ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

اخبار خودرو

اخطار به مخدوش‌کنندگان پلاک خودرو؛ جریمه ۲۲۸ هزار خودرو به دلیل مخدوشی پلاک در تهران

طبق تعریف جرایم رانندگی دستکاری پلاک خودرو برای اینکه پلیس نتواند تخلفات راننده را ثبت کند و یا دوربین‌های راهنمایی و رانندگی نتوانند از تخلفات عکس‌برداری کنند، جرم محسوب می‌شود و جریمه در پی دارد. ...

غزاله زاهدی
نوشته شده توسط غزاله زاهدی | ۲۵ شهریور ۱۴۰۰ | ۱۸:۰۰

طبق تعریف جرایم رانندگی دستکاری پلاک خودرو برای اینکه پلیس نتواند تخلفات راننده را ثبت کند و یا دوربین‌های راهنمایی و رانندگی نتوانند از تخلفات عکس‌برداری کنند، جرم محسوب می‌شود و جریمه در پی دارد.

اتفاقی که با فراگیر شدن استفاده از دوربین‌های پلاک خوان در کشور بسیار رایج شده است. به گفته سردار حسین رحیمی، فرمانده انتظامی پلس تهران، در پی اجرایی شدن حلقه دوم طرح ترافیک (طرح کنترل آلودگی هوا) حتی شمار افرادی که مرتکب این تخلف می شوند نیز بیشتر شده است و پلیس در طول چند روز نخست اجرای این طرح، با بیش از ۶۰۰ خودرو متخلف در این زمینه برخورد کرده است.

جریمه ۲۲۸ هزار خودرو به دلیل مخدوشی پلاک در تهران [به روز رسانی] - شهریور ۱۴۰۰

جانشین رئیس پلیس راهور تهران:

بیش از ۲۲۸ هزار خودرو به دلیل تخلفات پوشش و مخدوشی پلاک در پنج ماه نخست سال جاری در تهران اعمال قانون شدند. اکثر پلاک‌های مخدوش توسط دوربین‌های پلاک‌خوان پلیس شناسایی می‌شوند.

تغییر ارقام مصداق مخدوشی پلاک است و جرم تلقی می‌گردد [به روز رسانی] - تیر ۱۴۰۰

سرهنگ محمد رازقی در خصوص دستکاری در ارقام و تخلفات پلاک گفت: «تغییر ارقام مصداق مخدوشی پلاک است و جرم تلقی می‌گردد.»

وی عنوان کرد: «اگر شخص اقدام به تغییر ارقام پلاک خود نماید پلیس راهور تهران بزرگ به شدت با این نوع تخلف برخورد می‌نماید، ولی امکان اینکه کسی دیگری که این پلاک را دارد جریمه گردد و تخلفاتی که این خودرو انجام داده برای خودروی دیگری ثبت گردد وجود ندارد.»

معاون عملیات پلیس راهور تهران افزود: «با توجه به اینکه فقط شماره پلاک نیست که در سیستم ثبت می‌گردد بلکه سایر ارکان خودرو نظیر نوع خودرو، کاربری و رنگ خودرو نیز می‌بایست با شماره‌ای که ثبت می‌گردد یکی و یکسان باشد و مطابقت داشته باشد و در صورت اینکه عددی تغییر پیدا کند این مقایسه‌ها برهم می‌خورد و مطابقتی، چون با هم ندارند سیستم این ثبت را قبول نخواهد کرد و به هیچ عنوان پلاک برای خودروی دیگری وارد سامانه نخواهد شد.»

سرهنگ رازقی ابراز داشت: «کسی نگران این قضیه که تغییر ارقام پلاک دیگر موجب جریمه شدن خودروی وی گردد نباشد.»

جریمه دستکاری پلاک خودرو

معاون عملیات پلیس راهور تهران با اشاره به آمار و ارقام برخورد با این تخلفات نیز گفت: «با توجه به اینکه این تخلف زمانی روی می‌دهد که نوعی قانون گریزی و دور زدن قانون محسوب شود که با توجه اجرای طرح منع تردد شبانه و همچنین طرح ترافیک و محدوده کاهش آلودگی هوا با این تخلف بیشتر مواجه هستیم.»

وی ادامه داد: «نسبت به آمار مشابه سال قبل می‌توانیم بگوییم که حدود 30 درصد این تخلف بیشتر شده و حدود 20 درصد نیز اعمال قانون این تخلف بیشتر شده است.»

سرهنگ رازقی عنوان کرد: «قبل از اعمال منع تردد شبانه این نوع تخلف نیز، چون شب‌ها وجود نداشت و این تخلف در محدوده طرح ترافیک اتفاق می‌افتاد و از آن به بعد تخلفات منع تردد شبانه را داشتیم و این تخلف در این زمان صورت می‌پذیرد و برخورد با این نوع تخلف در دستور کار همکاران بنده در شیفت شب قرار دارد.»

این مقام انتظامی اظهار کرد: «میانگین در شبانه روز حدود 45 دستگاه در این خصوص توقیف داریم و حدود 1700 مورد اعمال قانون داریم که نسبت به توقیف 20 درصد افزایش داشته‌ایم.»

اخطار به مخدوش کنندگان پلاک خودرو؛ یک سال حبس در انتظار آنهاست [به روز رسانی] - تیر ۱۴۰۰

جانشین پلیس راهور ناجا اعلام کرد:

این جرم، خط قرمز ماست، متخلفان علاوه بر اعمال جریمه و توقیف خودرو به مراجع قضایی معرفی می‌شوند. مجازات حبس از شش ماه تا یک سال در انتظار متخلفان است.

جریمه جدید پلیس برای مخدوش‌ کنندگان پلاک خودرو [به روز رسانی] - بهمن ماه 98

سرهنگ محمد رازقی رئیس مرکز فرماندهی و کنترل هوشمند ترافیک پلیس راهور پایتخت به طرح ویژه پلیس راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ در برخورد با خودروهای دارای پلاک مخدوش پرداخت و اظهار داشت: «مأموران پلیس راهور تهران در مواجهه با خودروهایی که دارای پلاک مخدوش هستند، ضمن اعمال قانون، راننده را به دستگاه قضایی معرفی خواهند کرد، چرا که طبق قانون، تغییر پلاک جرم تلقی می‌شود.»

رئیس مرکز فرماندهی و کنترل هوشمند ترافیک پلیس راهور پایتخت اعلام کرد: «بر طبق قانون، جریمه دستکاری پلاک خودرو، حبس ۶ تا ۱ ساله است»

وی در پاسخ به پرسش دیگری در این خصوص که وضعیت تخلفاتی که راننده متخلف با تغییر ارقام پلاک انجام داده برای مالک واقعی پلاک چگونه است، تصریح کرد: «برخی رانندگان متخلف با تغییر اعداد و ارقام، پلاک خود را تغییر می‌دهند که خلافی و تخلف خودروی‌شان برای پلاک جدید ثبت می‌شود، در این صورت بعد از مواجهه پلیس با این دسته از رانندگان متخلف، این افراد ملزم هستند که خلافی پلاک جدید را پرداخت کرده و صفر کنند.

شاید شما هم متوجه این نکته شده باشید که اخیرا تعداد خودروهای فاقد پلاک که در خیابان‌ها در تردد هستند زیادتر شده است و نیز خودروهایی که اگر چه پلاک دارند اما پلاک آنها خوانا نیست. روش‌های مختلفی هم برای ناخوانایی پلاک استفاده می‌شود مانند پخش روغن‌های تیره بر روی پلاک، گلی و خاکی کردن پلاک، استفاده از اسپری های مخصوص، استفاده از کاورهای پلاستیکی تیره و...

جریمه دستکاری پلاک خودرو چیست؟ [به روز رسانی]

رضا همتی زاده رئیس پلیس راه استان ایلام در این باره اعلام کرد:

دستکاری پلاک خودرو تنها تخلف نیست و جرم نیز تلقی می شود، رانندگان متخلف بایستی بدانند دستکاری پلاک خودرو، تخلف نیست بلکه جرم است و با مجرم برابر قانون برخورد می‌شود.

پلاک خودرو

همتی زاده ادامه داد: «طبق ماده 720 قانون مجازات اسلامی هر کس در ارقام و مشخصات پلاک وسایل نقلیه موتوری زمینی، آبی یا کشاورزی تغییر دهد و یا پلاک وسیله نقلیه موتوری دیگری را به ‌آن الصاق نماید یا برای آن پلاک تقلبی بکار برد یا چنین وسایلی را با علم به تغییر و یا تعویض پلاک تقلبی مورد استفاده قرار دهد به حبس از شش ماه تا یک سال محکوم خواهد شد.»

جرم تغییر غیرقانونی و مخدوش کردن پلاک خودرو از جمله جرایمی است که در سال های اخیر به ویژه در شهرهای بزرگ افزایش یافته است. رئیس پلیس راه استان اظهار کرد: «بر اساس قانون گفته شده دستکاری و تغییر در ارقام و مشخصات پلاک عنوان مجرمانه در نظر گرفته شده است، در واقع افرادی که اقدام به این عمل می‌نمایند علاوه بر فرار از قانون، جریمه اعمال غیر قانونی خود را به حساب دیگر شهروندان می‌گذارند. به همین منظور خلافی هر دو پلاک بایستی توسط فرد خاطی پرداخت شود.»

همتی زاده در پایان یادآور شد: «دستکاری و مخدوش کردن غیر قانونی پلاک خودرو در عین آن که جرم تلقی می‌شود مشکلاتی را نیز برای دیگران ایجاد می‌کند و حقوق افراد دیگر را ضایع می‌کند، زیرا اقدام آنان موجب صدور قبض جریمه برای فرد دیگری می‌شود.»

به این ترتیب پلیس راهنمایی و رانندگی مطابق قانون با هرگونه دستکاری پلاک خودرو برخورد نموده و علاوه بر جریمه و توقیف خودرو، راننده مختلف را به مرجع قضایی معرفی می نماید.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (2 مورد)
  • Amirmohammad
    Amirmohammad | ۱۴ تیر ۱۴۰۰

    چه عجب

  • Kia
    Kia | ۱۳ تیر ۱۴۰۰

    دمتون گرم

مطالب پیشنهادی