بزرگترین کوه یخ دنیا از قطب جنوب جدا شد

بزرگترین کوه یخ دنیا از قطب جنوب جدا شد

بزرگترین کوه یخ دنیا که بزرگتر از ایالت «رود آیلند» واقع در شمال شرقی آمریکا با حدود ۷۷ کیلومتر طول است، در قطب جنوب از قفسه یخی خود جدا شد.

به گفته آژانس فضایی اروپا، قطعه یخ اشاره شده در این خبر تقریبا ۱۷۰ کیلومتر طول و ۲۵ کیلومتر عرض دارد و ماهواره‌های ضلع غربی قفسه یخی «رون» در قطب جنوب آن را مشاهده کرده‌اند. اکنون این کوه یخ به صورت آزادانه در «دریای ودل» که بخشی از اقیانوس جنوبی محسوب می‌شود، قرار دارد.

بزرگترین کوه یخ دنیا که A-76 نامیده می‌شود، ۴۳۲۰ کیلومتر مربع مساحت دارد و اکنون بزرگترین یخ‌کوه جهان محسوب می‌شود. دیده‌بان برنامه کوپرنیک اتحادیه اروپا که در مدار‌ قطب‌های زمین قرار دارد، برای اولین بار متوجه جدایی آن شده است.

کوه یخ

با توجه به اینکه قفسه یخی که این یخ‌کوه از آن جدا شده، پیش از این نیز روی آب شناور بوده، این اتفاق به صورت مستقیم بر سطح دریا تاثیرگذار نخواهد بود. با این حال، قفسه‌های یخی به کاهش سرعت یخچال‌های طبیعی و جریان‌های یخی دریا کمک می‌کنند. با این وجود بنا بر اعلام مرکز ملی داده‌های برف و یخ (NSIDC)، متلاشی شدن قسمت‌هایی از قفسه یخی به صورت غیرمستقیم به بالا آمدن سطح دریا کمک می‌کند.

NSIDC همچنین اعلام کرده قاره قطب جنوب که با سرعت بیشتری نسبت به سایر قسمت‌های کره زمین در حال گرم شدن است، به اندازه‌ای آب منجمد را در خود نگه می‌دارد که سطح دریاها را تا ۶۰ متر افزایش می‌دهد. به عقیده دانشمندان، تغییرات آب‌ و هوایی ناشی از فعالیت‌ انسان‌ها باعث متلاشی شدن کوه یخ A-76 نشده است.

درست مانند کوه یخ A-68A که عنوان قبلی بزرگترین یخ‌کوه جهان را به خود اختصاص داده بود، ماهواره‌ها به ردیابی کوه یخ جدید نیز ادامه خواهند داد. A-68A در سال ۲۰۱۷ در قطب جنوب متلاشی و در سال ۲۰۲۰ توسط جریان‌های اقیانوس ضعیف شد.

ویجیاتو

نظرات ۱

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato