ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

تکنولوژی

جریمه روزانه ۵۰ میلیاردی اپراتورها برای اختلال در کلاب هاوس به تصویب هیات دولت رسید

پیشنهاد وزارت ارتباطات برای جریمه روزانه ۵۰ میلیارد تومانی اپراتورهایی که در کلاب‌هاوس اختلال ایجاد کرده‌اند، به تصویب هیات وزیران رسید و از شنبه، چهارم اردیبهشت ماه اجرایی خواهد شد. ۲۹ فروردین ماه پس از ...

آرش پارساپور
نوشته شده توسط آرش پارساپور | ۲ اردیبهشت ۱۴۰۰ | ۱۴:۵۵

پیشنهاد وزارت ارتباطات برای جریمه روزانه ۵۰ میلیارد تومانی اپراتورهایی که در کلاب‌هاوس اختلال ایجاد کرده‌اند، به تصویب هیات وزیران رسید و از شنبه، چهارم اردیبهشت ماه اجرایی خواهد شد.

۲۹ فروردین ماه پس از گذشت ۱۰ روز از ایجاد اختلال اولیه در دسترسی به اپلیکیشن کلاب‌هاوس، وزارت ارتباطات پیشنهادی مبنی بر جریمه روزانه ۵۰ میلیارد تومانی اپراتورها برای ایجاد اختلال در این اپلیکیشن به هیات وزیران ارائه کرد. حال با گذشت حدود ۵ روز این پیشنهاد به تصویب رسید و ابلاغ شد. گفتنیست تا به امروز اپراتورها درباره چرایی این اختلال صحبت رسمی نکرده‌اند و هنوز برای عموم مردم مشخص نیست که دستور این اختلال از کجا صادر شده است.

هیات وزیران در جلسه ۲۹ فروردین ماه به پیشنهاد مشترک وزارتخانه‌های ارتباطات و فناوری اطلاعات، امور اقتصادی و دارایی و اطلاعات و سازمان برنامه و بودجه کشور و به استناد ماده واحده قانون، اجازه تعیین و وصول حق امتیاز فعالیت بخش غیر دولتی در زمینه پست و مخابرات –تعیین شده قانونی، مصوب ۱۳۹۲– تصویب کرد:

به منظور حفظ حق دسترسی شهروندان و کاربران به خدمات فضای مجازی در صورتی که کارورها خارج از ترتیبات تعین شده قانونی، محدودیت، اختلال یا انسداد در نرم افزار، تارنماها (وب‌گاه‌ها)، برنامه‌های کاربردی وسایر خدمات مبتنی بر فضای مجازی به وجود آورند، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات (سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی) اقدامات زیر را به عمل می‌آورد.

بر اساس این مصوبه، سازمان تنظیم مقررات موظف است با جمع آوری مستندات فنی، ظرف ۲۴ ساعت محدودیت، اختلال یا انسداد را به کارورها (اپراتورها) اعلام و هم‌زمان مراتب محدودیت، اختلال یا انسداد را در پایگاه اطلاع رسانی خود منتشر کند.

در صورتی که کارورها ظرف ۲۴ ساعت از زمان اعلام سازمان نسبت به رفع محدودیت، اختلال یا انسداد اقدام نکنند، سازمان موظف است تا زمان رفع تخلف روزانه تا سقف ۵۰ میلیارد تومان کارور متخلف را جریمه کند. کارور موظف است با اعلام سازمان تنظیم مقررات مبالغ را به حساب خزانه‌داری کل کشور واریز کند.

در صورتی که پس از یک هفته از اعلام سازمان تنظیم مقررات، کارور نسبت به رفع محدودیت، اختلال یا انسداد اقدام نکرد، سازمان تنظیم مقررات مجاز است با رعایت وظایف و اختیارات مقرر در اساسنامه و دیگر قوانین و مقررات مربوط، علاوه بر جریمه تعیین شده در بند ۲ این تصویب‌نامه، نسبت به تعلیق (لغو موقت) یا کاهش مدت اعتبار پروانه کارور حداکثر به مدت دو سال اقدام کند. این موضوع می‌تواند برای اپراتورها ضرر مالی زیادی داشته باشد و مشمول قوانین جدید مجلس بشوند که ملزم به پرداخت مالیات بیشتری خواهند بود.

پیش‌تر وزیر ارتباطات درباره فیلتر این شبکه اجتماعی گفته بود « حکمی در این رابطه صادر و حتی مطرح نشده است، اما اختلال از سوی اپراتورها همچنان برقرار بود.» هرچند همانطور که گفته شد آن‌ها نیز اعلام کردند هیچ دستور قضایی مبنی بر فیلتر این شبکه اجتماعی صادر نشده است.

پس از آن روابط‌عمومی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات اعلام کرد با پایان ضرب‌العجل ۲۴ ساعته این وزارتخانه به اپراتورهای همراه اول، ایرانسل و مخابرات برای ایجاد اختلال عمدی در شبکه اجتماعی کلاب‌هاوس، سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی از این اپراتورها شکایت کرد.

شکایت سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی نیز با موضوع اختلال عمدی اپراتورهای مذکور در سامانه‌های رایانه‌ای و مخابراتی و با استناد به ماده ۷۳۷ قانون مجازات اسلامی به دادسرای عمومی و انقلاب تهران تسلیم شد. بر اساس ماده ۷۳۷ قانون مجازات اسلامی ایجاد هرگونه اختلال در ارتباطات کشور جرم تلقی می‌شود.

ناگفته نماند برخی از رسانه‌ها و کارشناسان اصولگرا بر این باور هستند فعالیت کلاب هاوس در ایران بدون توجه به مصوبه مرکز ملی فضای مجازی درباره فعالیت شبکه‌های اجتماعی در داخل کشور صورت گرفته است. آنها می‌گویند کلاب هاوس هیچ نماینده قانونی و یا دفتر رسمی در ایران ندارد و فعالیتش بر اساس این مصوبه غیرقانونی است؛ صحبتی که البته نمی‌توان آن را چندان درست دانست چرا که اینستاگرام نیز به همین منوال در ایران فعالیت دارد و اختلالی در آن مشاهده نمی‌شود.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (8 مورد)
 • abolfazlm1384
  abolfazlm1384 | ۵ اردیبهشت ۱۴۰۰

  باشه ولی #رای_بی_رای

 • soridate
  soridate | ۳ اردیبهشت ۱۴۰۰

  سند دیگری در اثبات این‌که فیس‌بوک (اینستاگرام و واتساپ) اطلاعات کاربران رو تمام‌وکمال در اختیار دولت‌هاشون می‌ذارن!

 • SnailMan
  SnailMan | ۳ اردیبهشت ۱۴۰۰

  کاش خودتونم جریمه میکردید بخاطر عدم راه اندازی شبکه ملی اطلاعات

نمایش سایر نظرات و دیدگاه‌ها
مطالب پیشنهادی