فیسبوک برای محافظت از زاکربرگ، ۴.۹ میلیارد دلار بیشتر به FTC جریمه پرداخت کرده است

فیسبوک برای محافظت از زاکربرگ، ۴.۹ میلیارد دلار بیشتر به FTC جریمه پرداخت کرده است

سهامداران فیسبوک در شکایت تازه‌ای ادعا کرده‌اند که این شرکت به صورت آگاهانه مبلغ ۵ میلیارد دلار بیشتر از جریمه صادر شده به کمیسیون تجارت فدرال (FTC) پرداخت کرده تا از مارک زاکربرگ، مدیرعامل شرکت در برابر نظارت بیشتر دولت محافظت شود.

در شکایت سهامداران عنوان شده است:

«زاکربرگ، سندبرگ و سایر مدیران فیسبوک موافقت کردند تا به عنوان نوعی مبادله برای محافظت از زاکربرگ در برابر شکایت‌های FTC، توافقنامه چند میلیاردی با این کمیسیون امضا کنند.»

زاکربرگ

به دنبال رسوایی کمبریج آنالیتیکا در سال ۲۰۱۹ که منجر به جمع‌آوری اطلاعات شخصی ۵۰ میلیون کاربر فیسبوک بدون رضایت آن‌ها شد، FTC فیسبوک را جریمه کرد. این موضوع در حالی اعلام شده است که تنها ۰.۳۱ درصد از کاربران آسیب دیده رضایت خود را اعلام کرده‌اند. همچنین جریمه فیسبوک بسیار بیشتر از رکورد ثبت شده قبلی (۱۶۸ میلیون دلار) برای مجازات‌های مربوط به حریم خصوصی بوده است.

در این شکایت همچنین ادعا شده که مدیران و اعضای هیئت مدیره فیسبوک از جمله زاکربرگ و شریل سندبرگ با عدم پذیرفتن اطلاعات مربوط به پرونده کمبریج آنالیتیکا به معاملات غیرقانونی و نهانی خود پرداختند.

در این رابطه آمده است: «پس از اینکه زاکربرگ از استخراج گسترده داده‌های کاربران فیسبوک مطلع شد، او و نهادهای تحت کنترل او فروش سهام فیسبوک خود را به میزان قابل توجهی تسریع کردند. حوادث چند سال گذشته، از سوایی کمبریج آنالیتیکا گرفته تا نقش این پلتفرم در شورش کنگره آمریکا، چهره عمومی فیسبوک را مخدوش کرده است. ظاهرا زاکربرگ می‌خواهد این وضعیت را تغییر دهد و نیویورک تایمز در گزارش خود عنوان می‌کند که او شخصا حداقل سه طرح جدید را امضا کرده است. یکی از این طرح‌ها با نام Project Amplify شناخته می‌شود که روابط عمومی فیسبوک را به سمت فیدهای کاربران هدایت می‌کند. با این حال فیسبوک گزارش‌های اخیر را نادرست خوانده است.»

نظرات ۲
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato