ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

تکنولوژی

گزارش دیوار از بازار مسکن تهران: قیمت منازل پایتخت طی یک سال تقریبا دو برابر شد

گزارش دیوار از وضعیت بازار مسکن در زمستان ۹۹ نسبت به سال گذشته نشان می‌دهد که کرونا در بازار مسکن آنچنان تاثیر منفی نگذاشته است. در این گزارش آمده که قیمت خانه‌ها در تهران به ...

آرش پارساپور
نوشته شده توسط آرش پارساپور | ۵ اردیبهشت ۱۴۰۰ | ۱۷:۴۵

گزارش دیوار از وضعیت بازار مسکن در زمستان ۹۹ نسبت به سال گذشته نشان می‌دهد که کرونا در بازار مسکن آنچنان تاثیر منفی نگذاشته است. در این گزارش آمده که قیمت خانه‌ها در تهران به طور میانگین دو برابر شده و حتی در برخی مناطق بیش از ۱۳۵ درصد رشد داشته است.

دیوار در سال جدید گزارشی درباره وضعیت مسکن تهران در زمستان ۹۹ منتشر ساخته و در آن ادعا داشته بیش از ۹۰ درصد از کل آگهی‌های آنلاین مسکن در کشور در این پلتفرم منتشر شده است. در این گزارش تاکید شده، در قیاس با زمستان سال گذشته، ۱۰ منطقه از ۲۲ منطقۀ شهر تهران، افزایش قیمتی بالاتر از ۱۰۰ درصد را در فصل آخر سال ۹۹ تجربه کردند. در این میان منطقۀ یک با میانگین رشد ۱۳۴ درصدی، بیشترین میزان افزایش قیمت را نشان داده است. منطقه‌های ۱۱، ۱۲، ۱۵، ۱۶، ۲۱ هم شاهد کمترین افزایش قیمت مسکن در زمستان ۹۹ بودند.

تهرانی‌ها دنبال خانه‌های کوچک هستند

همچنین اثر این گرانی بر متراژ خانه‌ها نیز مشاهده می‌شود به گونه‌ای که نزدیک به نیمی از خانه‌های آگهی‌شده در دیوار، ۵۰ تا ۱۰۰ متر داشتند و این مساله نشان می‌دهد قدرت خرید مردم به خانه‌های کوچک‌تر رسیده است. در بین آگهی‌ها تنها ۲۸ درصد آنها ۱۰۰ تا ۱۵۰ متر مساحت دارند. مهر تایید این موضوع (گرانی و کم شدن قدرت خرید مردم) در جایی رقم می‌خورد که با نگاهی به گزارش دیوار متوجه می‌شویم بیش از نیمی از بازدیدکنندگان آگهی‌های مسکن هم به دنبال خانه‌هایی در بازۀ ۵۰ تا ۱۰۰ متر هستند و ۲۳ درصد هم خانه‌های ۱۰۰ تا ۱۵۰ متری را جستجو می‌کنند. ۳۲ درصد از کسانی که در منطقۀ ۱۰ به دنبال خانه بوده‌اند، خانه‌های زیر ۵۰ متر را مدنظر داشته‌اند و این منطقه از این لحاظ رکورددار است. حتی در منطقه‌های ۱ و ۲ که به خانه‌های متراژ بالا معروف‌ هستند نیز تعداد قابل توجهی از بازدیدکنندگان به دنبال خانه‌های زیر ۵۰ متر بوده‌اند.

با توجه به تعداد آگهی‌های منتشر شده در دیوار و میزان بازدیدها از آگهی‌های این وب‌سایت می‌توان گفت که تهران شهر خانه‌های ۵۰ تا ۱۰۰ متری شده است، و حدود نیمی از عرضه و تقاضای مسکن پایتخت در بزرگترین سایت نیازمندی‌های کشور در این بازۀ متراژی ثبت شده است.

همچنین با بررسی دقیق‌تر آمار دیوار متوجه می‌شویم که ۳۰ درصد از ساکنان تهران سراغ خانه‌هایی را می‌گیرند که از متری ۱۰ میلیون تومان تا متری ۲۰ میلیون تومان قیمت دارند. در مجموع حدود ۷۵ درصد بازدیدکننده‌های مسکن دیوار تهران، به دنبال خانه‌هایی از متری ۱۰ میلیون تومان تا متری ۴۰ میلیون تومان هستند. با توجه به گزارش دیوار، در زمستان ۹۹، بازار خانه‌های متری ۱۰ تا ۴۰ میلیون تومان حسابی داغ بوده و ۶۰ درصد از کل آگهی‌های منتشرشده در پایتخت به این بازه قیمت تعلق داشته است.

کدام مناطق بیشترین آگهی را دارند؟

در زمستان ۹۹ مناطق ۱ تا ۵ در کنار منطقه ۱۰، بیشترین میزان انتشار آگهی آنلاین را داشته‌اند که این موضوع می‌تواند نشان‌دهنده حجم بیشتر عرضه مسکن در این مناطق نیز باشد. در این میان منطقه ۵ صدرنشین تعداد آگهی‌های فروش خانه بوده. کمترین تعداد آگهی فروش مسکن نیز به نام منطقه‌های ۱۲ و ۱۶ و ۱۹ ثبت شده است.

براساس گزارش مسکن دیوار در زمستان ۹۹، سه محلۀ بزرگ غرب پایتخت یعنی سعادت‌آباد، پونک و کوی فردوس بیشترین آگهی‌های فروش مسکن را در شهر تهران ثبت کرده‌اند. سعادت‌آباد با در اختیار داشتن ۶ درصد از کل آگهی‌های فروش مسکن در تهران، پرآگهی‌ترین محلۀ این شهر به شمار می‌آید.

گزارش کامل دیوار از وضعیت بازار مسکن تهران در زمستان ۹۹ را می‌توانید در این لینک بخوانید.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی