ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

علمی

دانشمندان با نوار قلب احتمال مرگ بیماران مبتلا به کرونا را پیش‌بینی می‌کنند

محققان بیمارستان «مانت ساینای» نیویورک متوجه شده‌اند که با بررسی فعالیت‌های الکتریکی قلب می‌توان پیش‌بینی کرد که کدام بیماران بستری مبتلا به کرونا بیشتر در معرض خطر مرگ قرار دارند. این نشانگر زیستی به راحتی ...

ایمان صاحبی
نوشته شده توسط ایمان صاحبی | ۱۰ مهر ۱۴۰۰ | ۲۱:۳۰

محققان بیمارستان «مانت ساینای» نیویورک متوجه شده‌اند که با بررسی فعالیت‌های الکتریکی قلب می‌توان پیش‌بینی کرد که کدام بیماران بستری مبتلا به کرونا بیشتر در معرض خطر مرگ قرار دارند. این نشانگر زیستی به راحتی قابل اندازه‌گیری است و می‌تواند مرگ را چند روز زودتر پیش‌بینی کند.

پژوهشگران با استفاده از یک دستگاه ساده الکتروکاردیوگرام (EKG) یا نوار قلب به بررسی وضعیت ۱۴۰ بیمار کرونایی پرداختند و فهمیدند که وجود شکل موج QRS نزولی در ۷۴ درصد موارد نشان‌دهنده وضعیت رو به وخامت بیماران بوده است. نشانگری که توسط محققان مانت ساینای معرفی شده، LoQRS نام گرفته و گفته می‌شود روش مناسبی برای تریاژ بیمارانی است که بیشتر از بقیه در معرض خطر مرگ قرار دارند.

میانگین زمان مرگ از اولین مشاهده LoQRS حدود ۵۲ ساعت بوده است. «جاشوا لمپرت»، محقق ارشد این پژوهش می‌گوید: «مطالعه ما نشان می‌دهد که افت شکل موج‌ها در نوار قلب در طول دوره بیماری کووید-۱۹ می‌تواند ابزار مهمی برای کمک به کادر درمان به منظور رسیدگی بیشتر به بیماران باشد و به آن‌ها اجازه دهد تغییرات بالینی را زودتر شناسایی کرده و مداخلات لازم را سریع‌تر انجام دهند. با افزایش مجدد شمار مبتلایان و بستری‌های کرونایی، استفاده از نوار قلب می‌تواند به بیمارستان‌ها کمک کند تا رسیدگی‌های لازم را تا پیش از آن که شرایط بیش از حد وخیم شود انجام دهند.»

محققان می‌گویند استفاده از نشانگر LoQRS در تشخیص احتمال مرگ مبتلایان به آنفلوآنزا هم کارآمد بوده، با این حال، میانگین زمان مرگ آن‌ها ۶ روز اعلام شده است. محققان می‌گویند از همین رو می‌توان نتیجه‌گیری کرد که کووید-۱۹ بیماری بسیار خطرناک‌تری نسبت به آنفلوآنزاست.

با توجه به اینکه روش LoQRS فقط از طریق بررسی‌های متعدد در طول زمان قابل استفاده است، لمبرت پیشنهاد کرده که بیماران کرونایی به محض بستری شدن نوار قلب بدهند. او ادامه می‌دهد: «وقتی بحث بیماران کووید-۱۹ وسط می‌آید، یافته‌های ما نشان می‌دهند که بررسی نوار قلب نه تنها در زمان ورود به بیمارستان مفید است، بلکه در آینده هم می‌تواند به تشخیص نشانه‌های LoQRS کمک کند. اگر LoQRS مشاهده شود، کادر درمان قادر است روش‌های درمانی پیشرفته‌تری را در نظر بگیرد یا بیمار را به واحد مراقبت‌های ویژه (ICU)» منتقل کند.»

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی