ادعای شاهد اپیک گیمز: سود عملیاتی اپل از اپ استور حدود ۸۰ درصد است

ادعای شاهد اپیک گیمز: سود عملیاتی اپل از اپ استور حدود ۸۰ درصد است

اپ استور کسب و کار بسیار پردرآمدی برای اپل است. اپیک گیمز هم در پرونده دادگاهی خود با این شرکت از همین مسئله استفاده کرده و کارشناسی را به عنوان شاهد ارائه داده که می‌گوید سود اپل از این فروشگاه نرم‌افزاری به حدود ۸۰ درصد می‌رسد.

یک روز مانده به دادگاه اپل و اپیک در تاریخ ۱۳ اردیبهشت، «ند بارنز»، شاهد اپیک با ارائه مدارکی شهادت داده که اپل در سال ۲۰۱۹ حدود ۷۷.۸ درصد از اپ استور سود عملیاتی داشته است. این رقم در سال ۲۰۱۸ حدود ۷۴.۹ درصد بود. او با اشاره به اطلاعات مربوط به برنامه‌ریزی مالی و تحلیل‌های اپل می‌گوید ادعای شاهدان این شرکت در این باره که عملا نمی‌توان سود اپ استور را محاسبه کرد، درست نیست.

البته این ارقام ممکن است کاملا دقیق نباشند، چون آقای بارنز می‌گوید یکی از کارمندان اپل به او گفته بود این اعداد تصویر کامل را نشان نمی‌دهند. همین مسئله باعث شد او محاسبات جدیدی برای تخمین‌های خود انجام دهد و به رقم ۷۹.۶ درصد برای این دو سال دست پیدا کند.

بارنز همچنین می‌گوید به اسنادی از داخل اپل دست یافته که حاوی اطلاعات مربوط به سود و زیان سال مالی ۲۰۲۰ بوده است. به‌علاوه، اپل ظاهرا سال‌هاست که توجه زیادی به سود اپ استور دارد.

سود ناخالص اپل معمولا بسیار بیشتر از سایر شرکت‌های دنیای فناوری است، اما خیلی بعید به نظر می‌رسد که این رقم درست باشد. شاهد کوپرتینویی‌ها «ریچارد اشمالنزی» مدعی است اظهارات آقای بارنز درست نیست چون او یک بخش از اکوسیستم iOS را به‌صورت جداگانه در نظر گرفته و هدفش به دست آوردن سودی غیرواقعی از عملکرد این کسب و کار است. او می‌گوید اگر به اکوسیستم دستگاه‌ها و خدمات اپل به صورت یک مجموعه نگاه شود، این سود ناخالص رقم قابل توجهی نخواهد بود.

به‌علاوه، آقای اشمالنزی می‌گوید منطقی نیست که سودآوری اپ استور را به‌صورت مستقل اندازه‌گیری کنیم چون این فروشگاه بخشی از اکوسیستم iOS است و بر مالکیت‌های فکری اپل اتکا دارد.

نظرات ۴

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato