«چارلز گسچه»، هم‌بنیان‌گذار ادوبی در سن ۸۱ سالگی درگذشت

«چارلز گسچه»، هم‌بنیان‌گذار ادوبی در سن ۸۱ سالگی درگذشت

شرکت ادوبی رسما تایید کرد که هم‌بنیان‌گذار آن «چارلز گسچه» ملقب به «چاک» ۲۷ فروردین در سن ۸۱ سالگی از دنیا رفته، البته این شرکت علت مرگ وی را اعلام نکرده. گسچه و «جان وارناک» در سال ۱۹۸۲ ادوبی را تاسیس کردند. او از سال ۱۹۸۶ تا ۲۰۱۷ به عنوان مدیر ارشد عملیاتی و رئیس هیئت مدیره این شرکت فعالیت می‌کرد.

آقای گسچه تا ماه آوریل ۲۰۲۰ همچنان عضوی از هیئت مدیره ادوبی بود. با این حال، مهم‌ترین یادگار او فناوری‌هایی است که در توسعه‌شان نقش داشته و احتمالا بیشتر از هر چیز دیگر در خاطر می‌ماند. اگر به فناوری‌های زیر دست خود نگاه کنید، احتمالا رد پای هم‌بنیان‌گذار ادوبی را در آن‌ها پیدا می‌کنید.

گسچه و ادوبی در ابتدا با توسعه PostScript شناخته شدند؛ زبانی برای توصیف صفحات که قدرت آن به توسعه نشر رومیزی در دهه ۱۹۸۰ کمک کرد. او و وارناک همچنین به خاطر توسعه «فرمت اسناد قابل حمل» یا PDF مشهورند. این فرمت که در زمان معرفی در سال ۱۹۹۳ یک دستاورد قابل توجه به حساب می‌آمد، اجازه می‌دهد چیدمان اسناد را صرف‌نظر از نرم‌افزار و پلتفرم آن‌ها ذخیره کنید. فرمت PDF خیلی زود نقش مهمی در فعالیت‌های روزانه کاربران و چاپ و نشر پیدا کرد.

گسچه همچنین از حامیان مهم خلق «موزه فناوری نوآوری» بود. او در سال ۲۰۰۹ به همراه وارناک «مدال ملی فناوری و نوآوری» را از رئیس جمهور وقت آمریکا «باراک اوباما» دریافت کرد. یکی از ماجراهای خبرساز زندگی او به سال ۱۹۹۲ برمی‌گردد که برای مدتی ربوده شد و پس از ۴ روز نجات پیدا کرد. گسچه سه فرزند و هفت نوه دارد.

مدیرعامل فعلی ادوبی در بیانیه‌ای درباره درگذشت گسچه نوشت: «این اتفاق فقدانی بزرگ برای جامعه ادوبی و صنعت فناوری است، برای کسانی که او در طول دهه‌ها راهنما و قهرمان زندگیشان بوده است. چاک و جان وارناک به عنوان هم‌بنیان‌گذاران ادوبی نرم‌افزارهای مهمی ساختند که چگونگی تولید محتوا و نحوه ارتباطات ما را متحول کرد. چاک حرکت به سمت نوآوری را در این شرکت نهادینه کرد و منجر به خلق نرم‌افزارهای مهمی مثل PDF ،Acrobat ،Illustrator ،Premiere Pro و فتوشاپ شد.»

نظرات ۱

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato