اولین حافظه SSD سامسونگ با فناوری ZNS و ۴ برابر عمر بیشتر معرفی شد

اولین حافظه SSD سامسونگ با فناوری ZNS و ۴ برابر عمر بیشتر معرفی شد

سامسونگ امروز از اولین حافظه SSD خود با فناوری ZNS یا Zoned Namespace Specification به نام PM1731a رونمایی کرد که به لطف همین فناوری، عمرش برای سرورها، دیتاسنترها و محیط‌های ابری ۴ برابر شده است.

فناوری ZNS که برای اولین بار سال گذشته میلادی از سوی سازمان NVMe معرفی شد، به داده‌ها اجازه می‌دهد که طبق استفاده و دسترسی، گروه‌بندی شوند. این ویژگی در کنار بهبود عملکرد، عمر چنین حافظه‎‌هایی را هم افزایش می‌دهد. علاوه بر این، سیستم‌ها می‌توانند کلان داده و برنامه‌های هوش مصنوعی را بهینه‌تر و با اطمینان بیشتری پردازش کنند.

این فناوری موجب کاهش چشمگیر تعداد عملیات‌های نوشتن و همچنین ضریب تقویت نوشتن (WAF) درایو می‌شود. WAF نشان‌دهنده میزان واقعی نوشتن داده یک درایو در مقایسه با میزان نوشتن دستور داده شده از سوی سیستم میزبان است.

حافظه SSD سامسونگ ZNS

هرچه WAF پایین‌تر باشد، به معنای بهره‌وری بالاتر و همچنین عمر بیشتر است و به لطف فناوری ZNS، حافظه SSD جدید سامسونگ، PM1731a می‌تواند به WAF نزدیک به ۱ دست یابد. راه‌حل‌های بدون ZNS معمولا به رقم ۳ یا ۴ برای WAF دست پیدا می‌کنند.

حافظه SSD جدید سامسونگ در دو نسخه در اختیار خریداران قرار می‌گیرد و البته اولین حافظه سازمانی ZNS مبتنی بر نسل ششم V-Nand این کمپانی است. فرم فکتور این حافظه SSD همان ۲.۵ اینچی است. این درایو از پورت‌های دوگانه بهره می‌برد تا بدون کمترین مشکلی، به عملیات‌ها ادامه دهد و کاربران تا جای ممکن با قطعی مواجه نشوند.

حافظه SSD سامسونگ ZNS

حافظه PM1731a ZNS SSD در ظرفیت‌های ۲ و ۴ ترابایت از راه می‌رسد. در نهایت بد نیست به این موضوع اشاره کنیم که فناوری ZNS امکان استفاده از تمام ظرفیت حافظه SSD را برای کاربران فراهم می‌کند.

تولید انبوه این حافظه SSD جدید در نیمه دوم سال جاری میلادی آغاز خواهد شد، با این حال هنوز کره‌ای‌ها اطلاعاتی درباره تاریخ دقیق عرضه و همچنین قیمت آن منتشر نکرده‌اند.

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato