ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

تکنولوژی

سنگاپور با ربات‌های پلیس گشت‌زن، روی رفتارهای اجتماعی نظارت می‌کند

سنگاپور اخیرا ربات‌هایی به نام «خاویر» را به‌صورت آزمایشی برای گشت‌زنی راهی خیابان‌های این کشور کرده است. این ربات‌ها در طول سه هفته آینده وضعیت اجتماعی منطقه «Toa Payoh Central» را زیرنظر می‌گیرند تا آن‌چه ...

ایمان صاحبی
نوشته شده توسط ایمان صاحبی | ۱۶ شهریور ۱۴۰۰ | ۲۳:۵۹

سنگاپور اخیرا ربات‌هایی به نام «خاویر» را به‌صورت آزمایشی برای گشت‌زنی راهی خیابان‌های این کشور کرده است. این ربات‌ها در طول سه هفته آینده وضعیت اجتماعی منطقه «Toa Payoh Central» را زیرنظر می‌گیرند تا آن‌چه که تحت عنوان رفتارهای اجتماعی نامطلوب تعریف می‌شوند را شناسایی کنند.

دولت سنگاپور قوانین سخت‌گیرانه‌ای برای استفاده از دوربین‌های نظارتی دارد ولی با استفاده از ربات‌های خاویر برنامه‌ای آزمایشی برای استفاده از هوش مصنوعی در نیروی پلیس را آغاز می‌کند. یکی از رفتارهایی که توسط این ربات‌ها به عنوان رفتار نامطلوب تعریف شده، تجمع بیش از پنج نفر در شرایط کرونایی است که ناقض پروتکل‌های بهداشتی موجود محسوب می‌شود.

ربات‌های خاویر همچنین نسبت به استعمال دخانیات در مناطق ممنوعه و دستفروشی‌های غیرقانونی حساس خواهند بود. این ربات‌ها می‌توانند فاصله دوچرخه‌ها با سایر وسایل نقلیه را محاسبه کنند و در صورت شناسایی خطا، مورد را به اطلاع مرکز فرماندهی برسانند. افزون بر این، خاویر نمایشگری دارد که می‌تواند اطلاعاتی را برای راهنمایی رهگذران به نمایش درآورد.

این دستگاه‌ها دوربین‌هایی با زاویه دید ۳۶۰ درجه دارند که امکان مشاهده محیط پیرامون ربات‌ها را برای مرکز فرماندهی فراهم می‌کنند. خاویر می‌تواند با استفاده از دوربین‌های مخصوص محیط‌های کم‌نور و مادون قرمز، در شرایط نوری مختلف تصویربرداری داشته باشد. به‌علاوه، ویدیوهایی که توسط این دستگاه‌ها ضبط می‌شوند، از طریق یک سیستم هوش مصنوعی مورد بررسی قرار می‌گیرند تا در صورت نیاز به افسران پلیس ارجاع داده شوند.

این ربات‌ها برای گشت‌زنی در سطح شهر به حسگرهای متنوعی مجهز شده‌اند که مانع از تصادف و برخورد آن‌ها با عابران پیاده می‌شود.

سنگاپور پیش‌تر اعلام کرده بود که می‌خواهد تعداد دوربین‌های نظارتی خود را در طول دهه پیش رو دو برابر کند و آن‌ها را به ۲۰۰ هزار عدد برساند. حالا گفته می‌شود که ربات‌های خاویر هم می‌توانند به کمک این سیستم‌های نظارتی بیایند و نیاز به وجود افسران پلیس در سطح خیابان‌ها را کاهش دهند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی