ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

ربات اسپات بوستون دینامیکس
تکنولوژی

ربات بوستون داینامیکس با تشخیص موانع، مسیر خود را تغییر می‌دهد

«اسپات»، ربات چهارپای بوستون داینامیکس با دریافت آخرین آپدیت نرم‌افزاری، اکنون می‌تواند در صورت مواجهه با موانع احتمالی، مسیر حرکت خود را به صورت خودکار تغییر دهد تا عملکرد کارآمدتر و مستقل‌تری را از خود ...

احمدرضا فرهبد
نوشته شده توسط احمدرضا فرهبد | ۲۵ شهریور ۱۴۰۰ | ۱۷:۲۹

«اسپات»، ربات چهارپای بوستون داینامیکس با دریافت آخرین آپدیت نرم‌افزاری، اکنون می‌تواند در صورت مواجهه با موانع احتمالی، مسیر حرکت خود را به صورت خودکار تغییر دهد تا عملکرد کارآمدتر و مستقل‌تری را از خود به نمایش بگذارد.

دانشمندان و پژوهشگران بوستون داینامیکس با آپدیت نرم‌افزاری SPOT 3.0 ربات سگ نمای اسپات (Spot) در حال ایجاد قابلیت‌های جدیدی در این ربات  هستند که به آن کمک می‌کند با محیط خود بیشتر سازگار شود.

ایجاد چنین قابلیت‌هایی باعث می شود اسپات مستقل‌تر شود و برای انجام کارهای خود کمتر وابسته به انسان باشد. یکی از این ویژگی‌های شاخص این ربات، قابلیت تغییر مسیر به‌صورت خودکار است. اسپات با بهره‌مندی از هوش مصنوعی می‌تواند زمانی که در مسیرش با مانعی مثل لیفتراک مواجه شود، مسیرش را تغییر دهد و برای انجام این کار نیازی به کنترل انسان ندارد.

ربات اسپات بوستون دینامیکس

اسپات می‌تواند با قابلیت تشخیص صحنه در هر زمان عکس‌های لازم را از یک زاویه بگیرد. اسپات از قابلیت تشخیص برخی از حوادث و مطلع کردن انسان از آن‌ها نیز برخوردار است. در ضمن اپراتورهای این ربات می‌توانند به اطلاعاتی مثل تغییر در دما یا اطلاعات مانومتر که ربات از طریق سیستم دید کامپیوتری به آن‌ها دست یافته است، نیز دسترسی پیدا کنند؛ بنابراین می‌توان گفت آن دسته از ربات‌های اسپات که با این آپدیت نرم‌افزاری ارتقا یافته‌اند، می‌توانند مأموریت‌هایی را که به آن‌ها محول شده است،  بدون حضور انسان انجام دهند.

صاحبان ربات اسپات  برای استفاده از این آپدیت نرم‌افزاری باید ۷۴۵۰۰ دلار پرداخت کند. پژوهشگران و دانشمندان بوستن داینامیکس قصد دارند با انتشار این آپدیت تکامل ربات سگ نمای خود را نشان دهند. ربات‌هایی مانند ربات اسپات می‌توانند در جهان واقعی به انسان کمک زیادی کنند و برای انجام کارهایی که برای انسان غیرممکن یا حداقل بسیار دشوار است، به کار گرفته شوند.

ربات اسپات دارای سیستم حرکتی پیچیده‌ای است که در آن به‌جای استفاده از قطعات هیدرولیکی معمول و متداول، از سیستمی کاملاً برقی استفاده شده است تا هم وزن ربات به میزان قابل‌توجهی کاهش پیدا کند و هم بهتر بتواند حرکت کند و روی حرکات خود کنترل بیشتری داشته باشد.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (1 مورد)
  • molavy
    molavy | ۲۶ شهریور ۱۴۰۰

    ۷۰ هزار تا برای آپدیت نرم افزاری؟!!

مطالب پیشنهادی