گزارش دکتر ساینا نشان می‌دهد: ۸۰ درصد مشکلات پزشکی با ویزیت آنلاین به درمان ختم می‌شود

گزارش دکتر ساینا نشان می‌دهد: ۸۰ درصد مشکلات پزشکی با ویزیت آنلاین به درمان ختم می‌شود

پزشکی از راه دور یکی از مباحث مهمی است که در سال‌های اخیر به شدت مورد توجه پزشکان و کاربران قرار گرفته است. این موضوع در دو سال اخیر و بعد از درگیری جهان با ویروسی با نام کرونا بیش از پیش مورد توجه قرار گرفت و کاربران برای دسترسی به پزشکان متخصص در روزهای کرونایی ترجیح می‌دهند به صورت آنلاین به پزشکان وارد ارتباط شوند.

حوزه سلامت دیجیتال در ایران از حدود ۵ سال پیش به لطف استارتاپ‌های فعال در این حوزه مورد استقبال قرار گرفته و هر روز بر تعداد افرادی و بیمارانی که ترجیح می‌دهند برای صرفه جویی در زمان گزینه اول انتخابی روش درمانی خود را مشاوره آنلاین پزشکی قرار دهند افزوده می‌شود.

پزشک مغز و اعصاب: در بسیاری موارد درمان صد در صدی از راه دور امکان پذیر است

این حوزه نه تنها از سمت بیماران که حتی از بعد نگاه پزشکان نیز حوزه بسیار مهمی است که در آینده علم پزشکی نیز می‌تواند نقش مهم و پرکاربردی داشته باشد. کیوان مستوفی متخصص جراحی مغز و اعصاب با بیش از ۲۵ سال سابقه پزشکی و ساکن پاریس در خصوص پزشکی از راه دور تاکید می‌کند: « مشاوره پزشکی آنلاین در مواردی پرکاربرد است که شکی در خصوص یک بیماری موج می‎‌زند و یا در خصوص موارد دارویی یکی از کمک کننده‌ترین راه‌هاست. و در بسیاری از تخصص‌های پزشکی می‌تواند به صورت صد درصدی به درمان منجر شود. در مشاوره پزشکی آنلاین اگر سوالات به صورت جامع و کامل پیش روی کاربر قرار گیرد و بیمار بتواند به صورت کامل مشکلات و علایم بیماری خود را در اختیار پزشک قرار دهد می‌تواند به راحتی در مسیر رسیدن به سلامتی کمک کننده باشد. این موضوع در برخی از حوزه‌های پزشکی تا ۱۰۰ درصد به درمان ختم می‌شود اما در خصوص حوزه ما یعنی جراحی مغز و اعصاب و ستون فقرات تقریبا تا ۷۰ درصد می‌تواند بیمار را به سمت سلامتی سوق دهد.»

مستوفی که در حال حاضر در سامانه دکتر ساینا به صورت آنلاین از خارج از کشور با بیماران داخل ایران در تماس است در خصوص انگیزه فعالیت خود در سامانه‌های مشاوره پزشکی آنلاین می‌گوید:« در کنار اینکه به واسطه این سامانه توانسته‎‌ام به صورت آنلاین به هموطنان خود خدمت ارائه دهم تجربه خوبی هم در رابطه با کاربری و پشتیبانی این مجموعه تجربه کرده‌ام و همین باعث شده به صورت آنلاین در این سامانه فعالیت خود را ادامه دهم. به نظرم در آینده مشاوره پزشکی از راه دور یکی از جایگاه‌های بسیار مهمی را در حوزه پزشکی به خود اختصاص خواهد داد.»

متخصص ستون فقرات: ۸۰ درصد موارد به درمان ختم می‌شود

مراد پیروی متخصص مغز و اعصاب و ستون فقرات که ساکن کشور آلمان است در خصوص مزیت‌های مشاوره آنلاین پزشکی با اشاره به اینکه ویزیت آنلاین و حضوری تفاوتی با هم ندارند می‌گوید:« در مشاوره آنلاین پزشکی در هر ساعتی از شبانه روز بیمار و پزشک به صورت مستقیم وارد ارتباط می‌شوند و همین موضوع به ساده شدن ارتباط پزشک و کاربر کمک شایانی کرده است. این موضوع به حذف انتظار تا زمان رسیدن نوبت پزشکی که گاها حتی تا دو ماه هم زمان می‌برد کمک کرده است.»

پیروی با اشاره به اینکه گاهی تا دو ساعت صرف بررسی فایل‌های ارسالی بیماران آنلاین خود می‌کند ادامه می‌دهد:« ما پزشکان همان هزینه زمانی که در ویزیت حضوری صرف بیماران می‌کنیم در مشاوره آنلاین صرف می‌کنیم و حتی تا سه چهار روز هم ارتباط با بیمار حفظ می‌شود تا به پروسه درمان نزدیک‌تر شویم. در ۸۰ درصد موارد مشاوره آنلاین پزشکی بیمار را به نتیجه می‌رساند. من درموراد مربوط به ستون فقرات در حدود ۹۰ درصد به بیماران من جواب قاطع داده‌ام که آیا نیاز به دارودرمانی و فیزیوتراپی دارند و یا نیاز است که جراحی شوند. »

پیروی با تاکید بر اینکه اغلب بیماران گمان می‌برند مشاوره آنلاین پزشکی محدود به پاسخ به یک سوال است ادامه می‌دهد:« در حالی که اصلا به این شکل نیست و ما بعد از رد و بدل کردن بیش از ۱۰ الی۲۰ سوال با بیمار به مرحله تجویز دارو نسخه می‌رسیم. و شاید در آن زمان است که بیمار تازه پی به این قضیه می‌برد که ویزیت آنلاین چندان تفاوتی با ویزیت حضوری ندارد.»

پیروی در خصوص انگیزه خود از فعالیت در پلتفرم دکتر ساینا اینگونه توضیح می‌دهد:« در مشاوره آنلاین قضیه مالی چندان اهمیتی برای ما ندارد و مسئله اصلی ما در این مورد خدمت رسانی است که می‌توانیم به هموطنان خود در نقاط محروم و دور افتاده داشته باشیم. قطعا آینده پزشکی با مشاوره آنلاین پزشکی گره خورده و و به مرور بیشتر در میان کاربران جا خواهد افتاد. برای تصمیم گیری در پزشکی شرح حال گیری و معاینه نقش کلیدی را اجرا می‌کنند. در بیش از ۸۰ درصد حوزه‌های پزشکی نیز این موضوع به شرح حال گیری محدود است بنابراین در بیش از ۸۰ درصد موراد پزشکی مشاوره آنلاین می‌تواند جوابگو باشد.»

رییس دپارتمان پزشکی دکتر ساینا: پزشکان در مشاوره آنلاین پزشکی محدود به مکان و زمان نیستند

سهیل عظیمی پزشک عمومی و رئیس دپارتمان پزشکی دکتر ساینا در رابطه با مزیت‌های مشاوره پزشکی آنلاین با تاکید بر اینکه این حوزه مرزهای جغرافیایی را از بین برده تاکید می‌کند:« در پزشکی آنلاین بیمار و پزشک محدود به زمان و مکان نیستند و بیماران از دورترین نقاط کشورر می‌توانند به صورت آنلاین با کمترین هزینه با بهترین پزشکان فعال در داخل و خارج از کشور وارد ارتباط شده و در مسیر درمان مشکلات خود قرار بگیرند. از طرفی در شرایط کوویدی حاکم بر کشور که تراکم بیماران در مطب عامل گسترش بیماری است به دوری افراد از خطر کمک می‌کند. تمام مواردی که سایر خدمات سلامتی برخط دارند در ویزیت آنلاین هم مشهود است و در زمان کاربر و پزشک تا حد بسیار زیادی صرفه جویی می‌شود.»

او با اشاره به اینکه مشاوره پزشکی آنلاین در رسیدن به مقصد نهایی درمان می‌تواند کمک شایانی به بیمار کند ادامه می‌دهد:« بیش از ۸۰ درصد از ویزیت‌های آنلاین پزشکی می‌تواند به نتیجه نهایی بازیابی سلامتی به بیمار کمک کند و تقریبا ۲۰ درصد موارد پزشکی هستند که نیاز به معاینه حضوری دارند. در ایین میان مشاوره آنلاین پزشکی می‌تواند به تقلیل ویزیت حضوری کمک کند و در یک پروسه درمانی که ۴ بار نیاز به ویزیت بیمار است می‌توان تقریبا ۲ مورد را به صوررت آنلاین حل کرد. البته این موضوع به حوزه‌های پزشکی هم وابستگی مستقیم دارد اما مهم‌ترین وجه مشاوره و ویزیت آنلاین این است که به بیمار کمک می‌کند در جریان میزان جدیت و اورژانسی بودن بیماری خود قرار گیرد. چون سیستم پزشکی و نظام ارجاع در کشور ما هنوز مهیا نیست بسیاری از افراد در صف درمان قرار می‌گیرند و از این روی مشاوره آنلاین پزشکی  می‎‌تواند بخش مهم تسهیل بیماری را حل کند.»

عظیمی با اشاره به اینکه برای پزشک بیمار آنلاین یا حضوری تفاوتی در اولویت بندی ندارند اضافه می‌کند:« بیمار برای ما بیمار است و ولی شاید حتی در مشاوره پزشکی آنلاین دسترسی برای پزشک و بیمار راحت تر هم باشد و صدای پزشک بهتر به بیمار برسد.»

عظیمی در خصوص علت و انگیزه خود از حضور در پلتفرم‌های مشاوره پزشکی آنلاین با اشاره قدمت و تجربه‌ دکتر ساینا می‌گوید:« دکتر ساینا پیش از شروع کووید ۱۹ فعالیت در حوزه پزشکی از راه دور را استارت زده و آنچه که برای ساینا مهم است رساندن بیمار به سلامتی است. در این راستا پشتیبانی ۲۴ ساعته و قوی دکتر ساینا باعث شده ارتباطی دائمی بین بیمار و پزشک در جریان باشد. قطعا با ورود گجت های مختلف ویزیت آنلاین بهتر و همگانی‌تر خواهد شد و ما ایستگاه‌های ویزیت آنلاین مختلف در سراسر کشور خواهیم داشت. قطعا با پررنگ شدن این موضوع مرزهای جغرافیایی بی معنی خواهند شد و سلامتی تا دور افتاده ترین نقاط کشور خواهد رفت.»

نظرات ۰
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato