هلیکوپتر نبوغ ناسا تصویر سه‌بعدی پشته سنگی Faillefeu مریخ را ثبت کرد

هلیکوپتر نبوغ ناسا تصویر سه‌بعدی پشته سنگی Faillefeu مریخ را ثبت کرد

هلیکوپتر «نبوغ» در سیزدهمین پرواز خود تصویری سه‌بعدی از یک پشته سنگی به نام Faillefeu را ثبت کرده که در منطقه South Seitah در دهانه «جزرو» واقع شده است. ناسا این تصویر را در تاریخ ۴ سپتامبر (۱۳ شهریور) به ثبت رسانده است.

تصویر حاضر ترکیبی از عکس‌هایی است که در ارتفاعی پایین‌تر از آن‌چه نبوغ پیش‌تر در آن عکاسی کرده بود، تهیه شده است. ناسا می‌گوید نبوغ در هنگام تهیه این تصاویر ۸ متر با زمین فاصله داشته. عرض تقریبی این پشته ۱۰ متر است و محل آن در بخش بالایی مرکز تصویر پیداست. خط‌الرأسی که Faillefeu در آن قرار گرفته با نام Artuby شناخته می‌شود و اندازه آن به ۸۰۰ متر می‌رسد.

این تصویر همچنین امواج شنی رایج در این منطقه را نشان می‌دهد. ناسا می‌گوید تصویر حاضر در بهترین حالت با عینک‌های قرمز-آبی دیده می‌شوند. این تصویر از ترکیب دو عکسی ساخته شده که با فاصله ۵ متر از هم از طریق دوربین رنگی نبوغ به ثبت رسیده‌اند. استفاده از این روش عکاسی برای نمایش سه‌بعدی لازم بوده است.

ناسا اخیرا هشدار داده بود که با تغییر فصل در مریخ پرواز نبوغ بر فراز این سیاره سخت‌تر می‌شود. چون تراکم پایین جوی با تغییر فصل حتی از قبل هم کمتر خواهد شد. ولی ناسا برای مقابله با این مشکل و انجام پروازهای بیشتر با نبوغ امیدوار است بتواند سرعت چرخ گردان این هلیکوپتر را افزایش دهد.

هلیکوپتر نبوغ همراه مریخ‌نورد «استقامت» به سیاره سرخ رفت. این هلیکوپتر اولین پرنده ساخت دست بشر بود که در آسمان سیاره‌ای به جز زمین به پرواز درآمد. نبوغ تاکنون فراتر از انتظارات عمل کرده و علی‌رغم آن که در ابتدا تصور می‌شد نتواند برای مدت طولانی فعالیت داشته باشد، هنوز برای انجام ماموریت‌های ناسا آمادگی دارد. نبوغ و استقامت توسط آزمایشگاه پیشران جت ناسا (JPL) ساخته شده‌اند و توسط همین مرکز کنترل می‌شوند.

نظرات ۰
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato