هلی‌کوپتر «نبوغ» در پرواز پنجم رکورد جدیدی ثبت می‌کند

هلی‌کوپتر «نبوغ» در پرواز پنجم رکورد جدیدی ثبت می‌کند

پس از انجام چهار ماموریت موفقیت‌آمیز، «نبوغ» در پرواز پنجم خود قرار است سفری یک طرفه و بدون بازگشت به نقطه پرواز را تجربه کرده و تا ارتفاع بالاتری اوج بگیرد.

این هلی‌کوپتر جمعه شب ساعت ۲۳:۵۶ به وقت تهران پنجمین پرواز خود را انجام خواهد داد و داده‌های این سفر احتمالا ساعت ۴ صبح فردا به وقت تهران به دست مهندسان ناسا خواهد رسید.

نبوغ از همان نقطه همیشگی پرواز می‌کند، اما در انتهای این سفر به محل پرواز بازنمی‌گردد. در این پرواز قرار است نبوغ تا ارتفاع ۵ متری اوج بگیرد و مانند پرواز قبل ۱۲۹ متر به سمت جنوب سیاره حرکت کند، اما قبل از فرود تا ارتفاع ۱۰ متری اوج می‌گیرد و از آن ارتفاع چند تصویر از سطح مریخ برمی‌دارد و سپس در همان نقطه فرود می‌آید. انتظار می‌رود که این پرواز ۱۱۰ ثانیه طول بکشد.

هدف ناسا از پرواز نبوغ به نقطه‌ای دیگر، بررسی توانایی‌های این هلی‌کوپتر و کسب تجربه‌های جدید با آن برای ماموریت‌های آینده به مریخ است. چنین هلی‌کوپترهایی در آینده می‌توانند به ما در دستیابی به مکان‌های سخت و غیرقابل دسترس کمک کنند و راه کاوش‌های فضایی را هموار‌تر کنند.

انتظار می‌رود که هلی‌کوپترهای آینده مریخی بتوانند تصاویری از سطح مریخ ثبت کنند که ربات‌های چرخ‌دار نمی‌توانند به آن دسترسی داشته باشند. حتی این هلی‌کوپترها با سرعت بالایی که دارند می‌توانند به مریخ‌نوردها کمک کنند تا قبل از انجام ماموریت، مسیر بهتر و هموارتری را طی کنند و ماموریت‌ها با سرعت بیشتری انجام شود.

آزمایشگاه پیشرانه موشک ناسا یا جی‌پی‌ال، که مسئولیت ساخت نبوغ را به عهده داشت، اعلام کرده که این هلی‌کوپتر مریخی از چیزی که انتظار می‌رفت نیز قدرتمندتر است. طراحی سیستم قدرت نبوغ چندین سال طول کشید تا به نسخه نهایی برسد. این سیستم می‌تواند حتی بیشتر از انرژی مورد نیاز برای پرواز و سیستم گرمایشی نبوغ تامین کند. همچنین سیستم هدایت و ناوبری و موتور این هلی‌کوپتر نیز حتی بهتر آنچه انتظار می‌رفت عمل می‌کند.

ویجیاتو

نظرات ۱

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato