همه چیز درباره آیفون 13
آیا تلگرام در حال تبدیل شدن به گزینه جدیدی برای دارک وب است؟

آیا تلگرام در حال تبدیل شدن به گزینه جدیدی برای دارک وب است؟

گروهی از محققان امنیتی پس از بررسی‌ پلتفرم تلگرام می‌گویند اطلاعات میلیون‌ها کاربر در گروه‌ها و کانال‌های این پیام رسان با هزاران عضو در حال انتشار است و این شبکه اجتماعی می‌تواند به  

محققان سرویس «vpnMentor» تلگرام را به عنوان بهشتی برای مجرمان سایبری معرفی کرده‌اند. قابلیت‌های رمزنگاری پیشرفته پیام‌ها و مکالمات در تلگرام موجب شده تا مشارکت‌کنندگان در فعالیت‌های غیرقانونی به راحت بتوانند در آن با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. بیشتر گفته‌ها میان چنین کاربرانی به مسائلی مانند خرید و فروش اطلاعات دیگر کاربران یا افشای اطلاعات در سطح وسیع، اجرای کلاهبرداری‌های آنلاین و در برخی موارد حمله به هدفی خاص است. 

چندی پیش نیز تحقیق صورت گرفته توسط موسسه «NortonLifeLock» نشان داد که شواهد بسیاری پیرامون استفاده از تلگرام به عنوان محلی برای خرید فروش موارد غیر مجاز مانند واکسن کرونا، اطلاعات شخصی افراد، نرم‌افزارهای پایرت شده و هویت جعلی تبدیل شده است. اما همچنان استفاده از تلگرام به عنوان بستری برای افشای اطلاعات غیرقانونی در رتبه‌ اول قرار دارد. 

آگهی فروش انواع برندهای واکسن کرونا در یک گروه تلگرامی

تیم امنیتی موسسه‌ی vpnMentor توانستند در تعدادی از گروه‌ها و کانال‌های مرتبط با فعالیت‌های مخرب عضو شوند. افشای اطلاعات به صورت عادی و روزمره در کانال‌هایی با بیش از ۱۰ هزار عضو، آن‌ها را شوکه کرده است. حتی کاربران روش‌های مورد استفاده برای دستیابی به اطلاعات را هم با یکدیگر به اشتراک می‌گذارند و پیرامون مسائل فنی بحث می‌کند.

نباید فراموش کنیم که قابلیت‌های امنیتی تلگرام می‌توانند در مسیر درستی نیز مورد استفاده قرار گیرند.

مسئله‌ی اصلی اینجاست که چنین فعالیت‌هایی در گذشته محدود به دارک وب بود و مجرمان به فعالیت در پلتفرم‌هایی با دسترسی آسان برای کاربران عادی، علاقه‌ای نشان نمی‌دادند. اما تلگرام با ارائه‌ برخی قابلیت‌های متمرکز روی حفظ حریم شخصی و هویت کاربران، توانسته است چنین افرادی را به سوی خود جلب کند. همچنین ورود و استفاده از تلگرام بسیار آسان‌تر است و در مقابل حملات DDoS نیز مصون است. 

البته نباید فراموش کنیم که قابلیت‌های امنیتی تلگرام می‌توانند در مسیر درستی نیز مورد استفاده قرار گیرند. برای مثال، خبرنگارانی که قصد مخفی کردن هویت خود را دارند یا با تهدید روبه‌رو هستند می‌توانند به راحتی و بدون دغدغه از افشای هویت در تلگرام فعالیت کنند. همچنین افزایش سطح حفاظت از حریم شخصی کاربران می‌تواند از شکل‌گیری داده‌های کلان برای ارزیابی فعالیت‌های آن‌ها و استفاده‌ی تجاری بدون رضایت افراد جلوگیری کند.

نظرات ۴
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato