نوبل پزشکی ۲۰۲۱ به کاشفان گیرنده‌های دمایی و لمسی بدن رسید

نوبل پزشکی ۲۰۲۱ به کاشفان گیرنده‌های دمایی و لمسی بدن رسید

دو دانشمند آمریکایی به نام‌های «دیوید جولیوس» و «آردم پاتاپوتیان» جایزه نوبل فیزیولوژی یا پزشکی ۲۰۲۱ را به پاس کشف گیرنده‌های دمایی و لمسی بدن دریافت کردند. اکتشاف آن‌ها به ما اجازه می‌دهد درک بهتری نسبت به چگونگی اثر گرما، سرما و فشار مکانیکی بر تکانه‌های عصبی داشته باشیم. این تکانه‌ها همان چیزهایی هستند که اجازه می‌دهند با جهان پیرامون‌مان بهتر در ارتباط باشیم و خودمان را با آن وفق دهیم.

توانایی ما در حس گرما، سرما و لمس برای بقا و تعامل با جهان ضروری است. حالا از این اطلاعات می‌توان برای توسعه روش‌های درمانی جدید برای گستره بزرگی از بیماری‌ها از جمله دردهای مزمن استفاده کرد. جایزه نوبل پزشکی معمولا در سایه نوبل ادبیات و صلح نادیده گرفته می‌شد، اما از زمان آغاز همه‌گیری ویروس کرونا دوباره به آن توجه شده است. برخی دانشمندان پیشنهاد کرده بودند که امسال یا سال‌های آینده به کسانی که در تولید واکسن نقش داشته‌اند، نوبل اهدا شود.

جایزه نوبل با قدمتی نزدیک یک قرن از سوی موسسه کارولینسکا سوئد به دست برندگان می‌رسد و حدود ۱.۱۵ میلیون دلار می‌ارزد. جایزه نوبل در بخش‌های علمی، ادبی و صلح اولین بار توسط مخترع دینامیت، «آلفرد نوبل» طراحی و تامین سرمایه شد. این جایزه از سال ۱۹۰۱ به دانشمندان و هنرمندان داده می‌شود. اولین نوبل اقتصاد هم از سال ۱۹۶۹ به برنده آن اهدا شد.

مراسم حضوری نوبل امسال هم به خاطر همه‌گیری ویروس کرونا برگزار نشد، ولی در گذشته میزبان بسیاری از چهره‌های علمی و مطرح جهان بود. موج جدید بیماری کووید-۱۹ نگرانی‌های زیادی را درباره سفرهای بین‌المللی به وجود آورده است. با این حال، کشورها سعی دارند با واکسیناسیون حداکثری تلفات ناشی از این بیماری را به حداقل برسانند.

نوبل پزشکی پارسال بابت شناسایی ویروس هپاتیت سی که عامل بیماری سیروز و سرطان کبد است، به سه آمریکایی به نام‌های «هاروی آلتر»، «چارلز رایس» و «بریتون مایکل هیوتون» اهدا شد.

نظرات ۱
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato