اوپو از لرزشگیر ۵ محوره و ماژول لنز زوم جدیدی رونمایی کرد

اوپو از لرزشگیر ۵ محوره و ماژول لنز زوم جدیدی رونمایی کرد

اوپو در رویدادی آنلاین تحت عنوان آینده فناوری تصویربرداری، از برخی پیشرفت‌های اخیر خود در زمینه دوربین‌های موبایل مانند لرزشگیر ۵ محوره و ماژول مجهز به زوم اپتیکال واقعی رونمایی کرد.

اوپو به معرفی فناوری‌های مرتبط با تصویربرداری چندین ماه پیش از استفاده در محصولات خود، شهرت دارد. این شرکت در گذشته دوربین‌های تله فوتو پریسکوپی و لنزهای زیر صفحه نمایش را رونمایی کرده بود که اکنون در حال افزایش محبوبیت در محصولات گران قیمت هستند. همچنین اوپو در اوایل ماه جاری میلادی اولین دستگاه مجهز به دوربین زیر نمایشگر خود را نیز به صورت رسمی معرفی کرده بود.

لنز تله فوتو با زوم اپتیکال پیوسته برای موبایل اولین فناوری جدید معرفی شده از سوی اوپو است که برخلاف لنزهای تله فوتو پریسکوپی امروزی، می‌تواند زوم متناسب با فاصله کانونی ۸۵ تا ۲۰۰ میلی‌متر را ارائه دهد. انتظار می‌رود که سوژه‌های قرار گرفته در فاصله کانونی از کیفیت بسیار بالایی برخوردار باشند و برای ثبت تصاویر فراتر از آن نیز دیگر نیازی به زوم دیجیتال، کراپ، دستکاری‌های نرم‌افزاری و بهبود کیفیت مصنوعی نباشد. 

البته شرکت ویوو در گذشته قابلیت مشابهی را برای محصول مفهومی Apex 2020 معرفی کرده بود؛ اما از فاصله کانونی بسیار محدود‌تری بهره می‌برد. ماژول اوپو به فاصله کانونی پایه ۸۵ میلی‌متری مجهز است که استانداردی برای ثبت تصاویر پرتره محسوب می‌شود. متاسفانه اوپو مشخص نکرده است که در چه زمانی و برای اولین بار در کدام محصول از ماژول جدید خود به صورت تجاری استفاده خواهد کرد.

لرزشگیر ۵ محوره اپتیکال قابلیت مهم‌تری است که اوپو از آن در رویداد آنلاین خود پرده‌برداری کرد. این سیستم می‌تواند به صورت همزمان داده‌های ناشی از حرکت لنز، حسگر و ژیروسکوپ موبایل را دریافت و جهت کاهش میزان لرزش استفاده کند. حرکت لنز بیشتر در حذف تکان‌های تدریجی و آهسته تاثیرگذار است درحالی که حرکت حسگر می‌تواند لرزش‌های شدیدتر را تشخیص دهد. اوپو ادعا دارد که لرزشگیر جدید می‌تواند تا سه برابر عملکرد بهتری نسبت به ماژول‌های OIS رایج در محصولات کنونی از خود نشان دهد.

برخلاف لنز زوم جدید، اوپو سه ماهه ابتدایی سال ۲۰۲۲ را برای استفاده این لرزشگیر به صورت تجاری در گوشی‌های هوشمند خود در نظر گرفته است. البته چنین فناوری‌ای در گذشته به وفور در دوربین‌های حرفه‌ای و نیمه حرفه‌ای مورد استفاده قرار گرفته است؛ اما ساخت آن در چنین ابعاد کوچکی امر بسیار دشواری تلقی می‌شود. همچنین اوپو اعتراف کرده است که افزودن قطعات متحرک به ماژول دوربین می‌تواند احتمال خرابی در آن را به شدت افزایش دهد و در حال تلاش برای رفع مشکلات احتمالی است.

اوپو از حسگر جدیدی نیز رونمایی کرده که به پیکسل‌های RGBW مجهز شده و به ادعای سازنده می‌تواند تا ۶۰ درصد عملکرد بهتری در دریافت نور و ۳۵ درصد بهبود در کاهش نویز از خود نشان دهد. البته این شرکت اذعان دارد که تلاش‌های ابتدایی برای ساخت چنین حسگری با محدودیت‌های مواجه بوده است اما پیشرفت فرایندهای ساخت و الگوریتم‌های مرتبط توانسته در بهبود عملکرد آن تاثیرگذار باشد. اولین محصول دارای چنین حسگری در سه ماهه پایانی سال جاری میلادی معرفی خواهد شد.

نظرات ۱
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato