دیجی‌تک؛ چرا سونی اریکسون شکست خورد؟

دیجی‌تک؛ چرا سونی اریکسون شکست خورد؟

کمپانی اریکسون پس از این که تنها تامین کننده قطعات موبایل خود یعنی فیلیپس هلندی را از دست داد، تصمیم گرفت برای تداوم جایگاه خود در بازار موبایل سراغ یک شریک آسیایی جویای نام برود. سونی آن شریکی بود که اریکسون به دنبالش می‌گشت. نتیجه این همکاری در سال ۲۰۰۱، تبدیل به برند سونی اریکسون شد. البته این کمپانی مشترک تنها پس از ۱۰ سال شکست خورد. داستان نابودی سونی اریکسون چگونه شروع شد؟

تماشای ویدیو در یوتوب دیجیاتو:

تماشای ویدیو در آپارات دیجیاتو:

کمپانی مشترک سوئدی‌ها و ژاپنی‌ها شاید تنها برندی بود که توانست بزرگان بازار موبایل را به چالش بکشد. این کمپانی در مقطعی حتی نوکیا را نیز به زیر کشیده بود و با ترکیب تجربه اریکسون و برند سونی در بازار موبایل جهانی حکمرانی می‌کرد. گوشی‌های نظیر K750 یا W800 با برند سایبرشات و واکمن سونی هر قشری از کاربر را راضی می‌کرد. اگر به دنبال یک گوشی با دوربین باکیفیت بودید، این کمپانی سری K را به شما معرفی می‌کرد. اگر به دنبال صدای فراگیر و تجربه موسیقیایی فوق‌العاده بودید، سری واکمن با دکمه‌های اختصاصی کنترل موزیک این برند پرآوزه برای شما بود.

سونی اریکسون
سونی اریکسون اکسپریا اکس ۱۰ مینی پرو

با تمامی موفقیت‌هایی که سونی اریکسون داشت، این کمپانی هم مانند نوکیا در غرور خود غرق شد و نتوانست از میراثی که بر جای گذاشته دفاع جانانه‌ کند و در نهایت قافیه را به اپل تازه وارد باخت. عدم جدی گرفتن آیفون و تکیه بر راه و روش سنتی باعث شد این برند خوشنام به مرز نابودی برسد. البته این مدیران این کمپانی خیلی زودتر از نوکیا متوجه شدند که خلاف جریان رودخانه شنا کردن اصلا راه حل درستی نیست. از همین رو برند اکسپریا با سیستم‌عامل اندروید معرفی توسط این کمپانی معرفی شد.

اما برند اکسپریا هم نتوانست سهم بازار این کمپانی را دوباره باز پس بگیرد چرا که سونی اریکسون هم تبدیل شده بود به یکی دیگر از کمپانی‌های تولیدکننده گوشی‌های اندرویدی که نوآوری گذشته را نداشت. همه این‌ها باعث شد تا در سال ۲۰۱۱ سونی تصمیم به خرید سهم ۵۰ درصدی اریکسون به قیمت ۱.۵ میلیارد دلار بگیرد. البته همین سونی نیز در ادامه چندان موفق نشد. در رابطه به عدم موفقیت سونی طی این ۱۰ سال در ویدیوی این مطلب بیشتر توضیح داده‌ام. در نتیجه دیدن آن را به همه شما توصیه می‌کنم.

نظرات ۱۶

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato