ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

علمی

امیدی تازه برای درمان آلزایمر: اولتراسوند حافظه موش‌های پیر را تقویت کرد

یکی از ایده‌های امیدوارکننده برای درمان آلزایمر استفاده از امواج اولتراسوند یا فراصوت (Ultrasound) برای از بین بردن پلاک‌های سمی مغز است و گروهی از محققان در استرالیا سال‌هاست روی چنین فناوری کار می‌کنند. اکنون ...

جواد تاجی
نوشته شده توسط جواد تاجی | ۲ تیر ۱۴۰۰ | ۲۲:۳۰

یکی از ایده‌های امیدوارکننده برای درمان آلزایمر استفاده از امواج اولتراسوند یا فراصوت (Ultrasound) برای از بین بردن پلاک‌های سمی مغز است و گروهی از محققان در استرالیا سال‌هاست روی چنین فناوری کار می‌کنند. اکنون آخرین تحقیقات این دانشمندان چندین روش شگفت انگیز جدید را کشف کرده که می‌توانند باعث بهبود شناخت در موش‌های دارای آلزایمر شوند.

محققان این تحقیق به رهبری پروفسور «یورگن گوتز» از دانشگاه کوئینزلند در سال ۲۰۱۵ اطلاعات امیدوارکننده‌ای منتشر کرده بودند. آن‌ها در ابتدا، برای باز کردن موقت سد خونی مغز و ورود داروهایی که پلاک‌های سمی آمیلوئید و مغز را از بین می‌برند، ایده استفاده از اولتراسوند در ترکیب با میکرو حباب‌های پر از گاز را مطرح کردند. در ادامه یک روش موثر دیگر برای پاکسازی پلاک‌های مغزی بدون نیاز به هیچ دارویی مطرح شد که در آن با استفاده از سونوگرافی، سلول‌های میکروگلیایی را فعال می‌کنند تا پلاک‌ها را به تنهایی هضم کنند.

آلزایمر اولتراسوند

با ادامه تحقیقات از سوی دانشمندان، آن‌ها اطلاعات جدیدی درباره تاثیرات این روش بر مغز و نحوه تقویت شناخت کشف کرده‌اند. یکی از مشخصه‌های فیزیولوژیکی کاهش شناخت مربوط به افزایش سن، وخیم شدن نوعی ارتباط بین نورون‌هایی با نام «تقویت طولانی مدت» (LTP) است که با حافظه ارتباط دارند. دانشمندان موفق شدند که نشان دهند ترکیب اولتراسوند با میکرو حباب‌ها در یک منطقه از هیپوکامپ باعث بازیابی کامل LTP می‌شود.

نتایج تحقیق نشان می‌دهد که تکنیک سونوگرافی این تیم می‌تواند به عنوان یک حمله دو جانبه به آلزایمر عمل کند و امیدوار هستند که این روش در آینده به روش مناسبی برای رسیدگی به کاهش شناخت افراد مسن در جمعیت‌های بزرگتر مانند انسان‌ها تبدیل شود.

پروفسور گوتز می‌گوید: «از نظر تاریخی، ما از اولتراسوند و حباب‌های کوچک پر از گاز برای باز کردن سد خونی تقریبا نفوذناپذیر مغز استفاده کردیم و داروهای موردنیاز را از طریق جریان خون به آن انتقال دادیم. تمام افراد تیم از بهبود چشمگیر میزان شناخت شگفت زده‌ شده‌اند، بنابراین نتیجه‌ می‌گیریم اولتراسوند یک روش درمانی  غیرتهاجمی برای بهبود شناخت در افراد مسن است.»

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی