ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

تکنولوژی

کتاب Amazon Unbound حسادت شدید جف بزوس به موفقیت‌های ماسک را برملا کرد

«برد استون» در کتاب جدید «Amazon Unbound» به داستان خیزش و موفقیت جف بزوس در دنیای تجارت پرداخته، اما به یکی از نقاظ ضعف او هم اشاره کرده است: بزوس ظاهرا حسادت عمیقی نسبت به ...

«برد استون» در کتاب جدید «Amazon Unbound» به داستان خیزش و موفقیت جف بزوس در دنیای تجارت پرداخته، اما به یکی از نقاظ ضعف او هم اشاره کرده است: بزوس ظاهرا حسادت عمیقی نسبت به موفقیت ایلان ماسک در اسپیس ایکس دارد و این مسئله مانع پیشرفت بلو اوریجین شده است.

بزوس در سال ۲۰۱۶ نگران بود که چرا بلو اوریجین با شتاب اسپیس ایکس در حوزه دستاوردهای فضایی پیشرفت نمی‌کند. وب‌سایت Ars Technica تایید کرده که بزوس حتی در مقطعی سعی داشت «گوئین شات‌ول»، مدیر ارشد عملیات اسپیس ایکس را به عنوان مدیرعامل بلو اوریجین به استخدام خود در بیاورد تا سرعت رشد این شرکت را افزایش دهد، اما در این اقدام موفق نبود. شات‌ول از ابتدای تاسیس اسپیس ایکس در سال ۲۰۰۲ در این شرکت فعالیت داشت و به سرعت پیشنهاد بزوس را رد کرد.

پس از این ناکامی، بزوس به سراغ «باب اسمیت»، مدیر وقت Honeywell Aerospace رفت و او را به مدیرعاملی بلو اوریجین منصوب کرد. اسمیت در آن برهه بلو اوریجین را از فاز استارتاپی خارج و به یکی از بازیگران اصلی صنعت شرکت‌های خصوصی هوافضا تبدیل کرد.

جف بزوس

این کتاب در ادامه توصیف می‌کند که تلاش‌های بزوس برای رقابت با اسپیس ایکس چگونه باعث شد این شرکت در مسیر اشتباهی قرار بگیرد و از رقیبش بیشتر عقب بماند. استخدام باب اسمیت در بلو اوریجین این شرکت را در مسیری مرسوم‌تر و سنتی‌تر از آن‌چه اسپیس ایکس در حال طی کردن بود قرار داد. اسمیت افرادی را به بلو اوریجین آورد که با تفکرات قدیمی‌تری به صنعت فضا نگاه می‌کردند. در نتیجه این شرکت آزمایش‌های خیلی کمتری را تکمیل کرد و نتوانست قراردادهای دولتی را به دست بیاورد.

به گفته آقای استون، ناکامی در عقد قراردادها باعث سرخوردگی شدید جف بزوس شد. ولی بلو اوریجین هنوز توسط همان مدیران قبلی هدایت می‌شد و بزوس مسیر حرکت شرکت را تغییر نداد تا با رویکردی تهاجمی‌تر به رقابت با اسپیس ایکس بپردازد.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید

مطالب پیشنهادی