ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

سیستم عامل iOS
تکنولوژی

ادعای یک محقق امنیتی: در iOS 15 سه آسیب‌پذیری روز صفر وجود دارد

در سال ۲۰۱۹ اپل یک برنامه پیدا کردن باگ و پرداخت پاداش به عموم افراد را کلید زد که در این برنامه، به محققانی که آسیب‌پذیری‌های خطرناک سیستم عامل‌ها را با این شرکت به اشتراک ...

محمد قریشی
نوشته شده توسط محمد قریشی | ۳ مهر ۱۴۰۰ | ۱۵:۳۰

در سال ۲۰۱۹ اپل یک برنامه پیدا کردن باگ و پرداخت پاداش به عموم افراد را کلید زد که در این برنامه، به محققانی که آسیب‌پذیری‌های خطرناک سیستم عامل‌ها را با این شرکت به اشتراک بگذارند، حداکثر ۱ میلیون دلار پاداش می‌دهد. این برنامه برای حفظ امنیت محصولات کوپرتینویی‌ها راه‌اندازی شده، اما حالا یک محقق امنیتی می‌گوید این کمپانی سه آسیب‌پذیری روز صفر در iOS 15 را نادیده گرفته است.

از زمانی که اپل چنین برنامه‌ای را شروع کرده، برخی محققان امنیتی نسبت به آن ابراز نارضایتی کرده‌اند و حالا یک محقق دیگر چنین تجربه‌ای را به اشتراک گذاشته. این فرد که نامش مشخص نشده، گفته در فاصله ماه‌های مارس تا مه سال جاری میلادی، ۴ آسیب‌پذیری روز صفر را به اپل گزارش کرده‌، اما هنوز سه مورد از آن‌ها در iOS 15 وجود دارد.

اپل

این محقق امنیتی همچنین گفته یکی از این آسیب‌پذیری‌ها بدون اینکه اپل اعتباری برای وی درنظر بگیرد، در iOS 14.7 برطرف شده:

«می‌خواهم تجربه خسته‌کننده‌ام از شرکت در برنامه Apple Security Bounty را به اشتراک بگذارم. من در فاصله ۱۰ مارس تا ۴ مه سال جاری میلادی (۲۰ اسفند ۹۹ تا ۱۴ اردیبهشت ۱۴۰۰) چهار آسیب‌پذیری روز صفر را به اپل گزارش کردم که هنوز ۳ مورد آن در جدیدترین نسخه iOS یعنی iOS 15.0 وجود دارد و یک مورد آن در iOS 14.7 برطرف شد. با این وجود اپل آن را درنظر نگرفت و به صفحه محتوای امنیتی اضافه نکرد. زمانی که چنین موضوعی را به آن‌ها اطلاع دادم، از من معذرت‌خواهی کردند و گفتند چنین موردی در بروزرسانی آینده به این صفحه اضافه می‌شود، اما از آن زمان سه نسخه منتشر شده و اپل به وعده‌اش عمل نکرده است.»

یکی از این آسیب‌پذیری‌های روز صفر مربوط به «گیم سنتر» می‌شود و ظاهرا به اپ‌ها امکان دسترسی به برخی داده‌های کاربران مانند ایمیل اپل آیدی و فایل‌های سیستمی را می‌دهد. در حال حاضر اپل واکنشی به این گزارش نشان نداده است.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی