ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

علمی

مدیرعامل بیون‌تک: اواسط ۲۰۲۲ به واکسن جدیدی برای ویروس کرونا نیاز پیدا می‌کنیم

مدیرعامل شرکت بیون‌تک در مصاحبه جدیدی می‌گوید گونه‌های آتی ویروس کرونا می‌توانند از واکسن‌های موجود و دوزهای تقویتی بگریزند. در نتیجه، احتمالا تا اواسط سال ۲۰۲۲ به واکسن‌های جدیدی برای کووید-۱۹ نیاز پیدا خواهیم کرد. ...

ایمان صاحبی
نوشته شده توسط ایمان صاحبی | ۱۲ مهر ۱۴۰۰ | ۱۹:۱۵

مدیرعامل شرکت بیون‌تک در مصاحبه جدیدی می‌گوید گونه‌های آتی ویروس کرونا می‌توانند از واکسن‌های موجود و دوزهای تقویتی بگریزند. در نتیجه، احتمالا تا اواسط سال ۲۰۲۲ به واکسن‌های جدیدی برای کووید-۱۹ نیاز پیدا خواهیم کرد.

«اوگور شاهین»، مدیرعامل بیون‌تک در گفتگوی تازه‌ای با نشریه فایننشال تایمز می‌گوید جهان احتمالا تا اواسط ۲۰۲۲ برای محافظت در برابر جهش‌های ویروس کرونا به واکسن‌های جدیدی نیاز خواهد داشت. البته او تاکید کرده که واکسن‌های موجود از جمله واکسن تولید مشترک آن‌ها و فایزر در برابر گونه‌های فعلی نظیر گونه شدیدا مسری دلتا کارآمدند و با دوز تقویتی می‌توان کارایی آن‌ها را افزایش داد.

با این حال، به باور آقای شاهین گونه‌های آتی ویروس کرونا می‌توانند از پاسخ ایمنی بدن که به واسطه این واکسن‌ها به وجود می‌آیند، بگریزند. در نتیجه، احتمالا به واکسن‌های خاصی برای مقابله با این گونه‌ها نیاز خواهیم داشت. شاهین می‌گوید: «امسال به واکسن جدید و متفاوتی نیاز نخواهیم داشت. اما تا اواسط سال آینده میلادی، شرایط تغییر خواهد کرد.»

مدیرعامل بیون‌تک ادامه می‌دهد: «این ویروس باقی خواهد ماند و خودش را وفق می‌دهد. با هیچ استدلالی نمی‌توانیم بگوییم که سیستم ایمنی بدن قادر خواهد بود با نسل بعدی ویروس راحت‌تر از گونه‌های فعلی مقابله کند. ما با نوعی تکامل پیوسته روبروییم و این تکامل تازه آغاز شده است.»

برنامه‌های واکسیناسیون سال آینده در سراسر دنیا دو هدف جداگانه را دنبال خواهند کرد: هدف اول تزریق دوز یادآور به افرادی است که هر دو دوز واکسن را دریافت کرده‌اند. هدف دوم فراهم‌سازی واکسن برای جوامعی است که هنوز دوزهای لازم را تزریق نکرده‌اند.

با تمام این حرف‌ها، «آلبرت بورلا»، مدیرعامل فایزر پیش‌تر اخیرا گفته بود که علی‌رغم ظهور گونه‌های جدید ویروس کرونا، زندگی ظرف یک سال آینده به حالت عادی برمی‌گردد. واکسن فایزر/بیون‌تک تنها واکسن ویروس کروناست که در آمریکا مجوز کامل تزریق دریافت کرده و برای مقابله با کووید-۱۹ استفاده می‌شود.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی