یافته پژوهشی جدید: سیگار الکترونیکی به کاهش مصرف سیگار کمک می‌کند

یافته پژوهشی جدید: سیگار الکترونیکی به کاهش مصرف سیگار کمک می‌کند

براساس مطالعه جدید انجام شده توسط محققان دانشگاه ویرجینیا و دانشکده پزشکی پنسیلوانیا، سیگار الکترونیکی با میزان نیکوتین مشابه سیگار معمولی، به کاهش مصرف سیگار کمک می‌کند.

نتایج مطالعه اخیر، اطلاعات جدید و مهمی را در اختیار افراد سیگاری که مایل به کاهش مصرف آن هستند، قرار می‌دهد. «کارولین کوب»، یکی از محققان این مطالعه جدید می‌گوید:

«تحقیقات جدید نشان می‌دهد که سیگارهای الکترونیکی با نیکوتین مشابه سیگارهای معمولی، به کاهش مصرف سیگار و قرار گرفتن در معرض ماده سرطان‌زای مربوط به توتون موثر است. این اتفاق به صورت تصادفی اتفاق نمی‌افتد و فرد سیگاری باید خودش هم به صورت جدی بخواهد مصرف سیگار را کاهش دهد.»

محققان با بررسی وضعیت ۵۲۰ داوطلب که بیش از ۹ نخ سیگار در هر روز می‌کشیدند، به نتایج جدیدی دست یافتند. این افراد در شروع آزمایش سیگار الکترونیکی مصرف نمی‌کردند و همچنین تنها به دنبال کاهش مصرف سیگار و نه ترک آن بودند. داوطلبان این تحقیق در طول ۲۴ هفته، از سیگار الکترونیکی با ۰، ۸ یا ۳۶ میلی‌گرم در میلی‌لیتر نیکوتین مایع استفاده کردند. همچنین به شرکت‌کنندگان برنامه‌ای برای کاهش مصرف سیگار ارائه شد.

سیگار الکترونیکی

در هفته‌های اول، چهارم،‌ دوازدهم و در نهایت هفته ۲۴ام، محققان از ادرار شرکت کنندگان نمونه‌برداری کرده و آزمایش‌های دیگری نیز برای تعیین سطح یک عامل سرطان‌زا مخصوص توتون به نام NNAL انجام دادند. محققان دریافتند که سطح NNAL در شرکت‌کنندگانی که از سیگارهای الکترونیکی استفاده کرده بودند در هفته ۲۴ام در مقایسه با سطح پایه و افرادی که سیگار الکترونیکی استفاده نمی‌کردند، به میزان قابل توجهی کاهش یافته بود.

محققان در تحقیق جدید متوجه شدند که رفتار فردی که از سیگار الکترونیکی استفاده می‌کند نقش موثری در اثربخشی این روش برای کاهش مصرف سیگار دارد. در واقع افراد سیگاری ضمن استفاده از سیگار الکترونیکی لازم است رفتارهای مربوط به سیگار کشیدن خود را نیز تغییر داده و طبق برنامه کاهش مصرف سیگار پیش بروند. پژوهشگران به تحقیقات خود در زمینه راهکارهای کاهش مصرف و ترک سیگار ادامه می‌دهند تا به دستاوردهای بهتری در این زمینه دست پیدا کنند.

با وجود اینکه در پژوهش اخیر محققان به تاثیر سیگار الکترونیکی روی کاهش مصرف سیگار معمولی اشاره کرده‌اند، چندین تحقیق تاثیر مخرب خود سیگار الکترونیکی روی افراد خبر می‌دهند. یافته پژوهشی نزدیک به یکسال پیش از افزایش خطر ابتلا به بیماری‌های دهان در صورت استفاده از سیگار الکترونیکی حکایت داشت. تحقیق دیگری نیز از آسیب آن به قلب خبر داده بود. حتی چندین ماه پیش کمیسیون کالاهای مصرفی ایالات متحده نسبت به انفجار باتری‌های سیگارهای الکترونیکی هشدار داده بود.

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato