مجوز پرواز دو پهپاد پستچی در کیش صادر شد؛ ارسال مرسولات با «هادی» و «هدی»

مجوز پرواز دو پهپاد پستچی در کیش صادر شد؛ ارسال مرسولات با «هادی» و «هدی»

پس از گذشت یک سال و نیم از سورپرایز وزیر ارتباطات و رونمایی از اولین پهپاد پستچی کشور، مجوز پرواز دو فروند پهپاد برای پرواز در کیش صادر شد تا از این پس برخی از خدمات پستی این منطقه توسط دو پهپاد به نام‌های «هادی» و «هدی» صورت پذیرد.

آذرماه سال ۹۸ بود که وزیر ارتباطات خبر از یک سورپرایز بزرگ داد و با وجود گمانه‌زنی‌های مختلف درباره آن شاهد رونمایی از پهپادی بودیم که وظیفه حمل بسته‌های پستی را برعهده داشت تا به گفته جهرمی انتقال سریع دارو به بیمارستان‌ها، جزیره‌ها، سورپرایز کردن یکدیگر و... را انجام دهد. اما همان زمان سوالاتی درباره عملی بودن این پروژه مطرح شده بود که آیا در فضای شلوغ و پر ازدحام کلان شهرهایی مانند تهران آیا این پهپادها می‌توانند برای ارسال مرسولات پستی مورد استفاده قرار گیرند؟

اما با وجود گذشت یک و نیم سال از آن ماجرا، سرنوشت پهپاد مذکور که طی ماجراهایی «سجاد» نام‌گذاری شده بود، مشخص نشد و اکنون از دو پهپاد جدید با نام‌های «هدی» و «هادی» که توانایی جابه جایی ۱۰ کیلو بار را دارد، رونمایی شده که قرار است در کیش پرواز کنند و مرسولات پستی را به مقصد برسانند. مجوزهای پرواز این دو پهپاد برای دو منطقه خاص این شهر یعنی از اداره پست کیش به منطقه آزاد کیش و پردیس دانشگاه شریف، صادر شده است.

پهپاد پستچی

وزیر ارتباطات در مراسم رونمایی از پروژه‌های زیرساختی شرکت پست به اضافه شدن این دو پهپاد به سیستم پستی کشور اشاره کرد و گفت: «این دو پهپاد اولین پهپادهایی هستند که در سیستم پرواز کشور مجوز پرواز گرفته‌اند و زیرساخت حقوقی‌شان نیز دایر شده است.»

به گفته آذری جهرمی، گرفتن مجوز برای فعالیت این طرح ها ۲ سال طول کشیده و لازم است مجموعه قوانین در این زمینه تا حدودی تسهیل شود. همچنین ۳۰۰ پهپاد دیگر در انتظار مجوز هستند.

در حاشیه این مراسم قرار بود ۲ پهپاد پستچی از مقابل اداره پست مرکزی جزیره کیش به صورت پایلوت پاکت‌های نامه را به ۲ نقطه شامل معاونت فرهنگی و اجتماعی سازمان منطقه آزاد کیش و پردیس دانشگاه صنعتی شریف در این شهر منتقل کنند که به دلیل وزش باد شدید به زمان دیگری موکول شد.

نظرات ۹

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato