.۸ ثانیه سرعت خود را به ۶۰ مایل (۹۶ کیلومتر) در ساعت رسانده و نهایت سرعت ۱۳۹ مایل (۲۱۹ کیلومتر) در ساعت را ثبت کند.

یک پله بالاتر از نسخه پایه، نسخه ۴S قرار دارد. این نسخه به طور استاندارد با پک باتری ۹۳.۴ کیلووات ساعتی Performance Battery Plus تولید می‌شود، در حالی که مشتریان سدان تایکان ۴S باید آن را به عنوان یک آپشن خریداری کنند. مثل دیگر محصولات پورشه، نسخه‌های بالارده تایکان کراس توریسمو نیز با پسوند توربو و توربو S شناخته می‌شوند.

هر سه نسخه ذکر شده، یعنی ۴S، توربو و توربو S از پیشرانه‌ای مشترک با نسخه‌های متناظر سدان تایکان برخوردار هستند.

پیشرانه نسخه ۴S در شرایط استاندارد ۴۸۳ اسب بخار و در حالت تقویت لحظه‌ای ۵۶۳ اسب بخار قدرت تولید می‌کند. این ارقام برای نسخه توربو به ترتیب برابر با ۶۱۶ و ۶۷۱ اسب بخار هستند. اما در نسخه پرچمدار توربو S، پیشرانه دو موتوره حداکثر ۷۵۱ اسب بخار قدرت را در اختیار راننده می‌گذارد.

با تکیه بر این نیروگاه بسیار توانمند، قوی‌ترین نسخه از سوپر استیشن ژرمن‌ها می‌تواند در عرض تنها ۲.۷ ثانیه صفر تا ۶۰ مایل (۹۶ کیلومتر) را محقق کرده و در مسیر مستقیم به نهایت سرعت ۱۵۵ مایل (۲۵۰ کیلومتر) در ساعت دست پیدا کند. با این ارقام تایکان کراس توریسمو توربو S در مقایسه با همین نسخه از سدان تایکان از لحاظ شتاب ۰.۱ ثانیه و از لحاظ سرعت ۹.۶ کیلومتر کندتر است.

همه نسخه‌های مختلف تایکان کراس توریسمو با پک باتری ۹۳.۴ کیلووات ساعتی به فروش خواهند رسید. از بین این نسخه‌ها، ۴S بیشترین برد حرکتی را دارا بوده و مطابق با استاندارد WLTP می‌تواند ۲۸۳ مایل (۴۵۵ کیلومتر) مسافت را با شارژ کامل باتری طی کند. نسخه توربو S هم با ۲۶۰ مایل (۴۱۸ کیلومتر) کمترین برد را در بین اعضای خانواده خود دارد.

پیش‌بینی می‌شود مسافت قابل پیمایش نسخه‌های مختلف پورشه تایکان کراس توریسمو در شرایط واقعی کمتر از ارقام ذکر شده باشد، چرا که سناریوهای استاندارد WLTP تطابق کمتری با رانندگی‌های روزمره دارد

پورشه تایکان کراس توریسمو با سقف شیشه‌ای استاندارد تولید می‌شود. به لطف خط مستقیم سقف، فضای سر سرنشینان جلو در این خودرو به اندازه ۸۸ میلی‌متر بیشتر از سدان تایکان است. اما در عقب، میزان افزایش فضای سر سرنشینان بسیار ملموس‌تر است، چرا که به گفته پورشه، سرنشینان عقب این استیشن از ۹.۱۹ سانتی‌متر فضای بیشتر برای سر خود برخوردار هستند.

از نظر فضای حمل بار نیز تایکان کراس توریسمو بهتر از سدان تایکان است. نسخه‌های ۴ و ۴S از این استیشن سبز فضایی به حجم ۴۴۴ لیتر را برای حمل اشیاء مختلف ارائه می‌کنند که البته در صورت خوابانیدن صندلی‌های عقب این رقم به ۱,۲۱۲ لیتر افزایش می‌یابد. محفظه موجود در زیر کاپوت جلو هم حجمی برابر با ۸۲ لیتر دارد. در نسخه‌های توربو اندکی از فضای موجود کاسته شده و میزان آن به ۴۰۴ لیتر کاهش یافته است.

و اما قیمت؛ مدل پایه از پورشه تایکان کراس توریسمو که حامل پسوند ۴ است، با پرداخت ۹۲,۲۵۰ دلار از تابستان پیش رو در ایالات متحده قابل خرید خواهد بود. بد نیست اشاره کنیم این مبلغ حدود ۱۲ هزار دلار از قیمت پایه سدان تایکان بیشتر است. به منظور ترغیب مشتریان، پورشه سه سال شارژ رایگان از طریق شبکه Electrify America را به خریداران تایکان کراس توریسمو اهدا می‌کند.

ژرمن‌ها برای کسانی که خواهان کارایی بیشتر هستند، آپشن باربند سقفی و باربند مخصوص حمل دوچرخه را پیشنهاد می‌کنند

قیمت نسخه‌های مختلف این استیشن الکتریکی در انگلستان عبارت است از:

  • ۷۹,۳۴۰ پوند برای نسخه ۴
  • ۸۷,۸۲۰ پوند برای نسخه ۴S
  • ۱۱۶,۹۵۰ پوند برای نسخه توربو
  • ۱۳۹,۹۱۰ پوند برای نسخه توربو S

ناگفته نماند پورشه به همراه تایکان کراس توریسمو از دو دوچرخه نیز پرده‌برداری کرده است. یکی از این دوچرخه‌ها eBike Sport نام داشته و برای مسیرهای آسفالته طراحی شده است. این دوچرخه با قیمت ۹۵۰۰ پوند (معادل ۱۳۲۰۰ دلار) به فروش خواهد رسید. دوچرخه دوم eBike Cross نامگذاری شده و همانطور که قابل حدس است، بیشتر برای تردد در مسیرهای خارج جاده کاربرد دارد. این دوچرخه هم ۷۵۰۰ پوند (۱۰۴۲۰ دلار) قیمت‌گذاری شده است.

نظرات ۴
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato