ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

تکنولوژی

معاون سازمان امور مالیاتی نحوه محاسبه مالیات اینفلوئنسرها را تشریح کرد

با توجه به مصوبه نمایندگان مجلس مبنی بر لزوم اخذ مالیات از درآمد تبلیغاتی اینفلوئنسرهای دارای بیش از 500 هزار دنبال کننده در رسانه‌های کاربر محور، معاون سازمان امور مالیاتی توضیحاتی درباره نحوه محاسبه مالیات ...

مجتبی آستانه
نوشته شده توسط مجتبی آستانه | ۲۹ شهریور ۱۴۰۰ | ۱۳:۴۸

با توجه به مصوبه نمایندگان مجلس مبنی بر لزوم اخذ مالیات از درآمد تبلیغاتی اینفلوئنسرهای دارای بیش از 500 هزار دنبال کننده در رسانه‌های کاربر محور، معاون سازمان امور مالیاتی توضیحاتی درباره نحوه محاسبه مالیات این افراد ارائه کرد.

«محمود علیزاده» در گفتگو با ایسنا با بیان این که اینفلوئنسرها و فعالیت‌شان در فضای مجازی به عنوان شغل محسوب می‌شود، تاکید کرد درآمد این افراد طبق ضوابط مالیات بر درآمد،همانند سایر شاغلین مشمول این مالیات خواهد شد.

وی درباره نحوه محاسبه درآمد اینفلوئنسرها گفت:

«به موجب قانون مالیات‌های مستقیم و با آخرین اصلاحاتی که در آن صورت گرفته است، درآمد واقعی هر شخصی اعم از اینفلوئنسرهای دارای بیش از 500 هزار دنبال کننده در رسانه‌های کاربر محور، براساس بررسی صورت‌حساب‌ها و حساب‌های بانکی و استناد به مدارک و اسناد، مشخص شده و به عنوان ماخذ محاسبه مالیات تعیین می‌شود.»

لازم به یادآوری است نمایندگان مجلس در سال گذشته به هنگام بررسی لایحه بودجه سال 1400، درآمدهای کاربران دارای بیش از 500 هزار دنبال کننده رسانه‌های کاربر محور از محل تبلیغات را مشمول مالیات بر درآمد کردند. دستورالعمل اجرای این مالیات نیز مرداد ماه سال جاری ابلاغ شد که طبق آن در سال جاری سازمان امور مالیاتی مکلف است لیست مودیان مالیاتی و خوداظهاری تهیه شده توسط آن‌ها را تهیه و در سایت سازمان در منظر عموم قرار دهد.

همچنین، براساس دستورالعمل مربوطه، هزینه‌های تولید محتوا و گزارش آگهی به عنوان هزینه‌های قابل قبول مالیاتی محسوب خواهد شد و چنانچه مابه‌ازای ارائه خدمات تبلیغاتی در صفحه‌های شخصی در رسانه‌های کاربر محور برای دیگران، تحصیل یا تملک کالا یا دریافت خدمت باشد ارزش منصفانه مابه ازای دریافتی درآمد محسوب شده و مشمول مالیات می‌شود.

بحث مالیات اینفلوئنسرها با توجه به درآمد سالانه هزار میلیاردی آن‌ها مدتی است که مطرح شده و در همین زمینه دفتر مطالعات تنظیم‌گری ساترا، گزارشی درباره قوانین کشورهای مختلف در رابطه با اخذ مالیات از اینفلوئنسرها و تنظیم‌گری این حوزه منتشر ساخته است.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی