توسعه فناوری جدیدی برای تست داروهای سرطان بدون نیاز به حیوانات

توسعه فناوری جدیدی برای تست داروهای سرطان بدون نیاز به حیوانات

تیمی از پژوهشگران به سرپرستی پروفسور «یاکوف ناهمیاس»، موسس شرکت «Tissue Dynamic» رویکرد جدیدی را برای آزمایش دقیق داروهای سرطان بدون نیاز به حیوانات معرفی کرده‌اند. این روش از چیپ‌های شبیه‌ساز انسان استفاده می‌کند.

برای آزمایش داروهای جدید، اغلب از حیواناتی مانند موش استفاده می‌شود. این رویکرد نه تنها به آن‌ها آسیب می‌زند، بلکه به علت تفاوت ژنتیکی، فیزیولوژی و متابولیسم میان این جوندگان و انسان‌ها، با نتایج نه چندان دقیقی هم روبه‌رو می‌شویم.

به گفته ناهمیاس، تولید دارو به علت آزمایش‌های حیوانی با خطا روبه‌رو می‌شود:

«توسعه دارو یک تلاش طولانی و گران‌قیمت است که با چندین خطا همراه می‌شود. دلیل اصلی چنین شکست‌هایی، آزمایش‌های بالینی است که در نهایت مبتنی بر حداقل داده‌های جمع‌آوری شده از آزمایش‌های حیوانی هستند و اغلب در تکرار واکنش‌ها در انسان شکست می‌خورند.»

حالا دانشمندان روی یک فناوری ۳۰ ساله کار کرده‌اند تا بتوانند فناوری انسان روی تراشه (human-on-a-chip) را توسعه دهند و سنسورهای میکروسکوپی به بافت انسان اضافه کنند. با این کار، پژوهشگران می‌توانند بطور دقیق عملکرد بدن در برابر درمان با برخی داروها را تحت نظر بگیرند.

داروهای سرطان

ناهمیاس به این موضوع اشاره دارد که فناوری جدید می‌تواند در زمان واقعی اطلاعاتی درباره نحوه عملکرد دارو ارائه کند:

«ویژگی که فناوری ما را منحصر به فرد می‌کند، عبور از محدودیت‌های آزمایش‌های حیوانی است. ما حالا می‌توانیم از میکروسنسورهایی استفاده کنیم که درباره نحوه عملکرد دارو و زمان توقف فعالیتش، در زمان واقعی اطلاعات در اختیارمان قرار می‌دهد.»

پژوهشگران از این فناوری برای برخی داروهای سرطان استفاده کرده‌اند. این تکنولوژی نشان داد که یک داروی سرطان رایج به نام «سیس‌پلاتین» می‌تواند منجر به تجمع چربی در کلیه‌های انسان شود. به اعتقاد ناهمیاس، این فناوری منجر به کاهش میزان آزمایش‌ها و همچنین مدت زمان تولید داروها در مقایسه با زمان استفاده از حیوانات برای آزمایش‌ها می‌شود.

به گفته دانشمندان، کمپانی Tissue Dynamic به دنبال آزمایش‌های بالینی و همچنین دریافت تاییدیه برای برخی داروها جهت دستیابی به روش جدیدی برای درمان سرطان است. این پژوهش در ژورنال «Science Transitional Medicine» منتشر شده است.

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato