۱۲۱ میلیون تومان برای باجاج کیوت؛ ارزان‌ترین چهارچرخه در بازار آفریقای جنوبی

۱۲۱ میلیون تومان برای باجاج کیوت؛ ارزان‌ترین چهارچرخه در بازار آفریقای جنوبی

آفریقای جنوبی جزو کشورهایی است که خودروهای اقتصادی در آن جایگاه ویژه‌ای دارند. به همین خاطر برخی شرکت‌ها سعی می‌کنند با عرضه چنین محصولاتی، بخشی از بازار این کشور را در اختیار بگیرند. کمپانی هندی باجاج (Bajaj) یکی از این شرکت‌هاست که با مدل کیوت (Qute) در آفریقای جنوبی حضور دارد. یک موتورسیکلت چهارچرخ که با نرخ فعلی ارز تقریبا در حدود 121 میلیون تومان قیمت دارد و عجیب آنکه علیرغم مشخصات ضعیفش با استقبال خوبی هم در بازار آفریقای جنوبی مواجه شده‌است.

باجاج کیوت

نکته جالب اینکه کیوت به عنوان ارزان‌ترین خودروی آفریقای جنوبی شناخته می‌شود. البته باید پذیرفت کیوت در حقیقت یک اتومبیل به شمار نمی‌رود و باید آن را موتورسیکلت چهار چرخ نامید! در تایید این ادعا می‌توان به موتور کیوت اشاره کرد که تنها 216 سی سی حجم داشته و قادر است فقط 10.83 اسب بخار قدرت و 18.9 نیوتن متر گشتاور تولید کند. این موتور حداکثر سرعت کیوت را به 120 کیلومتر در ساعت می‌رساند.

باجاج کیوت

باجاج کیوت مجوز تردد در اتوبان‌ها را ندارد و اصلا خبری از تجهیزات ایمنی در آن نیست. این خودرو یا موتورسیکلت چهار چرخ هیچ حسی از ایمنی را به بیننده منتقل نمی‌کند، چرا که به دلیل ابعاد نامتعارف، احتمال واژگونی آن بسیار بالا است.

باجاج کیوت

به طور کلی باید گفت باجاج کیوت برای جابجایی‌های داخل شهر، آن هم با سرعت حداکثر 60 کیلومتر در ساعت مناسب است! این وسیله نقلیه در آفریقای جنوبی 75 هزار رند قیمت‌گذاری شده که با نرخ روز ارز معادل تقریبا 5300 دلار یا 121 میلیون تومان می‌شود.

با آنکه کیوت یک خودروی کاملا ارزان‌قیمت و اقتصادی است، ولی با بودجه‌ای مشابه می‌توان مدل دست دوم و نسبتا سرحال فولکس واگن پولو یا هیوندای i10 را خریداری کرد. این مدل‌ها از لحاظ ایمنی در سطح بسیار بهتری قرار داشته و مجوز تردد در جاده‌ها و اتوبان‌ها را دارند! ضمن اینکه هنگام نشستن پشت فرمان آنها، حس عدم اطمینان و دلهره به راننده منتقل نمی‌شود!

باجاج کیوت

گفتنی است با وجود ضعف‌های زیاد، ظاهرا باجاج کیوت با استقبال مناسبی در آفریقای جنوبی روبرو شده و از فروش خوبی در این کشور برخوردار است.

نظرات ۲
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.