ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

علمی

جدیدترین داده‌ها از اثربخشی ۹۷.۲ درصدی واکسن کرونا اسپوتنیک V خبر می‌دهد

صندوق سرمایه‌گذاری مستقیم روسیه (RDIF) اعلام کرده واکسن کرونا اسپوتنیک V در کمپین واکسیناسیون بلاروس علیه کووید-۱۹ اثربخشی ۹۷.۲ درصدی داشته است. اثربخشی واکسن کووید-۱۹ روسیه بر اساس داده‌های جمع‌آوری شده از بیش از ۸۶۰ ...

صندوق سرمایه‌گذاری مستقیم روسیه (RDIF) اعلام کرده واکسن کرونا اسپوتنیک V در کمپین واکسیناسیون بلاروس علیه کووید-۱۹ اثربخشی ۹۷.۲ درصدی داشته است. اثربخشی واکسن کووید-۱۹ روسیه بر اساس داده‌های جمع‌آوری شده از بیش از ۸۶۰ هزار نفر در بلاروس در فاصله ماه‌های ژانویه تا ژوئیه ۲۰۲۱ بدست آمده است.

طبق داده‌های منتشر شده از سوی وزارت بهداشت بلاروس، واکسن کرونا اسپوتنیک وی هیچ عوارض شدیدی نداشته:

  • هیچ عوارض شدید مرتبط با واکسیناسیون وجود نداشت.
  • هیچ مرگ مرتبط با واکسیناسیون وجود نداشت.

بلاروس اولین کشور خارجی بود که به سراغ واکسن روسیه رفت و کشورش را با استفاده از آن واکسینه کرد. RDIF به همراه شرکایش فناوری مورد استفاده در اسپوتنیک وی را به بلاروس منتقل کردند تا امکان ساخت آن در خاک این کشور و توسط کمپانی «Belmedpreparaty» وجود داشته باشد. در آوریل ۲۰۲۱ واکسن اسپوتنیک تولید شده در خاک بلاروس توسط وزارت بهداشت این کشور تاییدیه دریافت کرد. در آوریل ۲۰۲۱ همچنین واکسن تک دوز اسپوتنیک لایت در بلاروس ثبت شد.

در حالی که داده‌های اخیر از اثربخشی ۹۷.۲ درصدی واکسن اسپوتنیک وی علیه کرونا خبر می‌دهد، نمی‌دانیم این واکسن روی گونه‌های مختلف چه اثربخشی داشته. در حقیقت RDIF و همچنین وزارت بهداشت بلاروس اطلاعاتی در این زمینه منتشر نکرده‌اند.

با این وجود نزدیک به یک ماه پیش وزیر بهداشت روسیه، «میخائیل موراشکو» از اثربخشی ۸۳ درصدی این واکسن روی گونه دلتا خبر داد. البته قبل از آن، شرکت تولیدکننده این واکسن به کارایی ۹۰ درصدی‌اش روی این سویه اشاره کرده بود.

این احتمال وجود دارد که در آینده RDIF یا وزارت بهداشت بلاروس اطلاعات بیشتری درباره کارایی واکسن اسپوتنیک V روی گونه‌های مختلف کرونا منتشر کنند تا ببینیم این واکسن تا چه اندازه روی دلتا تاثیر دارد؛ گونه‌ای که به سرعت میان جوامع گسترش پیدا می‌کند و آمار ابتلا و مرگ و میر را در جهان افزایش داده است.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید

مطالب پیشنهادی