همه چیز درباره آیفون 13
رئیس قوه قضاییه از فعال شدن ۴۳ سامانه‌ هوشمند در دستگاه قضا خبر داد

رئیس قوه قضاییه از فعال شدن ۴۳ سامانه‌ هوشمند در دستگاه قضا خبر داد

آیین بهره‌برداری از دستاورد‌های جدید فناوری اطلاعات و طرح‌های عمرانی دستگاه قضایی برگزار شد و در این رویداد رییس قوه قضاییه از فعالسازی ۴۳ سامانه‌ هوشمند در دستگاه قضایی کشور خبر داد.

«سید ابراهیم رئیسی» رئیس قوه قضاییه و رئیس جمهور منتخب دولت آینده در این رویداد، ضمن اشاره به فعالسازی این ۴۳ سامانه اعلام کرد که تا آخر سال سامانه‌های دیگری نیز فعال می‌شود تا مجموعه این‌ها بتواند به رضایتمندی مردم و ارتباطات صحیح واحد‌های مختلف به هم کمک کند.

رئیس دستگاه قضا مهم‌ترین اثر تحول فناورانه در قوه قضاییه را تسهیل و تسریع دسترسی مردم به عدالت دانست و گفت: «در نتیجه افتتاح و عملیاتی شدن پروژه های فناورانه در دستگاه قضایی، به میزان چهار میلیون مراجعه به دادگستری‌ها کاسته شده و این امر علاوه بر تسهیل و تسریع دسترسی مردم به عدالت، سبب حفظ کرامت آن ها نیز می‌گردد و این امر از محوری‌ترین اهداف حرکت به سمت قوه قضاییه هوشمند است.»

دستگاه قضا

رئیسی در ادامه صحبت‌های خود افزایش تعامل الکترونیکی میان قوه قضاییه و سایر دستگاه‌ها به ویژه نیروی انتظامی را از نتایج و اهداف حرکت به سمت قوه قضاییه هوشمند توصیف کرد. او در این باره گفت:

«این موضوع تعامل الکترونیک میان دستگاه قضا و سایر دستگاه‌ها حتما در جهت اجرای سریع احکام می‌تواند کمک کند و دسترسی قضات را به وضعیت افراد می‌تواند تسهیل کند و این هم در جهت رضایت مردم است. پیشگیری از وقوع جرم که از اهداف مهم این دوره است و از مواردی است که در قانون اساسی نسبت به وظایف قوه قضاییه تأکید شده است، در پرتوی گسترش کار فناوری می‌تواند موثر باشد.»

رئیس قوه قضاییه در مورد برگزاری دادگاه‌های بر خط که در دوران کرونا کلید خورده نیز اظهار نظر کرد و گفت: «استفاده از هوش قضایی برای دادرسی‌های سریع بسیار توانسته است موثر باشد. الان این دادگاه‌های بر خط که در سراسر کشور فعال شده، آثار بسیار خوبی داشته، مردم راحت شدند و دسترسی آن‌ها راحت شده و این دادرسی‌های بر خط و فعالی که در سراسر کشور و دادرسی‌های الکترونیک که صورت می‌گیرد، این هم در جهت تسهیل کار بسیار می‌تواند موثر باشد.»

به عقیده رئیسی این شفاف‌سازی‌ها می‌تواند از وقوع فساد و روابط ناسالم پیشگیری کند. او در ادامه با اشاره به حذف دو میلیون از مراجعات به دستگاه‌های مختلف برای گرفتن استعلامات عنوان کرد: «این موضوع از برکات کاری است که انجام شده و جای تقدیر از همکاران عزیز دارد. لازم است که مردم نسبت به دستگاه‌ها نظر دهند و نسبت به رفتار قاضی و کارمند اظهار نظر کنند.»

رئیس قوه قضاییه در ادامه صحبت‌های خود اعلام کرد که این خدمات در دستگاه قضا رضایت ۷۰ درصدی مراجعان را به همراه داشته است: «سه میلیون از جامعه آماری نظر دادند و قریب به ۷۰ درصد اعلام رضایت کردند. این از کار‌های بسیار ارزشمند است. اینکه ما بخواهیم نظر دهیم که چه کار کردیم به نظر من اهمیت آن زیاد نیست و اهمیت آن است که خود مردم و کسانی که به دادگستری‌ها مراجعه می‌کنند بگویند که قاضی، کارمند و نیرویی که با آن‌ها ارتباط برقرار کرد آیا واقعا کار را درست انجام داد یا کار را با بروکراسی اداری و پیچیدگی‌هایی که موجب نارضایتی‌هایی شد دنبال کرد.»

نظرات ۳
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato