هواوی با وجود تحریم‌ها، می‌خواهد به توسعه چیپ‌های پیشرفته ادامه دهد

هواوی با وجود تحریم‌ها، می‌خواهد به توسعه چیپ‌های پیشرفته ادامه دهد

هواوی با وجود تحریم‌ها، می‌خواهد به توسعه چیپ‌های پیشرفته ادامه دهد

هواوی علی‌رغم تمام مشکلات ناشی از تحریم‌های آمریکا همچنان می‌خواهد به توسعه تراشه‌های پیشرفته و مدرن ادامه دهد. این شرکت در سال ۲۰۲۰ بیش از ۷ هزار کارمند داشته و با وجود چالش‌ها توانسته این واحد را حفظ کند.

«کاترین چن»، معاون ارشد هواوی می‌گوید هرچند تحریم‌ها این شرکت را از برخی همکاری‌ها و قراردادها منع کرده، ولی آن‌ها به ادامه فعالیت در زمینه توسعه تراشه‌ها اصرار دارند. او تاکید می‌کند که ایجاد تحول ساختاری در واحد HiSilicon در دستور کار هواوی نیست و این زیرمجموعه به همان شکل قبلی به فعالیت خود ادامه خواهد داد.

عده‌ای از کارشناسان باور داشتند که پرداخت حقوق ۷ هزار نیروی کار های‌سیلیکون نشدنی است. ولی هواوی با تکیه بر سرمایه‌های خصوصی خود توانسته در برابر فشارهای خارجی ایستادگی کند و حالا هم مدیریت شرکت نشان داده که قصد حفظ شرایط قبلی های‌سیلیکون را دارد.

دولت آمریکا اردیبهشت دو سال پیش هواوی را در فهرست تحریم‌های خود قرار داد و شرکت‌های آمریکایی را از فروش فناوری‌های آمریکایی به این کمپانی منع کرد. در نتیجه، شرکت‌های زیادی از جمله TSMC که بزرگ‌ترین سازنده تراشه‌های دنیاست، از پذیرش سفارشات جدید ساخت تراشه‌های هواوی خودداری کردند.

های‌سیلیکون شرکت طراحی و توسعه نیمه‌رساناهای هواوی است که در سال ۲۰۰۴ تاسیس شد و از سال‌ها قبل تامین‌کننده تراشه‌های موبایل و سایر محصولات این غول چینی بوده است. این شرکت در میان طراحان تراشه از جمله شرکت‌های پیشگام محسوب می‌شود و فقط در سه‌ماهه اول ۲۰۲۱ حدود ۳۸۵ میلیون دلار فروش داشته است. با این حال، رقم فروش های‌سیلیکون نسبت به بازه زمانی آوریل تا ژوئن ۲۰۲۰ حدود ۸۷ درصد کاهش پیدا کرده است.

حالا با وجود این‌که شرایط همکاری های‌سیلیکون با TSMC همچنان برقرار نشده، خانم چن تاکید می‌کند که هواوی برنامه‌ای برای تعدیل نیروی های‌سیلیکون ندارد. او می‌گوید این واحد به توسعه نیمه‌رساناها ادامه خواهد داد و در مقابل تحریم‌ها ایستادگی خواهد کرد.

چین مدعی است سایر کشورها هم به‌دنبال توسعه صنعت نیمه‌رساناها هستند، بنابراین های‌سیلیکون می‌تواند بدون اتکا به فناوری‌های آمریکایی زنجیره تامین جدیدی پیدا کند. او پیش‌بینی کرده که این اتفاق تا چند سال آینده رخ دهد.

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟ ورود با گوگل

Digiato

ورود با گوگل