ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

اخبار خودرو

قابلیت تشخیص چهره و حسگر اثر انگشت، فناوری تازه کره‌ای‌ها برای جنسیس GV60

جنسیس با رونمایی از کراس‌اوور GV60 سر و صدای زیادی برپا کرده و در کانون توجه رسانه‌های خودرویی قرار گرفته است. این کراس‌اوور که نخستین خودروی تمام الکتریکی برند لوکس جنسیس محسوب می‌شود، با امکانات ...

سعید علیپور
نوشته شده توسط سعید علیپور | ۳۱ شهریور ۱۴۰۰ | ۲۳:۱۵

جنسیس با رونمایی از کراس‌اوور GV60 سر و صدای زیادی برپا کرده و در کانون توجه رسانه‌های خودرویی قرار گرفته است. این کراس‌اوور که نخستین خودروی تمام الکتریکی برند لوکس جنسیس محسوب می‌شود، با امکانات مختلف و بروزی راهی بازار خواهد شد که سیستم تشخیص چهره برای قفل‌گشایی درها و حسگر اثر انگشت دو مورد از آنهاست.

کره‌ای‌ها از سیستم تشخیص چهره با نام Face Connect یاد می‌کنند و معتقدند وجود آن استفاده از خودرو را راحت‌تر و آسان‌تر می‌کند. به گفته جنسیس این فناوری پس از GV60 به سایر محصولات کمپانی نیز راه پیدا خواهد کرد.

از نظر عملکرد سیستم Face Connect دقیقا مشابه با قابلیت موجود در تلفن‌های همراه هوشمند بوده و از طریق شناسایی چهره مالک اقدام به باز کردن درها می‌کند. در این صورت راننده از کلید هوشمند خودرو بی‌نیاز خواهد بود.

مثل سیستم بکار برده شده در سوبارو Outback، مالک می‌تواند علاوه‌بر خود، چند نفر دیگر را به عنوان اشخاص مجاز به استفاده از خودرو، به Face Connect معرفی نموده و برای هر یک از آنها پروفایلی ویژه ایجاد کند. هنگام نشستن هر یک از این افراد در پشت فرمان، تنظیمات اختصاصی پروفایل وی فعال می‌شود. این تنظیمات دربردارنده مواردی مثل وضعیت صندلی و فرمان، سیستم هداپ دیسپلی، آینه‌های جانبی و سیستم اینفوتینمنت است.

برای اینکه عملکرد سیستم Face Connect در شرایط نوری ضعیف و شب دچار اختلال نشود، جنسیس از یک دوربین مادون قرمز بهره گرفته است. این شرکت می‌گوید استفاده از این سیستم در کنار کاربرد آسان، آسودگی خیال بیشتری را برای مالکان به ارمغان آورده و خیال آنها را از بابت جا ماندن یا همراه نداشتن سوئیچ راحت می‌کند.

نکته جالب اینکه این سیستم نه تنها استرس جا گذاشتن کلید در داخل کابین را از بین می‌برد، بلکه مالکان می‌توانند با گذاشتن کلید در داشبورد مثلا به خرید رفته و هنگام بازگشت با تشخیص چهره قفل درها را باز کنند.

جنسیس GV60 بر مبنای پلتفرمی مشترک با آیونیک ۵ و کیا EV6 تولید می‌شود

جنسیس اعلام کرده به غیر از Face Connect، از حسگر اثر انگشت نیز در GV60 استفاده می‌کند و مالک و دیگر اعضای مجاز فقط از طریق این حسگر قادر خواهند بود پیشرانه را روشن کنند. این برند لوکس نوپا افزوده در آینده از آپدیت‌های از راه دور نرم‌افزاری برای ارتقای قابلیت‌های محصولات خود کمک خواهد گرفت. این آپدیت‌ها علاوه‌بر سیستم‌های داخلی مثل سیستم اینفوتینمنت، مسیریاب، نمایشگر پشت فرمان و هداپ دیسپلی باعث ایجاد تغییراتی در رفتارهای سیستم تعلیق، ترمزها، فرمان، ایربگ و کامپیوتر اصلی کنترل‌کننده خودرو خواهند شد.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی