خداحافظی فراری با موتورهای ۸ سیلندر؛ فراری 296 GTB رسما معرفی شد

خداحافظی فراری با موتورهای ۸ سیلندر؛ فراری 296 GTB رسما معرفی شد

فراری ۲۹۶ GTB جدیدترین دست پرورده مهندسین و طراحان این شرکت است. فراری یک محصول جدید را به کلاس «برلینتا اسپرت» خود اضافه کرده است. فراری از سال ۱۹۷۴ میلادی تا به امروز یک محصول موتور وسط مجهز به موتور ۶ سیلندر تولید نکرده است.

این مدل تکمیل کننده جای خالی دیگر محصول فراری یعنی F8 Tributo خواهد بود که قرار است پس از سال ۲۰۲۲ میلادی که تمامی سفارشات آن تحویل مشتریان داده شد از خط تولید فراری کنار برود.

این سومین محصول هیبریدی و اولین خودروی تولید انبوه هیبریدی شرکت فراری است. دو مدل قبلی لفراری و SF90 Strdale بودند.

بخش عددی نام این خودرو از موتور ۶ سیلندر با حجم ۲۹۹۶ سی سی گرفته شده است و GTB نیز مخفف «گرن توریزمو برلینتا» است.

فراری با معرفی ۲۹۶ GTB به رقابت با جدیدترین محصول شرکت مک لارن یعنی آرتورا خواهد رفت که مشخصات تقریبا مشابه‌ای با فراری دارد.

قیمت این محصول از ۲۶۹ هزار یورو آغاز می‌شود و در صورت اضافه کردن بسته مسابقه‌ای Assetto Fiorano قیمت آن به ۳۰۲ هزار یورو افزایش پیدا خواهد کرد.

قوای محرکه

فراری در دهه ۶۰ و ۷۰ میلادی از موتور V6 در محصولات مختلفی از جمله دینو استفاده می‌کرد و پس از آن دیگر هرگز از این موتور در محصولات موتور وسط خود استفاده نکرده است.

حال ۲۹۶ GTB از موتور ۳ لیتری V6 دو توربوشارژر نیرو می‌گیرد که به تنهایی توانایی تولید ۶۵۴ اسب بخار قدرت را دارد. در نتیجه به ازای هر لیتر این موتور ۲۱۸ اسب بخار نیرو تولید می‌کند که رکوردی در خودروهای شهری به حساب می‌آید.

دو توربوشارژر که دقیقا در بین دو بلوک سیلندر و بالاتر از سرسیلندر قرار دارد توانایی دور خوردن تا ۱۸۰ هزار rpm را دارند. فراری زاویه دو بلوک سیلندر را به ۱۲۰ درجه رسانده است. مک لارن نیز در مدل آرتورا خود دقیقا از همین آرایش بهره می‌گیرد.

فراری برای این که از نظر حجم تولیدی صدا و قابلیت دور خوردن بالای این موتور کاملا جدید مطمئن شود. موتور F163 خود که یک واحد V12 است را به عنوان مرجع قرار داده است. در نتیجه حداکثر دور موتور به ۸۵۰۰ rpm می‌رسد.

میل لنگ به یک موتور الکتریکی شار محوری کوپل شده است و موتور احتراق داخلی و موتور الکتریکی نیز به یک گیربکس ۸ سرعته دو کلاچه اتوماتیک کوپل شده است تا نیرو را به دو چرخ عقب ارسال کند.

موتور الکتریکی توانایی تولید ۱۶۴ اسب بخار قدرت را دارد و در مجموع قدرت به ۸۱۹ اسب بخار می‌رسد که در حدود ۱۰۹ اسب بخار از موتور V8 فراری F8 Tributo بیشتر است. حداکثر گشتاور نیز به ۷۴۰ نیوتن متر می‌رسد.

۲۹۶ GTB برای رسیدن به سرعت ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت به تنها ۲.۹ ثانیه زمان احتیاج دارد و حداکثر سرعت آن نیز برابر با ۳۳۰ کیلومتر است.

همانند برادر بزرگ تر خود یعنی SF90 Stradale به لطف بسته باتری به ظرفیت ۷.۴۵kWh امکان طی کردن مسافتی برابر با ۲۵ کیلومتر در حالت تمام برقی ممکن است.

فراری ۴ حالت مختلف رانندگی را برای این مدل در نظر گرفته که شامل: eDrive، هیبرید، پرفورمنس و Qualify می‌شود.

طراحی

فراری در بخش طراحی ۲۹۶ GTB به طور مشخصی در زمینه آیرودینامیک فعال سرمایه گذاری کرده است.

این اولین بار است که فراری برای یک محصول موتور وسط تولید انبوه خود از یک بال عقب متحرک استفاده می‌کند. پیش از این فراری تنها در مدل لفراری از یک بال عقب متحرک استفاده کرده بود.

این بال که در داخل سپر عقب قرار دارد با خارج شدن از سپر به مانند یک سد هوایی عمل می‌کند تا امکان تولید ۳۶۰ کیلوگرم نیروی رو به پایین در سرعت ۲۵۰ کیلومتر بر ساعت ممکن شود.

در صورت اضافه کردن بسته Assetto Fiorano 100 کیلوگرم دیگر نیز اضافه می‌شود.

فراری به طور مشخصی از طراحی مدل های اخیر خود از جمله SF90 Stradale، روما و مدل های تک و اختصاصی همچون P80/C و J50 الهام گرفته است.

گرچه فراری به محصولات اخیر خود بسنده نکرده است و برای مرتبط کردن این محصول با گذشته شکوهمند خود به سراغ مدل تاریخی ۲۵۰ LM مدل سال ۱۹۶۳ میلادی رفته است و بخش  عقب و ستون B را به طور کامل مشابه با این محصول تاریخی طراحی شده است.

ورودی های هوای قرار گرفته در دو طرف بدنه تا جای ممکن کوچک طراحی شده است. فراری با انتقال هوای گرم از بخش زیرین خودرو امکان رسیدن هوای خنک به اینترکولرهای موتور را فراهم می‌کند. همچنین رادیاتورهای سیستم هیبریدی نیز به بخش عقب انتقال داده شده است تا فضای بیشتری برای طراحی بخش جلویی خودرو مهیا شود.

فراری برای خنک سازی ترمزها نیز از یک ورودی هوا در مجموعه چراغ جلو استفاده کرده است. با فضای آزاد شده در بخش زیرین، مرکز ثقل خودرو کاهش پیدا کرده است تا حداکثر استفاده ممکن از نیروی مکش ایجاد شده در بخش زیرین خودرو شود.

فراری با حذف شیشه عقب و طراحی کاملا متفاوت امکان ایجاد توروبلانس هوایی را در بخش عقب ممکن ساخته است تا مجددا هوا را در این بخش به جریان بیاندازد.

طراحی چراغ های عقب، خروجی اگزوز و دیفیوزرها نیز از یک زبان کاملا جدید و ساختار شکن تبعیت می‌کند.

شاسی

فراری همچنان از شاسی تمام آلومینیومی برای این محصول خود استفاده کرده است. قوای محرکه تا جای ممکن رژیم وزنی و ابعادی گرفته است. از قطعات کاملا جدید می‌توان به سیستم تعویض بین دو قوای محرکه اشاره کرد که به سرعت این کار را انجام می‌دهد.

فراری برای اولین بار از سنسور شاسی شش جهته استفاده کرده است و سیستم جدید ABS کار شده در این محصول امکان کاهش کمتر فشار بر روی پدال ترمز را مهیا می‌کند.

در نتیجه به میزان ۸.۸ درصد مسافت کمتری برای توقف از سرعت ۲۰۰ کیلومتر به صفر نیاز است.

۲۹۶ GTB در حدود ۵۰ میلی متر فاصله بین دو محور کمتری به نسبت F8 Tributo دارد. وزن خشک این خودرو برابر با ۱۴۷۰ کیلوگرم است که انتظار می‌رود در تست های مستقل توسط ژرونالیست ها شاهد وزنی در حدود ۱۶۰۰ کیلوگرم برای این خودرو باشیم.

فضای داخلی

در این بخش ۲۹۶ GTB از برادر بزرگ تر خود یعنی SF90 Stradale قطعات بسیار زیادی را به عاریت گرفته است.

یک صفحه نمایش بزرگ دیجیتال، به همراه مجموعه‌ای از کلیدهای حساس به لمس و یک سیستم هد آپ دیسپلی در کنار خروجی سیستم صوتی با طراحی مینیمال از مهم ترین بخش های طراحی داشبورد به حساب می‌آیند.

فراری از کلیدهای حساس به لمس بر روی فرمان نیز استفاده کرده است.

فراری برای تنظیمات حرکتی خودرو از یک اهرم کرومی مشابه با محصولات کلاسیک فراری استفاده کرده است که امکان قرار دادن خودرو در حالت دنده عقب، پارک و...را فراهم می‌کند.

نظرات ۰
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato